Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kamery przed wjazdem na Stare Miasto w Lublinie. Czytelnik pyta: „Jak będzie weryfikowany wjazd taksówek”?

Po informacji dotyczącej kamer rejestrujących wjazd pojazdów nieuprawnionych na teren Starego Miasta w Lublinie, od Czytelników otrzymaliśmy pytania, w jaki sposób będą weryfikowane taksówki. Jeden z zapisów regulaminu jest dość niejasny, ale wątpliwości w tej sprawie rozwiała nam przedstawicielka Miasta Lublin.

Po wczorajszej publikacji na temat kamer zainstalowanych na Starym Mieście w Lublinie w ramach elektronicznego systemu rejestracji wjazdu pojazdów nieuprawnionych na teren Starego Miasta, pojawiły się pytania o identyfikatory, które powinni mieć kierowcy realizujący przewóz osób, a także taksówkarze. Od dzisiaj system działa, a specjalne kamery odczytują tablice rejestracyjne aut i porównują je z danymi z bazy pojazdów uprawnionych do wjazdu. Uprawnione zaś to te, które posiadają identyfikatory oraz te, które ich posiadać nie muszą.

W regulaminie czytamy, że podmioty upoważnione do wjazdu na obszar Starego Miasta w Lublinie niewymagające uzyskania Identyfikatora to: pojazdy służbowe Policji; pojazdy Pogotowia Ratunkowego; pojazdy Straży Pożarnej; pojazdy Straży Miejskiej Miasta Lublin; pojazdy obsługujące sieci naziemne i podziemne na czas usunięcia awarii; pojazdy służb komunalnych, pojazdy zaopatrzenia do 3,5 t we wskazanych godzinach: a) w okresie od dnia 16.04 do dnia 14.11 w godzinach od 6:00 do 11:00, b) w okresie od dnia 15.11 do dnia 15.04 w godzinach od 6:00 do 10.00; pojazdy do obsługi imprez masowych, kulturalnych i sportowych – w godzinach: od 06:00 do 10:00; pojazdy oznaczone kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych, z dopuszczeniem parkowania wyłącznie na wyznaczonych stanowiskach postojowych przeznaczonych do wyłącznego użytkowania przez pojazdy osób niepełnosprawnych; a także pojazdy TAXI – w celu przewozu osoby niepełnosprawnej i osób starszych.

Ten ostatni zapis okazał się niejasny, a mianowicie padły pytania, w jaki sposób system „wykryje”, czy w taksówce, które nie posiada identyfikatora, a wjeżdża na teren Starego Miasta znajduje się osoba starsza, czy też osoba z niepełnosprawnością. O wyjaśnienie tych wątpliwości poprosiliśmy Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

– Osoby starsze oraz niepełnosprawne są zdefiniowane w przepisach prawa i kierowcy obsługujący pojazdy Taxi taką wiedzę powinni mieć, zwłaszcza wjeżdżając na teren Starego Miasta, gdzie najważniejszym znakiem jest znak B-1 (zakaz ruchu). W innych przypadkach kierowcy Taxi nie stosując się do przepisów prawa o ruchu drogowym podlegają karze grzywny. Regulamin wjazdu na Stare Miasto zawierający zapis o wjeździe pojazdów Taxi istnieje kilka lat i weryfikacją takich przypadków zajmuje się Straż Miejska, która przeprowadza całą procedurę wykorzystując monitoring wizyjny składający się z ponad 30 kamer oraz patroli – wyjaśnia nam Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Osoby, które mają wątpliwości dotyczące zasad wjazdu na teren Starego Miasta odsyłamy do REGULAMINU WYDAWANIA I UŻYTKOWANIA IDENTYFIKATORÓW UPRAWNIAJĄCYCH DO WJAZDU W STREFĘ OBJĘTĄ ZAKAZEM RUCHU NA OBSZARZE STAREGO MIASTA W LUBLINIE oraz do Zarządzenia nr 93/12/2022 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 20 grudnia 2022 r.

(fot. lublin112.pl)

20 komentarzy

  1. A co z kurierami? Pod co ich podciągniemy? Zaopatrzenie?

  2. Bardzo dobrze, trzymam kciuki za bezwzgledniee egzekwowanie zwłaszcza godzin wjazdu zaopatrzenia czy nadmiaru taksówek na starówce,. Wg mnie mieszkancy strego miasta nie powinni parkowac pod swoim domem, a np na placu zamkowym.

    • i tY tak samo nie powinieneś przed swoim blokiem parkować tylko trzy osiedla dalej lub na wsi z której przywiózł cię twój ojciec na furmance…

    • A ja się domagam żeby takich jak ty w ogóle eliminować za wypisywanie bzdur, kolejny stary dziad który siedzi w oknie i obserwuje teren, wyczekuje aby tylko zadzwonić na policję lub na straż miejską, palnij se w łeb .

    • nie kryty krytyk

      jestem za tym żeby mieszkańcy lublina musieli parkować w Szczebrzeszynie, dlaczego mają parkować niby pod domem?? i też za to trzymam kciuki. typowy cebulak katolicki, w ławce pierwszy najgłośniej pieje, a potem pluje jadem na około i uważa się za zbawionego, taka choroba starych ludzi

  3. Taxi będzie weryfikowane po kolorze kierowcy Straż Miejska powinna sobie z tym poradzić bo to do ich kompetencji teraz należy czy dyskryminować

  4. STARE MIASTO w Lublinie, to zabytek w skali europejskiej. Według historyków, architektów i innych specjalistów, także miłośników miasta to „perełka”. I tę „perełkę” niszczą wszelkiego rodzaju samochody. Podobno wydano zezwoleń dla 600 pojazdów. To stanowczo za dużo. Stare Miasto niszczeje, niektóre kamienice i ich podwórka są w opłakanym stanie – nie sprzątane chyba od „wieków”. Tynk na budynku Trybunału Koronnego kruszy się i odpada, to samo jest z kamieniczkami. W ich wnętrzu widać pęknięcia, zarysowania. Czy tak trudno tam posprzątać?. To samo dzieje się z chodnikami, które pod ciężarem samochodów zapadają się. Uliczki wybrukowane kostką są bardzo niewygodne – między nimi jest spora przestrzeń, w związku z czy chodzenie po nich jest niebezpieczne – zapadają się obcasy, mieszkańcy czy turyści – potykają się o wystające krawędzie, co grozi skręceniem nogi. Zauważyłam, że pojazdy sprzątające ulice (te główniejsze) Starego Miasta, dmuchawami wciągają nie tylko śmieci ale także ziemię wypełniającą kostki. I jeszcze jedno – ogródki znajdujące się przy restauracjach i kawiarenkach są stanowczo za szeroko ustawiane.

Z kraju