Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jest nowy lubelski kurator oświaty. To nauczyciel geografii i dyrektor liceum

Z dniem 1 marca stanowisko lubelskiego kuratora oświaty obejmie Tomasz Szabłowski. Akt powołania otrzymał z rąk sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanny Muchy.

W poniedziałek wojewoda lubelski Krzysztof Komorski poinformował o powołaniu nowego lubelskiego kuratora oświaty. Został nim Tomasz Szabłowski, nauczyciel geografii oraz dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Jana Twardowskiego w Lublinie. Akt powołania otrzymał z rąk sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanny Muchy. Obowiązki obejmie od 1 marca.

Do konkursu na lubelskiego kuratora oświaty zgłosiło się czterech kandydatów. Jednak jeden z nich nie spełniał wymagań formalnych, więc nie zakwalifikował się do dalszego etapu. Po ocenie merytorycznej wszyscy członkowie ośmioosobowej komisji konkursowej, której przewodniczył dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Szymczyk opowiedzieli się za kandydaturą Szabłowskiego.

Jak podkreślał Krzysztof Komorski, placówka kierowana przez Tomasza Szabłowskiego jest najbardziej obleganym liceum w Lublinie. Wskazał, że jeżeli młodzież dokonuje takiego wyboru i ta szkoła jest najchętniej wybieraną przez uczniów, to dobrze o tym świadczy i dobrze wróży na przyszłość

– Bardzo się cieszę, że będzie mi dane stanąć przed nowymi zadaniami i że razem z zespołem będziemy zmieniać oświatę. Edukacja wymaga zmian i mam nadzieję, że zbudujemy taki zespół, żeby te zmiany przeprowadzić. Chciałbym, żeby dzieci radziły sobie w życiu, żeby były otwarte i mogły się rozwijać – mówił nowy lubelski kurator oświaty.

Do zadań Tomasza Szabłowskiego będzie należało w szczególności m.in.: sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad publicznymi i niepublicznymi przedszkolami, wydawanie decyzji administracyjnych, współdziałanie z radami oświatowymi, realizowanie polityki oświatowej państwa, współdziałanie z organami jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu i realizowaniu lokalnej polityki oświatowej, organizowanie olimpiad i konkursów czy też nadzorowanie i wspomaganie organizacji wypoczynku.

27 komentarzy

 1. Kurator, który popiera zakaz zadawania prac domowych jest antypolski.

 2. Obserwując politykę normalny człowiek może wpaść w depresję. Tam siedzą same omnibusy. Można jednocześnie znać się na zdrowiu sporcie edukacji itp itd.
  Chyba z normalnymi jest jednak coś nie tak

  • Jedna ze znanych aktorek przyznała, że brak wiedzy i talentu idzie zrekompensować przez łóżko.
   I chyba coś w tym jest, bo pani Mucha piastuje kolejny lukratywny etat

  • Renata Męczykoń

   Lekarz jest ministrem obrony narodowej, polonistka ministrem zdrowia, a dwa znane chlory ministrami spraw zagranicznych i kultury. :Do tego wnuk żołnierza Wehrmachtu premierem. 😆 Polska w pigułce.

 3. To komuch, czy z platformy o?

 4. Obasadzają wszystkie stanowiska swoimi – trochę ta wymiana trwa, tymczasem zmierzamy do wojny, i to nie naszej. Zaś przodkowie przewracają się w grobach

Dodaj komentarz

Z kraju