Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Historyczny dzień dla Lublina. Było przecięcie wstęgi i złoty klucz, uroczyście otwarto Dworzec Lublin (wideo, zdjęcia)

W piątek w Lublinie odbyło się uroczyste otwarcie Dworca Lublin. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz oraz zaproszeni goście. To historyczny dzień dla naszego miasta.

Pierwsze autobusy komunikacji miejskiej pojawiły się tutaj w miniony poniedziałek, dzisiaj rano zaś przyjechały pierwsze autobusy i busy komunikacji zamiejskiej. W piątek przed południem odbyło się w Lublinie uroczyste otwarcie Dworca Lublin. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Miasta Lublin, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i Zarządu Transportu Miejskiego. Obecny był również sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jan Szyszko.

Budowa Dworca wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie, to najważniejszy komponent projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego ponad 195 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich. Poza budynkiem Dworca, projekt unijny obejmował także inne zadania – budowę nowego zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca ‘80 do ul. Dworcowej oraz budowę łącznika ul. Dworcowej i al. Piłsudskiego, jak również rozbudowę ul. Krochmalnej o parking dla autobusów i busów oczekujących na odjazd z Dworca Lublin wraz z budynkiem socjalno-technicznym dla obsługi Dworca, z częścią socjalną przeznaczoną dla kierowców.

Dworzec Lublin to kompleksowe przedsięwzięcie, które w jednym miejscu integruje komunikację miejską oraz pozamiejską autobusową, busową i transport kolejowy. Został zaprojektowany, jako jeden z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce. Projekt spełnia najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Trzykondygnacyjny budynek ma powierzchnię użytkową ok. 18 tys. m2 i garaż podziemny typu Park&Ride. W pobliżu obiektu zlokalizowane są perony dla autobusów i busów z efektownym szklanym zadaszeniem wspartym na filarach. W niedalekiej odległości od Dworca Lublin, wykonano obszerny parking ze 122 miejscami postojowymi dla autobusów i busów oczekujących na odjazd. Nie zabrakło również monitoringu, oświetlenia oraz instalacji Hotspot. Na Dworcu Lublin obsługa pasażera odbywać się będzie z wykorzystaniem inteligentnych systemów transportowych (ITS), w szczególności systemów informacji pasażerskiej i przystankowej. Innowacyjnym rozwiązaniem jest użytkowy dach w formie tarasu widokowego z przestrzeniami rekreacyjnymi, wypoczynkowymi oraz traktami spacerowymi i parkiem linowym.

Dni Otwarte dla mieszkańców

Podczas Dni Otwartych wystąpią Poławiacze Pereł ze specjalnie przygotowanym programem. Z przymrużeniem oka poprowadzą Radiowęzeł Dworcowy oraz Podróżnicze Zawody Sportowe. Będzie można również przenieść się w czasie, przebierając się w stroje z przyszłości i wykonując pamiątkowe zdjęcie. W organizację wydarzenia włączyła się również Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin. Przewodnicy, znani z wakacyjnej linii turystycznej: Łukasz Fiuta, Joanna Szmit, Joanna Kozak-Palak oraz Kinga Witkowska-Mirosław, oprowadzą po budynku i okolicy Dworca. Przewidziano także możliwość mobilnego zwiedzania z pokładu pojazdu komunikacji miejskiej. Podczas Dni Otwartych będzie również prezentowana flota lubelskiego taboru, od zabytkowych po nowoczesne autobusy i trolejbusy. Program uświetnią też pokazy Sztukmistrzów oraz występy taneczne lubelskiego zespołu UDS. Z kolei układy łączące elementy tańca, akrobatyki i gimnastyki zaprezentują cheerleaderki Perełki Tytanów.

Sobotnie (13 stycznia) wydarzenia zakończy wieczorny (o godz. 17.00) koncert Łukasza Jemioły oraz Tomasza Delmaczyńskiego. Muzycy zaprezentują autorski repertuar z wykorzystaniem elektroniki. Z kolei w niedzielę (14 stycznia) o godz. 12:00 Łukasz Jemioła wystąpi w duecie z Pawłem Błędowskim. Artyści wykonają piosenki własne oraz polskie przeboje i zespołu The Beatles.

Wśród aktywności zaplanowano też różnego rodzaju warsztaty, m.in. z tworzenia przypinek, ekobiżuterii, malowania czy ozdabiania materiałowych toreb. Uczestniczy zajęć wykonają też własnoręcznie puzzle oraz magnesy. Będzie można również budować ekopojazdy z drewnianych klocków oraz tekturowe ciuchcie z kartonu. Specjalny kącik dla najmłodszych wypełnią namioty, tunele oraz klocki i słomki konstrukcyjne. Poza tym maluchy będą mogły skorzystać też ze strefy plastycznej oraz wziąć udział w zabawach z chustą i z balonami. Atrakcje dla dzieci dopełni stoisko z tatuażami i malowaniem twarzy. Przewidziano również konkursy i zabawy z nagrodami oraz grę miejską.

Dni Otwarte odbędą się w sobotę i niedzielę (13 i 14 stycznia) w godz. 12.00-18.00 na terenie Dworca Lublin. W tym czasie, aby zapewnić dojazd na wydarzenia, Miasto uruchomi bezpłatną komunikację miejską na 5 dodatkowych liniach autobusowych dojeżdżających bezpośrednio do Dworca Lublin:

 • DL1 / Paderewskiego – Choiny – Elsnera – al. Kompozytorów Polskich – al. Smorawińskiego – Popiełuszki – al. Długosza – Al. Racławickie – Lipowa – al. Piłsudskiego – Dworzec Lublin;
 • DL2 / Zbożowa – Sławinkowska – Willowa – Ducha – al. Sikorskiego – Popiełuszki – al. Długosza – Al. Racławickie – Lipowa – al. Piłsudskiego – Dworzec Lublin;
 • DL3 / Gęsia – Jana Pawła II – os. Widok – Jana Pawła II – Nadbystrzycka – Muzyczna – Stadionowa – Dworzec Lublin;
 • DL4 / Węglin – al. Kraśnicka – Roztocze – Orkana – Armii Krajowej – Bohaterów Monte Cassino – Zana – Filaretów – Głęboka – Muzyczna – Stadionowa – Dworzec Lublin;
 • DL5 / Węglarza – al. Spółdzielczości Pracy – al. Andersa – Mełgiewska – Gospodarcza – al. Witosa – Krańcowa – Droga Męczenników Majdanka – Wolska – pl. Bychawski – Dworzec Lublin.
  Pojazdy każdej z linii wykonają po pięć kursów w obu kierunkach. Rozkłady jazdy dostępne są na stronie www.ztm.lublin.eu.

54 komentarze

 1. Czy obecny wojewoda ma żonę? Ew jakąś dziewczynę?

 2. Dług po sam korek, faktycznie jest się z czego cieszyć…

 3. Przedstawiciele władz ? dziwne a ja myślałem że tylko deweloperka ich interesuje !!!

 4. Żygać się chce jak widzę te zakłamane #je.

 5. Na pierwszym zdjęciu widać trolejbus z uszkodzonymi hamulcami bi ma koło podparte blokadami żeby się nie stoczył.

 6. A jak PO robi jakąś inwestycje to już nie jest megalomania. Hipokryzja poziom ekspert.
  Inwestycje PIS jak przekop mierzei, port w Elblągu, tunel pod Świną, rozbudowa toru wodnego i portu w Świnoujściu, CPK, Atom ? Zegluga rzeczna i zakup sprzętu dla armii to megalomania i niepotrzebne inwestycje.
  Ale dworzec to już spoko bo z Unii kasa. Wszystkie te wymienione inwestycje mają zewnętrzne inwestowanie

 7. Te autobusy się rozsypią po tych dziurach w mieście wegetacji !!!

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112