Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Już wkrótce nocny spektakl na niebie. Za kilka dni będzie można obserwować Perseidy

Lato to czas, kiedy nie tylko ziemia, ale także niebo obdarza nas swoim niezwykłym pięknem. Jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk, jakie możemy obserwować w sierpniu, są tzw. Perseidy – deszcz meteorów, który robi wrażenie na każdym miłośniku nieba i astronomicznych widowisk.

Czym są Perseidy?

Perseidy to deszcz meteorów, który występuje w okolicach połowy sierpnia. To efekt zderzenia Ziemi z pyłem i drobnymi fragmentami komety Swift-Tuttle, która ma swoją orbitę wokół Słońca. Kiedy Ziemia przechodzi przez orbitę tej komety, pył i drobne fragmenty zaczynają spadać w atmosferę z prędkością około 59 km/s. W wyniku tarcia z powietrzem tworzą jasne i krótkotrwałe świetlne smugi na niebie, nazywane popularnie „spadającymi gwiazdami”.

Kiedy i jak obserwować?

Najlepsza szansa na obserwację Perseidów przypada na okres od połowy lipca do końca sierpnia, a ich maksimum widoczności przeważnie przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Wtedy możemy obserwować nawet kilkadziesiąt meteorów na godzinę. Jednakże, ze względu na jasność Księżyca, którgo faza może zakłócić widoczność słabszych meteorów, warto również patrzeć na niebo kilka dni przed i po maksimum aktywności.

Idealne warunki obserwacji

Aby cieszyć się widokiem Perseidów, warto wybrać się z dala od miejskich świateł, gdzie niebo jest ciemniejsze i bardziej sprzyja obserwacji. Wygodna leżanka, koc i cierpliwość to najlepsi towarzysze obserwacji meteorów. Sierpniowe noce zazwyczaj są ciepłe, co dodatkowo sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Jak rozpoznać Perseidy?

Meteoroidy Perseidów poruszają się na niebie w różnych kierunkach, ale ich pozorny punkt pochodzenia znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Nie trzeba jednak patrzeć w konkretnym miejscu, ponieważ meteoroidy mogą pojawić się praktycznie w każdym miejscu na niebie. Ich charakterystyczną cechą jest szybki ruch i jasność, która sprawia, że łatwo je zauważyć.

6 komentarzy

 1. Jesus to dzie on tam mieszka ? 😀 Ha ha LOL

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Za kilka dni będzie można obserwować Perseidy, ja wolę obserwować białoruskie helikoptery, żeby móc szybciej poinformować rząd niż służby do tego powołane.

  • No i co z tego że ich poinformujesz ? Myślisz że dla Twojej satysfakcji zastrzelą i wywołają 3 wojnę światową?

   • Dziadek ze Slamsowa

    Pewnie trzeciej światowej nie ogłoszą, ale w trzy dni później nie będą zaprzeczać w TVPis, że to nieprawda,że helikopce śmiały po naszej Ojczyźnie.

 3. „ze względu na jasność Księżyca, której faza” To Księżyc jest niebinarny? A poza tym, to jednak warto się ciepło ubrać, bo sierpniowe noce nie są już takie ciepłe.

 4. Jednakże, ze względu na jasność Księżyca, którgo faza” Trochę lepiej ?

Dodaj komentarz

Z kraju