Poniedziałek, 02 grudnia 202402/12/2024
690 680 960
690 680 960

Jest kara dla firmy mającej zaprojektować nowy stadion żużlowy. Kwota liczona jest już w setkach tysięcy złotych

Firma, która miała wykonać dokumentację projektową nowego stadionu żużlowego nie wywiązała się z umowy. Dlatego też miasto zaczęło naliczać jej kary. Te rosną z każdym dniem.

Pojawił się kolejny problem w przygotowaniach do budowy nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Chodzi o umowę, jaką w sierpniu 2022 r. miasto podpisało z konsorcjum firm: Kavoo Invest z Poznania i Sybilski, Wesoły and Partners Constructions z Wrocławia. Ich zadaniem było przygotowanie kompletnych opracowań projektowych a także uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Zgodnie z warunkami kontraktu, prace te miały zostać ukończone do 19 lipca. Firmy jednak nie wywiązały się z podjętego zadania.

Jak wyjaśnia Joanna Stryczewska z lubelskiego ratusza, konsorcjum jeszcze w lipcu miało przekazać miastu pełną dokumentację hali wielofunkcyjnej, na którą miało się składać m.in.: dokumentacja i opracowania geotechniczne oraz hydrogeologiczne, projekty budowlane oraz projekty rozbiórek i informacje BiOZ, wraz z pozwoleniem na budowę. Do dziś jednak wykonawca przedłożył jedynie niepełną dokumentację i bez pozwolenia na budowę.

Urzędnicy kilkukrotnie przypominali przedstawicielom konsorcjum o wymaganym terminie, jak też ponaglali o uzupełnienie dokumentacji. Jednak bez skutku. Dlatego też sięgnięto po bardziej radykalne środki, a dokładnie postanowiono uruchomić sankcje prawne. W związku z nienależytym wykonaniem umowy przez wykonawcę zapadła decyzja o naliczeniu mu kar umownych. Jednocześnie po raz kolejny wezwano wykonawcę do przekazania miastu kompletnych opracowań projektowych wraz z wymaganymi pozwoleniami.

Kary naliczane są za nieterminowe przekazanie każdego z poszczególnym elementów umowy za każdy dzień zwłoki. Obecnie wystawiona została już pierwsza nota księgowa w wysokości 206 tys. zł.

– Nasze dotychczasowe rozmowy i negocjacje z wykonawcą nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i są dla nas niezadowalające – do tej pory nadal nie otrzymaliśmy wymaganej umową kompletnej dokumentacji projektowej. Dlatego uruchomiliśmy mechanizmy prawne, w tym kary umowne, by zobowiązać biuro projektowe do wywiązania się z zapisów umowy. Priorytetem pozostaje dla Miasta budowa wielofunkcyjnego obiektu z funkcją żużlową, który będzie nowoczesny i spełni oczekiwania zarówno wszystkich mieszkańców, jak i miłośników sportu żużlowego i zapewniam, że nie rezygnujemy z tej inwestycji. W obecnej sytuacji analizujemy również potrzeby remontowe pod kątem dostosowania stadionu przy Al. Zygmuntowskich do wymogów rozgrywek ligowych – mówi Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju

Umowa z biurem projektowym opiewa na kwotę ponad 7,4 mln zł. Dotychczas Miasto Lublin nie poniosło żadnych kosztów w związku z opracowaniem dokumentacji projektowej dla wielofunkcyjnego obiektu sportowo-rekreacyjnego z funkcją stadionu żużlowego.

26 komentarzy

  1. kronikidewelorozwoju
    Ocena: 0

    Kara powinna sP0tkać tego, kto w ogóle rozP0czął proces szastania publiczną kapuchą na ten śmierdzący dioksynami i dewelo-geszeftami prywatny cyrk jego K0lesi ze stoku.

  2. A za opoznienia w budowie dworca tez naliczaja kary? Albo dla urzednikow ktorzy nie wydaja decyzji w terminie?

  3. Nowy Stadion dla Motoru!

  4. Ale jak było opóźnienie przy budowie dworca to ratusz dopłacal budimeksowi, czy może pamięć mnie myli?

  5. A kiedy kara dla Budimexu za prawie dwuletnie przekroczenie terminu oddania dworca i ponad 150 mln dopłaty?

    • Nie będzie żadnej kary bo przecież poszły dopłaty i koperty dla dewelosługusów zwanych dla lemingów KO. Nie będzie stadionu bo to jest już pewne. Od 2019 można było już dwa razy wyremontować ten przy Zygmuntowskich. Małe Krosno już ma dużo lepszy stadion i tej zimy kolejna modernizacja.Gdzie jest ta wrzeszcząca debilka z warkoczami co darła ryja przez megafon??? Debile z Lublina wybrali ją na europosła. Głupki głosują na PO bo myślą że to jest modne i dzięki temu należą do elity. Tak do elity głupków.

  6. Nim postawio stadion motorek sie rozleci i kasa w zuzel pojdzie bo kto pojdzie na 3 lige??? 😆😆😆

  7. Syn brata dziadka Frania
    Ocena: 0

    Firmy z Poznania i Wrocławia dostana odszkodowanie, obywatel zapłaci za nie, a potem za stadion, zarobi kto ma zarobić, a Fajnopolak jak był głupi tak dalej będzie.. Czołem fajnej, uśmiechniętej Polsce! Grunt, że PiS nie rządzi. 😆

    • A niby dlaczego firmy z Poznania i Wrocławia miałyby dostać odszkodowanie i z jakiego powodu?
      Coś z główką ci się porobiło?

  8. MOŻE W KOŃCU ZBUDUJOM XDD

  9. Brat córki księdza Alberta
    Ocena: 0

    Czy ktoś może mi wyjaśnić po co się buduje stadiony dla sportu motorowego który w sezonie zasadniczym 7 razy słownie siedem razy z niego skorzysta? Rozumiem dla piłki nożnej ale dla żużla?

    • Czy wiesz, że twoje pytanie nie dotyczy obiektu planowanego w Lublinie?
      Większość ciągle pisze i mówi o stadionie żużlowym.
      W rzeczywistości jednak chodzi o całoroczną halę wielofunkcyjną spełniającą krajowe i międzynarodowe wymogi dla między innymi żużla, lekkoatletyki czy gier zespołowych takich jak piłka ręczna, siatkówka, koszykówka.
      Dodatkowo ma służyć do organizacji koncertów, targów, pokazów czy zawodów konnych.
      Dużo tych funkcji całorocznych a ponieważ ostatnio żużel w Lublinie zrobił się popularny (a stadion jaki jest każdy widzi) – to skrótowo większość używa określenia „budowa stadionu żużlowego”.

      • Nigdy nie było mowy o żadnej hali. Cały czas przecież mówią o stadionie żużlowym

        • „Mumincool” nawet w artykule, pod którym napisałeś komentarz jest mowa o wykonaniu dokumentacji „hali wielofunkcyjnej”.
          Wystarczyło uważnie i ze zrozumieniem przeczytać lub poprosić o to kogoś mądrzejszego.

  10. Weźcie ten stadion przenieście za miasto!!!! Niech tam sobie trenują,warczą,smrodzą,kurzą.Dlaczego pchacie to ludziom pod okna? Jeden kurzołap Arena już stoi i straty generuje. Teraz kolejna betonoza i to terenów nadrzecznych. Chore.

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia