Janów Lubelski: Wydano zakaz kąpieli w zalewie

W poniedziałek wydano zakaz kąpieli w Zalewie w Janowie Lubelski. Pobrano także próbki wody, które zostaną ponownie przebadane pod kątem odczynów alergicznych, zgłaszanych przez wypoczywających nad zbiornikiem.

Wczoraj pisaliśmy o sygnałach od czytelników wypoczywających nad janowskim zbiornikiem. Czytelnicy zgłaszali, że po wejściu do wody na ich skórze pojawiła się wysypka. Na naszej stronie przez cały dzień wymieniano się informacjami o skutkach kąpieli w janowskim zbiorniku.

– Znajomi byli z dziećmi w szpitalu i sam lekarz mówił, że byli jacyś setni w tym dniu. Całe ciało w plamach. Córka odporniejsza, natomiast dwa dni miała uporczywe swędzenie – napisała Czytelniczka.

– Niestety my też mamy noc nieprzespaną po niedzieli w Janowie. Co do informacji o reakcjach alergicznych to podali komunikat dopiero ok 13 i wtedy też rozwieszali jakieś ostrzeżenia – trochę po niewczasie – informuje kolejna Czytelniczka.

– My również po sobotniej kąpieli w zalewie musieliśmy szukać pomocy u lekarza. Córka dostała wczoraj zastrzyk ze sterydem, clemastin, leki na alergię i wapno. Niestety dzisiaj nadal pojawia się wysypka. Nie wiemy już co robić. Sanepid poinformował mnie, że woda została przebadana i nie stwierdzono sinic w związku z czym jest przydatna do kąpieli. A uczulenie prawdopodobnie wywołały glony nitkowate – brzmiał następny sygnał od osób wypoczywających nad zbiornikiem.

– Byliśmy w niedzielę. Na trzy osoby dorosłe dwie są całe zsypane i wszystkie dzieci. Dziś byliśmy u lekarza bo świąd jest nie do zniesienia! I ta paskudna wysypka. A informacja o odczynach alergicznych nie przeraziła nas, ponieważ alergikami nie jesteśmy, więc widząc tłumy kąpiące w się w zalewie też weszliśmy do wody. Powinni napisać duże tablice na plaży z ostrzeżeniem a nie małe karteczki na budynkach – napisał Czytelnik.

Na stronie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pojawił się wczoraj komunikat dotyczący kąpielisk zlokalizowanych nad Zalewem w Janowie. Czytamy w nim:

„Organizator dnia 10.08.2015r. wydał komunikat o zakazie kąpieli i poinformował, że MWdK będzie zamknięte do odwołania do czasu wyjaśnienia przyczyny powstawania odczynów alergicznych skóry po kąpieli w Zalewie w Janowie Lubelskim”.

Podobny komunikat pojawił się również na stronie Urzędu Miasta w Janowie Lubelskim:

Zarząd ZALEW Sp. z o.o. w Janowie Lubelskim, podaje do publicznej wiadomości, że z dniem 10 sierpnia 2015 będą zamknięte do odwołania wszystkie miejsca wykorzystywane do kąpieli tj.

„DUŻE”, „MAŁE” , Park Wodny.

Informujemy Państwa, że pomimo stwierdzenia przydatności wody do kąpieli oraz pozytywnych badań laboratoryjnych, które PPIS w Janowie Lubelskim przeprowadził w dniach 05.08. – 07.08.2015 roku, a woda w miejscach wykorzystywanych do kąpieli nie posiada skażeń mikrobiologicznych, jak również nie stwierdza się zakwitu sinic, (smugi, kożuch, piana) oraz nie występują inne zanieczyszczenia w wodzie takie jak; materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma, kąpiel w w/w akwenie u niektórych osób może powodować występowanie ujemnych skutków zdrowotnych w postaci zgłaszanych wcześniej odczynów alergicznych skóry.

Biorąc powyższe pod uwagę, Zarząd ZALEW Sp. z o.o. w Janowie Lubelskim, dbając o dobro i zdrowie osób odwiedzających Zalew Janowski, a w szczególności osób kąpiących się podjął decyzję o zamknięciu wszystkich kąpielisk oraz apeluje do Państwa o niekapaniu się w miejscach pozostałych.

Jednocześnie informujemy, że wspólnie z PPIS w Janowie Lubelskim, Zarząd ZALEW Sp. z o.o. w Janowie Lubelskim podjął dalsze kroki w celu zbadania zaistniałego zjawiska, wysyłając próbki wody z Zalewu Janowskiego do odpowiednich instytucji.

ZARZĄD
ZALEW Sp. z o.o.
w Janowie Lubelskim

Jednocześnie przypominamy wybierającym się na wypoczynek nad zbiorniki wodne w regionie, że pod tym adresem znajdą aktualne informacje o kąpieliskach.

2015-08-11 09:24:52
(fot. ilustr. lublin112.pl)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. Ja i czwórka znajomych tam pływalismy i nic nam nie jest

 2. No mój brat po kąpeli w niedziele też dostał strasznej wysypki na szczęście fenistil mu pomógł!

 3. A co? Coś go pokąsało w tej „wodzie” ?

 4. Ja po sobotnim wypoczynku mam swędzące krosty na ciele,moja towarzyszka nie.
  Jadę na wapnie,ale jeszcze kupię fenistal,jak to pisze Renata wyżej.

 5. moja córka tydzień temu kąpała się w zalewie.Dostała okropnej ,swędzącej wysypki,ale nie sądziłam,że to od zanieczyszczonej wody!Dwoje innych dzieci też zsypało!

  • mój synek i mąż też się kąpali po wyjściu z wody od razu swędziało ich ciało po powrocie w niedzielę wykąpali się w domu. w poniedziałek rano u synka pojawiły się czerwone krosty przypominające ospę od razu zareagowałam podając mu wapno. we wtorek zgłosiliśmy się do lekarza ma zapisaną maść i syrop no i oczywiście wapno. krosty po mały się zmniejszają choć nadal są czerwone. mam nadzieję że znikną i nie będzie ropnej wydzieliny 😉 mąż nie ma żadnych dolegliwości dziecko jest jednak bardziej delikatne

 6. Moja rodzina nad zalewem w Janowie była 7 sierpnia byliśmy ok.5 godz po powrocie do domu w Stalowej W. zaczęło się okropne swędzenie i wysypka, to była masakra, sobota zaczęła się od wizyty u lekarza , wszyscy dostaliśmy antybiotyk i sterydy na krosty –ciekawe czy ktoś za tą sytuację odpowie? ?? Nigdy już nie pojadę z rodziną do Janowa nad zalew ,niech się w nim kapią pracownicy sanepidu z urzędnikami ……Zb.

 7. ale przy wjężdzie na parking to przed szlabanem jest tylko 5 zł za parking a tabliczki o zamkniętym zalewie nie ma. 5 zł miasto zarobiło a ty Polaku teraz chajda do lekarza i pompuj pieniądze w leki:) to jest Polska łał i to 8 sierpnia prezydent Duda był w janowie ojj żeby tak wieział jak jego kolegi zarabiają na nie winnych ludziach:)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach