690 680 960

Jakub Kulesza: „Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa jak zorganizowana grupa przestępcza. Te metody są mafijne” (wideo)

Dzisiaj w Lublinie odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Jakuba Kuleszy. Dotyczyła ona zarzutów karnych ZUS wobec matek prowadzących działalność gospodarczą.

Poseł Jakub Kulesza od jakiegoś już czasu zajmuje się sprawą kobiet, które ciągane są po sądach, tylko za to, że skorzystały z przepisów dających im możliwość pobierania wyższych świadczeń ZUS. Poseł zaznacza, że są to skandaliczne działania urzędników ZUS, którzy składają zawiadomienia o popełnienie przestępstwa wobec matek prowadzących działalność gospodarczą.

W tamtym roku Jakub Kulesza spotkał się przed budynkiem lubelskiego ZUS, aby opowiedzieć o działaniach wobec kobiet. Mówił wówczas o tym, że zgłaszają się do jego biura poselskiego kobiety z całej Polski z informacją, że czują się oszukane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Pokrzywdzone kobiety od wielu lat prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i płacą wysokie składki społeczne. Jak określają kobiety, koszmar jaki spotyka ich ze strony ZUS, rozpoczyna się po tym jak decydują się na macierzyństwo. Naturalną rzeczą jest, że kobieta będąca w ciąży z uzasadnionych przyczyn, przebywa na zwolnieniu lekarskim i pobiera zasiłek chorobowy. Po porodzie przebywa na zasiłku macierzyńskim. Świadczenia społeczne powinny zapewnić jej zabezpieczenie finansowe na czas opieki nad dzieckiem. Niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych chętnie przyjmuje wysokie składki społeczne, ale kiedy przychodzi do konieczności wypłaty zasiłków, robi wszystko, aby odebrać świadczenie lub wypłacić je w minimalnej wysokości – mówił wówczas poseł Kulesza.

Zobacz również: Poseł Jakub Kulesza żąda wyjaśnień od dyrektora lubelskiego ZUS. Chodzi o odbieranie zasiłków kobietom w ciąży i po porodzie (wideo, zdjęcia)

Problem ten wraca jak bumerang, co więcej, ZUS postanowił wobec niektórych kobiet, które przegrały w sądzie, złożyć zawiadomienia do prokuratury, mówił dziś w Lublinie Jakub Kulesza.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa jak zorganizowana grupa przestępcza. Te metody są mafijne. Ustawa jest bardzo prosta, ustawa mówi o tym, że podstawę wymiaru płacenia składek ustala sam przedsiębiorca i ma do tego wolną rękę i może ustalić sobie tę podstawę od 60% średniego wynagrodzenia do 250% średniego wynagrodzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam nakłania do płacenia wyższych składek, obiecując wyższe świadczenia między innymi świadczenia macierzyńskim. Tymczasem ZUS zgadzając się na pobieranie wyższych składek, wypłacając później te świadczenia, po latach dochodzi do wniosku, że będzie po prostu ograbiał matki, które zdecydowały się na i prowadzenie działalności gospodarczej i na macierzyństwo. To jest działanie haniebne, a dodatkowa forma represji wobec osób, które przegrały w sądzie, składanie zawiadomienia do prokuratury, jest już szczytem bezczelności ze strony urzędników – powiedział dziś w Lublinie poseł.

Jak zaznaczył Jakub Kulsza, wielokrotnie zwracał się do ZUS z prośbą o przedstawienie podstawy prawnej działań urzędników, czy też o przedstawienie wytycznych ZUS dotyczących podstawy wymiaru składek.

– Całe działanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest nie tylko bezprawne, ale także nie ma podstawy. Złożę zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli. Napisałem pismo do oddziału Zakładu Ubezpieczeń, który odpowiada za działania lubartowskiego ZUS-u i przede wszystkim chciałbym zadeklarować, że jeżeli ta sytuacja będzie kontynuowana, jeżeli urzędnicy nie wycofają tych zawiadomień do prokuratury deklaruję, że w każdej sprawie, w której Zakład Ubezpieczeń Społecznych przegrał z kobietą przedsiębiorcą będę składał zawiadomienia do prokuratury na urzędników z ZUS-u, bo to oni odpowiadają za wyłudzenia, za zastraszanie i za nękanie obywateli – dodał Jakub Kulesza.

Przebieg konferencji prasowej na materiale wideo

Stanowisko ZUS w sprawie konferencji posła Jakuba Kuleszy

Sprawę, do której na konferencji odniósł się pan poseł, zweryfikował sąd, ponieważ ubezpieczona odwołała się od decyzji ZUS. Sąd pierwszej instancji i sąd apelacyjny podtrzymały decyzję Zakładu. Sądy podkreśliły, że „działalność gospodarcza została instrumentalnie wykorzystana do zgłoszenia wysokiej podstawy wymiaru składek z zamiarem uzyskania wysokich(…) świadczeń z ubezpieczenia społecznego”. Wyrok jest prawomocny i to on był podstawą do złożenia zawiadomienia do prokuratury, o którym na konferencji mówił pan poseł. W przypadku uzyskania informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu, które ma związek z ubezpieczeniami społecznymi, Zakład ma obowiązek złożyć zawiadomienie do prokuratury. Taki obowiązek nakłada na instytucję Kodeks postępowania karnego (art. 304 § 2). Nie przesądzamy, czy w sprawie faktycznie doszło naruszenia prawa karnego – to ocenią uprawnione do tego instytucje, czyli policja i prokuratura.

Przypominam, że Zakład ma obowiązek dbać o środki wszystkich ubezpieczonych. Sąd Najwyższy wielokrotnie podkreślał, że w interesie społecznym Zakład ma prawo badać, czy kwota, od której przedsiębiorca opłaca składki, nie została sztucznie zawyżona tylko w celu uzyskania bardzo wysokich zasiłków. Jeśli doszło w tym zakresie do nieprawidłowości, mamy obowiązek określić właściwą podstawę wymiaru składek.

Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim

(fot. wideo Jakub Kulesza)

24 komentarze

  1. Matki do więzienia a dzieci do domu dziecka.

  2. AMERYKI nie odkrył. Zus powinien być dobrowolny. Jak się pracuje w wielu firmach to powinno się płacić jedną składkę a nie zciagac z każdego miejsca pracy. Jeśli już tak jest to powinno być wielokrotność zasiłku, renty od ilości składek. Po za tym tam panuje WIELKI BAŁAGAN!!. Gromadzą dokumenty a jak coś trzeba to proszą o dostarczenie ponownie tych samych dokumentów. Naliczają odsetki nawet jak jeszcze ktoś nie prowadził działalności. Mój przykład to naliczyli odsetki karne i zwinęli z kąta za lata w których jeszcze firma nie działała. Tylko 4 lata wcześniej naliczone było zanim firma powstała. Pieniądze oddali po interwencji ale prowizja banku była moja strata. Żadnego przepraszam nie było. Takich przypadków jest dużo.

  3. A czy to nie było tak, że Panie od wielu lat prowadzące działalność pozarolniczą płaciły minimalne składki, aż tu nagle zaczęły bulić na maksa i dziwnym trafem okazywało się, że są w ciąży? Bo chyba o to w tym wszystkim chodzi- o przewały na składkach, tzn. Panie opłacały maksymalne składki dopiero wtedy, gdy wiedziały, że będą one podstawą do zasiłku. Skoro wg przepisów Panie odwołały się do sądu od decyzji ZUS i przerżnęły w 2 instancjach, to o czymś to znaczy. Pan poseł ma parcie na szkło i szuka sensacji tam, gdzie jej nie ma. Wiem, że to medialne wyjść do dziennikarzy i stwierdzić, że ZUS za rządów PiS gnębi matki – przedsiębiorców, ale prawda jest taka, że jak ktoś kręci wałki w biznesie to się w końcu doigra.

  4. Dzień dobry. My w zus mamy się bardzo dobrze a wy matki wyłudzające zasiłki jak się macie?

  5. w momencie przyjecia pierwszej zwiekszonej skladki widac ze cos nie halo czy super inteligentni odpowiedzialni za weryfikacje nie blyszcza sposztrzegawczoscia czy dzialaja na zlecenie z gory lapiac punkty

  6. zus jak zus!

Kursy walut

  • USD 4.3365zł -0.31%
  • GBP 5.3357zł -0.83%
  • EUR 4.621zł -0.69%
  • CHF 4.7809zł -1.39%

Polub nas