690 680 960

Już po raz 10. wyruszą śladami zaporczyków. W weekend odbędzie się jubileuszowy Rajd im. mjr. cc. „Zapory”

W sobotę, już po raz dziesiąty, wyruszy z Bełżyc największy rajd historyczny w Polsce, czyli im. mjr. cc. „Zapory”. Jego niepowtarzalna trasa za każdym razem wiedzie przez inne miejscowości. Będzie też Rajd Motocyklowy „Cowboja”.

Wyruszający już od 10 lat z Bełżyc Rajd im. mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Uczestniczy w nim również coraz więcej osób. Organizatorzy, którymi są Grupa Historyczna „Zapora” z Bełżyc, warszawskie Stowarzyszenie „Zgrupowanie Radosław” i Burmistrz Bełżyc, urozmaicają każdą kolejną edycję wydarzenia wyznaczając trasę w ten sposób, aby przebiegała m.in. śladami miejsc pamięci.

Dzięki temu podczas marszu można zdobyć sporą wiedzę historyczną zarówno na temat samego mjr. „Zapory”, jak też miejscowości przez które wiedzie trasa. Szczególnie ważne jest to dla młodzieży, gdyż jednym z głównych celów wydarzenia jest odbudowa wśród młodego pokolenia pamięci o majorze i Zaporczykach, a także upamiętnienie i edukacja historyczna społeczeństwa na temat heroicznej walki o niepodległość Polski toczonej z silniejszym wrogiem.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, rozpocznie się w sobotę o godzinie 9.00 zbiórką na bełżyckim Rynku. Pół godziny później nastąpi wymarsz uczestników. Po drodze zatrzymają się na cmentarzu w Bełżycach, w Kaplicy w Wierzchowiskach odprawione zostanie nabożeństwo polowe, będzie też poczęstunek. Po dotarciu do miejscowości Wały Kępskie zaplanowano ognisko, a wieczorem w Bełżycach zawody strzeleckie.

Drugiego dnia, czyli w niedzielę, o godz. 10.30 odprawiona zostanie msza święta w kościele parafialnym w Bełżycach. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą w asyście Orkiestry Dętej do Miejskiego Domu Kultury. Tam zagra orkiestra dęta, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu szkolnego, wręczenie pucharów dla zwycięzców w zawodach strzeleckich jak też odznak jubileuszowych. Na koniec koncert zagra Norbert Smoła Smoliński. W ramach wydarzenia grupa Motocyklowa „Wydech” z Bełżyc organizuje również 3 Rajd Motocyklowy „Cowboja”.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym Rajdu.

Już po raz 10. wyruszą śladami zaporczyków. W weekend odbędzie się jubileuszowy Rajd im. mjr. cc. „Zapory”

(fot. Gmina Bełżyce/archiwum)

13 komentarzy

 1. Już po raz 10 wyrusza śladem największych powojennych bandytów jakich Polska mogła mieć

 2. Trwałość i Zmiana

  jak masz zaporczyka to przegryź szuszoną śliwkę

 3. Cześć i chwała bohaterom, wieczna hańba zdrajcom !

 4. A ja chciałbym zapytać, nie o to kto płaci, tylko ile płaci za udział.
  Bo tak za darmo, nie chce mi się szlifować niezbyt dobrych wertepów.

 5. No cóż jak widać po wpisach co niektórzy ewidentnie maja mocna wybrane mózgi zapewne w proszku Bryza lub innym bo jakim trzeba by być imbecylem żeby nie odróżniać bohatera od bandyty prawdziwi bohaterowie to obecnie są w śmietniku o nich się nie mówi nie pisze im się nie stawia pomników a ci ludzie przeżyli piekło walk frontowych ale bandytom którzy wyrzynali całe rodziny wsie gwałcili grabili już się stawia pomniki i zwie się ich bohaterami a ich bohaterskie czyny są na wszystkich cmentarzach Lubelszczyzny

 6. Jak widać na załączonych fotkach, tych samych można spotkać na wszelkich rocznicach i marszach: od marszu trzech króli, poprzez wszystkie marsze różańcowe, juble rocznicowe…
  Oni chyba nawet do snu się nie przebierają bo przecież co drugi dzień jakaś rocznica, marsz…

 7. Ja sobie nie wyobrażam, że mając swoje obowiązki, pracę, rodzinę czy chociażby potrzebę odpoczynku po tygodniu nauki w szkole, rzucam wszystko i z marną imitacją karabinu idę szlajać się w jakimkolwiek marszu, czy sterczeć za gapia przy pomniku „ku czci”.

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.3634zł -0.14%
 • GBP 5.3183zł -0.53%
 • EUR 4.6091zł -0.57%
 • CHF 4.7869zł -0.34%

Polub nas