690 680 960

Jednoślady już są, niebawem będzie można z nich korzystać. W Chełmie rusza system roweru miejskiego (zdjęcia)

Już za kilkanaście dni w Chełmie ma ruszyć system wypożyczalni rowerów miejskich. Prace realizuje firma Nextbike. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 180 jednośladów.

Na ulicach Chełma trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia systemu roweru miejskiego. Można też dostrzec pierwsze jednoślady, z których mieszkańcy niebawem będą mogli korzystać. Całość ma ruszyć już niebawem, gdyż jak zapewnia operator, całość jest już praktycznie gotowa, muszą jeszcze zostać przeprowadzone niezbędne odbiory. Chodzi o sprawdzenie przez przedstawicieli miasta, czy wykonane prace zgodne są z tym, co zostało zawarte w projekcie.

Prace związane z budową systemu ruszyły w maju, a firma Nextbike na realizację inwestycji miała czas do końca czerwca. Zbudowano 17 stacji, w których znajdować się będą rowery. 14 z nich zlokalizowanych jest na terenie Chełma, 2 w gminie Chełm oraz 1 w gminie Kamień. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 180 rowerów, jednak wykonawca ma ich dostarczyć o 10 więcej. Te ostatnie mają być rezerwowe. Oprócz klasycznych jednośladów, z których posiada foteliki dla dzieci, dostępne mają być również rowery cargo i tandemy.

Niebawem poznamy też stawki opłat za korzystanie z rowerów miejskich. Na razie wiadomo, że za pół godziny jazdy trzeba będzie zapłacić maksymalnie 1,5 zł a za cały dzień do 15 zł. Zaplanowano także możliwość wykupienia miesięcznych abonamentów. Budowa systemu kosztowała blisko 1,5 miliona złotych. Inwestycja jest częścią współfinansowanego ze środków europejskich programu pn. „Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym”.

(fot. UM Chełm)

5 komentarzy

 1. pustaki nie potrafią korzystać z dróg – jest wytyczona droga dla rowerów na lubelskiej a oni jadą wąskim chodnikiem

 2. Oprócz porzuconych byle jak hulajnóg będą teraz jeszcze walać się po chodnikach porzucone byle jak rowery. Niech tylko jeszcze wdrożą dla pieszych „system miejskiego gipsu”.

  • Wzorem innych miast zlikwidują część miejsc parkingowych a w innych zwężą chodniki, bo gdzieś rowery stać będą. Przybędzie też rowerowych bandytów na chodnikach, a spacery z dzieckiem staną się bardziej niebezpieczne.

   • Wzruszająca jest Twoja troska o niechronionych uczestników ruchu. Chciałem tylko zapytać, co z samochodowymi bandytami? Ile dzieci rocznie zabijają na polskich drogach samochodowi bandyci, a ile rowerowi bandyci? Wolę już bezmózga na rowerze niż w samochodzie. Mniejsze zagrożenie.

 3. Spoko doucz się i nie wypisuj głupot

Kursy walut

 • USD 4.5164zł 0.75%
 • GBP 5.4141zł -0.08%
 • EUR 4.6813zł -0.05%
 • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie