Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jesteś kobietą w wieku od 50 do 69 lat? Wykonaj badanie piersi blisko swojego miejsca zamieszkania

Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia aktualnie prowadzi akcję promocji badań profilaktycznych pod hasłem „Mamo! Mamo! Mammobus!”. Organizator akcji chce zachęcić panie do regularnego robienia mammografii.

Jednym z czołowych zabójców kobiet w Polsce jest rak piersi – najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród chorób onkologicznych i jest przyczyną około 14% zgonów. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. W początkowym okresie rak piersi nie daje jednak żadnych objawów.

To właśnie regularne badania mammograficzne pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany i wdrożyć szybkie i skuteczne leczenie.

Program profilaktyki raka piersi jest skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z tego badania lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania po upływie 12 miesięcy. Badania wskazują, że regularnie wykonywana mammografia pozwoliłaby zmniejszyć umieralność w tej grupie wiekowej nawet o 25-30%.

Niestety zgłaszalność na mammografię w naszym województwie wynosi aktualnie 34,56%. W Lubelskiem jeszcze w tym roku ponad 92 tysiące kobiet powinno wykonać to badanie. Pamiętajmy, nie są to tylko liczby. Pod każdą z nich, kryje się zdrowie i życie kobiet, które można uratować. W naszym województwie, w ramach funduszu, można zrobić mammografię w jednej z 14 pracowni stacjonarnych.

Dodatkowo, po drogach województwa jeżdżą mammobusy, których celem jest dotarcie do wielu mniejszych miejscowości. Dzięki mammobusom kobiety mogą zrobić badanie blisko swojego miejsca zamieszkania, bez konieczności dojazdu do dużego miasta. Obecnie, w czasie pandemii, operatorzy mammobusów realizują szczegółowe procedury dotyczące wykonywania badań w reżimie sanitarnym w związku z COVID-19. Wykonywane badanie jest bezpieczne i bezbolesne.

Tylko w maju i czerwcu mammobusy dojadą do 90 miejscowości na terenie całego województwa lubelskiego. W tygodniu od 24 do 28 maja mammobusy będą oczekiwać na pacjentki w Jabłoni, Ostrówku, Wyrykach, Parczewie, Radzyniu Podlaskim, Kodniu, Niemcach, Białej Podlaskiej, Ułężu, Żółkiewce, Krzywdzie, Łabuniach, Izbicy i w Łukowie.

Szczegółowy harmonogram pobytu mammobusów dostępny jest na stronie internetowej Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ www.nfz-lublin.pl w zakładce mammobusy.

Jesteś kobietą w wieku od 50 do 69 lat? Wykonaj badanie piersi blisko swojego miejsca zamieszkania

(fot. mat. organizatora)

Jeden komentarz

  1. MYŚLĄCY LUBLINIANIN

    JA CZEGOS TU NIE ROZUMIE!!! JESLI 98 PROCENT KRAJOW EUROPY NIE ROBI MAMOGRAFI BO JEST NIE SKUTECZNA I WRECZ ROBIENIE MAMOGRAFI PRZYCZYNIA SIE DO ROBIENIA RAKA PIERSI -PRZEBADANE PRZEZ SZWAJCARIE!!! DLA CZEGO POLSKA NADAL NARAZA KOBIETY NA RAKA PIERSI!!!! A DZIS IDZ DO ONKOLOGA., mOJ OJCIEC ZAKONCZYL ZYWOT ZALEDWIE 2MIESIACE TEMU NA RAKA WALASNIE, DOSTAL CHEMIE PODWUJNA I DO DOMU GO WYSLALI UMIERAC I UMARL NA 2 DZIEN PO WYJSCIU!! WIEC TAKA POMOC NA RAKA W POLSCE!! A WY REDAKCJO CHCECIE ABY KOBIETY NASZE, WASZE DOSTALY RAKA PIERSI PRZEZ MAMOGRAFIE KTORA POLECACIE??