Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jedenastoletni Filip uratował swoją rodzinę od śmierci w pożarze. Otrzymał odznakę “Iuvenis Forti” (zdjęcia)

W środku nocy obudził go nietypowy hałas. Wtedy zorientował się, że ich dom płonie. Od razu pobiegł do pokoju rodziców i obudził mamę. Dzisiaj 11-letni Filip został odznaczony za swoją postawę.

W czwartek w Szkole Podstawowej w Górze Puławskiej odbyła się uroczystość wręczenia jednemu z uczniów odznaki “Iuvenis Forti”. Odznaczenie to zostało ustanowione przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Jest przyznawane młodym ludziom, którzy wykazali się wzorową i godną do naśladowania postawą. Do tego wykazując się wiedzą i umiejętnościami, rozsądkiem i odwagą, dzielnością i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej przyczynili się do uratowania życia i zdrowia innych osób.

Jedenastoletni Filip Bławat jest uczniem IV klasy. Mieszka wraz z rodzicami i dwójką rodzeństwa w miejscowości Oblasy w gminie Janowiec. W grudniu ubiegłego roku obudził się w środku nocy słysząc trzask ognia. Wtedy zorientował się, że ich dom się pali. Od razu pobiegł do pokoju rodziców i obudził mamę. Kobieta chwyciła młodszą córkę oraz obudziła starszą, po czym wszyscy uciekli z płonącego budynku.

W tym samym czasie płomienie dostrzegł przejeżdżający w pobliżu mężczyzna. On zaalarmował o wszystkim służby ratunkowe. Spaleniu uległ dach budynku mieszkalnego, garaż oraz wszystkie rzeczy, które w nim się znajdowały. Najważniejsze jednak, jak podkreślali wówczas strażacy, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

W trakcie dzisiejszej uroczystości, w której wzięli udział m.in. Wójt Gminy Janowiec Jan Gędek, Zastępca Wójta Gminy Puławy Wojciech Gibaszek oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Górze Puławskiej Hanna Padewska podkreślano, że wszystko na to wskazuje, iż Filip przyczynił się do uratowania życia swojej rodzinie.

W wydarzeniu uczestniczyli również koledzy i koleżanki Filipa a także jego mama oraz siostry. Odznakę „Iuvenis Forti” w imieniu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wręczył chłopcu Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Puławach starszy brygadier Andrzej Kapica.

Jedenastoletni Filip uratował swoją rodzinę od śmierci w pożarze. Otrzymał odznakę “Iuvenis Forti” (zdjęcia)

Jedenastoletni Filip uratował swoją rodzinę od śmierci w pożarze. Otrzymał odznakę “Iuvenis Forti” (zdjęcia)

(fot. KP PSP Puławy)

6 komentarzy

 1. Ja kiedyś uratowałem gościa który się topił po kilku latach znalazłem gościa w nocy który już prawie zamarzł no oczywiście pogotowie wezwane lekarz powiedział że do rana by nie dożył a ostatnio reanimacja gościa który nie dawał oznak życia….

 2. Jaja w majonezie

  Czyli żołnierzu jesteś cichym bochaterem

 3. Krzysztof,, Ochota,,

  A, czemu nie uratowalli taty???

 4. Chichotik zwyczajny (czyli: pospolity)

  Widzicie… zorientował się, że ich dom płonie. Od razu pobiegł do pokoju rodziców i obudził mamę, a wielu z was zadzwoniłoby na 112 i jarającym się „kwadracie” czekalibyście, aż przyjadą strażacy i uratują was.

  • Chyba każde w miarę rozgarnięte dziecko by tak samo zrobiło. No, może obudziłoby tatę.