690 680 960

Jest zgoda UOKiK na przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen

W piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że zgodził się na przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen. Jak informuje prezes UOKiK, transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 10 grudnia 2020 r. W tym czasie Prezes UOKiK przeanalizował skutki planowanej transakcji. W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, Prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji.

– Planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na której jest obecna Polska Press, a nie był dotychczas obecny PKN Orlen. Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian. Po starannej analizie zebranych materiałów i ocenie skutków rynkowych połączenia spełnione zostały kryteria do wydania bezwarunkowej zgody dla koncentracji spółek PKN Orlen i Polska Press – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

W przypadku transakcji pomiędzy Orlenem a Polska Press mamy do czynienia z koncentracją wertykalną zachodzącą pomiędzy podmiotami działającymi na różnych szczeblach obrotu prasy. W praktyce oznacza to, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa.

Prezes UOKiK oparł ocenę skutków koncentracji m.in. na informacjach i danych zebranych w trakcie postępowania, w tym dostarczonych przez strony transakcji oraz od podmiotów konkurujących z Ruch i będących kontrahentami Polska Press. Analizą objęto również wszystkie materiały otrzymane w związku z prowadzonym postępowaniem, m.in. przesłane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Towarzystwo Dziennikarskie czy Rzecznika Praw Obywatelskich.

– W przypadku tej koncentracji otrzymaliśmy różne stanowiska niezwiązane z naszymi kompetencjami. Część z nich wyrażała obawę, że w wyniku koncentracji mogłoby dojść do zagrożenia pluralizmu mediów czy ograniczenia wolności słowa. Zgodnie z prawem jedyną przesłanką, w oparciu o którą Prezes UOKiK może zakazać dokonania koncentracji, jest istotne ograniczenie konkurencji, oceniane w oparciu o jasno określone i mierzalne kryteria gospodarcze. Prezes UOKiK w zakresie swojej działalności orzeczniczej jest niezależny i nie może kierować się sugerowanymi kryteriami przy prawnej i merytorycznej ocenie koncentracji – zarówno tej, jak i każdej innej. Nie może być zatem mowy o posługiwaniu się w postępowaniu koncentracyjnym subiektywnymi i bliżej niezdefiniowanymi w prawie antymonopolowym kryteriami czy kategoriami pojęciowymi. Uwzględnienie tego typu kryteriów stanowiłoby złamanie prawa. Postępowania w zakresie kontroli koncentracji realizujemy zawsze w oparciu o dogłębną ocenę merytoryczną i wypracowany warsztat metodologiczny, nie ulegając przy tym jakiejkolwiek presji zewnętrznej czy emocjom – zwraca uwagę Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

(fot. lublin112.pl)

46 komentarzy

 1. Jak Ciebie durn…u wybrali prezesem?

 2. Precz z szwabskimi brukowcami.

  • Teraz na pewno bardziej Ci podpasują te socjalistyczne.

   • Prawda wygra

    • Chyba „prawda” PiS-u. Bo o obiektywnych artykułach można zapomnieć. Wystarczy przez chwilę obejrzeć TVP.

     • …albo twój lewacki i ***. Co by tam nie powiedzieli to tylko nasz rząd zły, rząd bee, rząd taki nie taki. Polacy źli, polacy niedobrzy, a niemców wznoszą na wyżyny. Cały czas ich prasa i telewizje chwalą łamanie prawa, eutanazję, mordowanie dzieci, chore protesty, burdy, rozróby i dewastacje, właśnie tak samo za czasów wojny działała sowiecka i hitlerowska propaganda. Jak widać co niektórym zostało tak do dziś i choćbyś w łeb takiemu nastukał to i tak nic to nie da, bo próżno szukać rozumu u kogoś, kto go nie ma.

      • Jak lubisz być dymany nowymi podatkami to Twoja sprawa. Mi nie podobają się działania obecnego „polskiego” rządu.

       • A jakimiż to nowymi podatkami ty jesteś dymany? Tylko daj konkrety a nie jakieś opłaty czy rzeczy obowiązujące ogólnie w Unii gdzie rządzą formacje raczej przeciwne temu złemu PiSowi.

   • Czyli należące do polskiego społeczeństwa. Tak, bardzo chcę wreszcie posłuchać takiego punktu widzenia.

 3. Propogandy ciąg dalszy. Komuna ciągle w nich żyje

 4. Jbc PiS, konfederację i kk.

  • Państwo teoretycznie żydowskie czeka, loty tanie, nikt nie będzie płakał za wami.

   • Gratuluję.

   • He he he he taki rząd PiS jest silny i polski, że czołowi politycy chodzą w jarmułkach 🙂 Wystarczy stworzyć dobrą iluzję i już baranami można sterować. Aby Polak Polakowi do gardła skakał. Użyj czasem mózgu.

 5. ***** *** i konfederację.

 6. Już widać jak komunistyczno-faszystowskie pachołki ujadają i syczą plując jadem na to co w przyszłości będzie nasze, czyli polskie, a nie gebelsowskie. Nie podoba się to wypi*****ć z kraju i robić za dziada u niemca i żreć ich cuchnące żarcie. Macie wybór…tyle w temacie.

 7. Gratuluję.

 8. Brawo PiS zniczczymy lewacką szczujnie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska