Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Intensywne weekend lubelskich Terytorialsów (zdjęcia)

W miniony weekend, w ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych, blisko 700 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Każdy dzień szkolenia to wiele godzin spędzonych w terenie na doskonaleniu umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, medycyny pola walki, a także prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym.

W dniach 17-18 lutego br. Terytorialsi z batalionów lekkiej piechoty z Lublina, Dęblina, Kraśnika i Zamościa szkolili się w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Umiejętności doskonalili również logistycy, operatorzy bezzałogowych statków powietrznych oraz zespoły zabezpieczenia medycznego.

Intensywne ćwiczenia odbyli żołnierze z 215 kompanii lekkiej piechoty. Tym razem szkolili się korzystając z obiektów Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, m.in. ze sztolni, która stała się doskonałą scenerią do symulacji walki w krótkim dystansie w warunkach ograniczonej widoczności. Ponadto żołnierze doskonalili techniki linowe wykorzystywane m.in. podczas pokonywania przeszkód terenowych czy działań ratowniczych. Drugiego dnia rotacji żołnierze szlifowali umiejętności strzeleckie na broni etatowej – manualną obsługę broni, prowadzenie ognia zza przesłon, na zmęczeniu oraz w ruchu.

Z kolei Terytorialsi z 211 kompanii lekkiej piechoty przeszli intensywne szkolenie medyczne, ćwicząc udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia spowodowanych różnymi czynnikami, ewakuację medyczną rannego z pola walki oraz posługiwanie się wyposażeniem Indywidualnego Pakietu Medycznego (IPMed). Celem tego typu zajęć jest budowanie zaufania żołnierzy do własnych umiejętności medycznych oraz siły i odporności psychicznej. Kolejnym ważnym elementem weekendowego szkolenia była topografia w formie praktycznego treningu orientacji w terenie, co stanowi istotny element umiejętności bojowych każdego żołnierza.

Szkolenia rotacyjne w stałych rejonach odpowiedzialności to jeden z wielu etapów nauki wojskowego rzemiosła w trzyletnim cyklu szkoleniowym żołnierzy WOT. Siłą i atutem Terytorialsów jest bardzo dobra znajomość terenu, który mają wspierać, ochraniać i bronić. Są to obszary, z których pochodzą, gdzie mieszkają, pracują i uczą się. Dla lubelskich Terytorialsów znajomość terenu jest podstawą sukcesu prowadzonych działań, zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu.

Jeśli chcesz uczestniczyć w ciekawych szkoleniach wojskowych i mieć realny wpływ na bezpieczeństwo kraju, swoich małych ojczyzna i lokalnej społeczności dołącz do żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego odbędą się w terminach: 8-23.03, 10-25.05, 5-20.07, 13-28.09, 15-30.11; szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy w terminach: 10-17.05, 5-12.07, 13-20.09, 15-22.11.

(Źródło: WOT)

4 komentarze

 1. Dobrze,dobrze… Niech się szkolą w wykrywaniu,zatrzymywaniu i likwidacji na miejscu obcych szpiegów,zdrajców i antypolaków.

 2. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

  Każdy dzień szkolenia to wiele godzin spędzonych w terenie na doskonaleniu umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, medycyny pola walki, a także prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym.
  Czyli ogólnie biorąc, uczą ich jak mieć w „de” paragraf 5 Dekalogu*, a przy okazji i paragraf nr. 6 jak lekceważyć.
  * – Dekalog – Kodeks Karny i Postępowania dla katolików.
  Zwykle nie przestrzegany przez nich.

  • Słuchacz radia Ma... wieprzową twarz

   Niewielu „prawdziwych” Polaków mieniących się wiarą katolicką, wie co to jest ów Dekalog, a o stosowaniu się do jego zasad nawet nie wspomnę.

 3. Przecież ich szkołą nie do obrony tylko ataku. Włodarze z wiejskiej pchają nas do wojny. Jesteśmy zgubieni. Trzeba się tylko modlić, że jak atomy zaczną na nas spadać to koniec będzie szybki i bezbolesny.

Dodaj komentarz

Z kraju