Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Karczmiska: Naboje od działka przeciwlotniczego na posesji

W poniedziałek na jednej z posesji w Karczmiskach podczas prac gospodarskich ujawniono pozostałości z czasów II wojny światowej w postaci nabojów. Na miejscu interweniował patrol saperski.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek po południu w Karczmiskach w powiecie opolskim.

– Oficer dyżurny opolskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że podczas prac gospodarczych, właściciel jednej z posesji odnalazł przedmioty przypominające skorodowane pociski artyleryjskie. Na miejsce zostali wysłani policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie – informuje asp. sztab. Edyta Żur z opolskiej Policji.

Jak się okazało 10 nabojów do działka przeciwlotniczego pochodziło z czasów II wojny światowej. Na miejscu interweniował patrol saperski, który zabezpieczył znalezisko.

2017-05-10 07:31:59
(fot. Policja Opole Lubelskie)

12 komentarzy

 1. Dyrdymałko prasowy

  Skrajna głupota – mógł nad nimi choć parasolkę rozłożyć, czy daszek jakiś np. ze słomy zrobić przecież jakby tak zapowiadane opady gradu się zdarzyły…

 2. Jak ładnie poukładane , razem z drzewem do palenia w piecu .

 3. Dziwne ze od przeszlo 70 lat nikt nie robił porządków.

 4. Po co saperów wołał było by na odpust:)

 5. Proch po tylu latach jest mokry w łuskach więc i tak nawet gdyby przypadkiem walnął w spłonkę to do wybuchu by nie doszło, ale lepiej nie ryzykować z takimi…

  • No jasne, bo w nabojach jest proch 😛
   1. W amunicji z okolic 2 WŚ jedynym stosowanym materiałem miotającym był proch bezdymny (np. kordyt).
   2. Amunicja jest dość szczelna.
   3. Nawet jeśli doszłoby do zamoczenia, to mokry proch bezdymny też eksploduje. To czarny proch był podatny na zamoczenia… a czarnego prochu w broni artyleryjskiej nie stosuje się od drugiej połowy XIX w.

   • Przeciąć szlifierko i wysypac proch zeby rozbroic..

   • Uwierz mi że jest to proch, kiedyś dużo naboi znajdywałem i na miejscu przełamywałem ich bez problemu na pół żeby nie dostały się w nie połowane ręce, i od razu zakopywałem głęboko w tym samym miejscu proch wysypywałem na miejscu i był właśnie mokry nawet się nie pali mokry..

 6. Tu nie problemem jest ładunek miotający nazywamy potocznie prochem tylko pociski .Przeciwlotnicze nie są monolitami i zawierają ładunek wybuchowy lub zapalający a do tego czułe zapalniki które nie wiadomo jak mogą zareagować po tylu latach .

Z kraju