Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Historyczna zagadka nie została rozwiązana. Na kamiennych blokach nie było napisów (zdjęcia)

W środę przed południem na terenie 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie przeprowadzone zostały oględziny pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy pomocy żołnierzy i sprzętu 2 LBOT, odnalezionych na terenie Szpitala bloków kamiennych. Niestety nie odnaleziono na nich śladów mogących wskazywać skąd pochodzą lub na co zostały przygotowane.

Wstępna analiza wskazywała, że kamienne bloki mogą pochodzić z przedwojennego grobu Nieznanego Żołnierza, który znajdował się na Placu Litewskim. Jak poinformował w tym tygodniu Bogusław Piątek z 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, od wielu lat na terenie należącym do Szpitala, znajdują się bloki kamienne, których historia pozostaje zagadką. Brak jest rzetelnej wiedzy dotyczącej ich przeznaczenia i pochodzenia.

– Na podstawie przekazów byłych wieloletnich pracowników Szpitala mówiących, że bloki prawdopodobnie pochodzą z pomnika rozebranego przez Niemców w czasie II wojny światowej zlokalizowanego na Placu Litewskim rozpoczęło się poszukiwanie prawdziwego ich pochodzenia. Jedna z hipotez mówi, że mogą to być elementy z pomnika Nieznanego Żołnierza. Aby zweryfikować te przekazy i ustalić stan faktyczny Kierownictwo Szpitala zwróciło się do Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Na miejsce składowania bloków zaproszony został również znany lubelski kamieniarz Pan Witold Marcewicz, wykonawca wielu pomników znajdujących się na terenie Lublina oraz województwa lubelskiego. Według jego opinii na podstawie między innymi sposobu obróbki kamienia jest prawdopodobne, że mogą to być elementy przedwojennego pomnika. Dzięki zainteresowaniu Konserwatora Zabytków oraz wsparciu 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wkrótce zagadka może zostać rozwikłana – informował płk. Bogusław Piątek.

Aby rozwiać te wątpliwości w środę rano przystąpiono do sprawdzania kamiennych bloków. Kawałek po kawałku rozbierano kamienną pryzmę w poszukiwaniu inskrypcji, które potwierdziłyby dotychczasowe przypuszczenia. Niestety na niektórych elementach natrafiono jedynie na oznaczenia cyframi i liczbami wykonane farbą olejną. Mogą one wskazywać, że kamienne elementy pochodzą z jakiegoś pomnika lub zostały przygotowane do jego budowy. Na pryzmie znajdowały się głównie fragmenty z piaskowca ćmielowskiego, z widocznymi śladami obróbki. Oprócz tego były tam również fragmenty czerwonego piaskowca. Nigdzie jednak nie było charakterystycznych napisów, które dałyby podstawę do szczegółowego datowania kamiennych bloków, a co najważniejsze wskazania na ich pochodzenie. Jedyną ciekawostką było natrafienie na filiżankę prawdopodobnie pochodzącą z lat 60-tych z oznaczeniem „Lubiana” – czyli polskiej fabryki porcelany, a także szklaną butelkę, pochodząca z czasów PRL-u.

Jeszcze przed akcją, kierownictwo Szpitala liczyło się również z faktem, że pochodzenie znaleziska może być zupełnie inne, niezwiązane z pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a przedstawiane historie mogą nie znaleźć potwierdzenia w rzeczywistości. Jednak obowiązkiem wobec przeszłości i szacunku dla historii było dołożenie wszelkiej staranności, aby wyjaśnić tę sprawę. Już teraz wiadomo, że nie są to elementy wspomnianego pomnika i zapowiedziano, że zostaną wykorzystane na terenie szpitala. Obecnie jeszcze nie wiadomo w jakiej formie.

Wypowiedź Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr Dariusza Kopciowskiego i płk Bogusława Piątka.

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

  1. Czyli ekspert się mylił w swoich podejrzeniach – jak zwykle.

  2. Obecność flaszki i filiżanki sugerują miejsce spożywania trunku.

    • O, może na ten temat dawni wieloletni pracownicy mieliby coś do powiedzenia? Jakby nie było – kultura, nie walili z gwinta ani nawet ze szklanek, tylko z filiżanki. Szapą bas.

  3. na kamieniach było napisane „szpital jest zadłużony”

  4. Gdzie oni tak podchodzą pod zawieszony na ramieniu kamień? Gdzie bhp. Na budowie już byłyby mandaty

  5. To są elementy z pomnika Bieruta , sam Bierut w Kozłówce stoi a płyty na szpitalnym placu , ktoś nie zdąźył ich spożytkować i poszli w zapomnienie. Jakiś prl dgnitarz miał cel.

  6. Może to tablice co Mojżesz miał na nich przykazania 😉

  7. O kur… serio myśleli że kamienie będą podpisane ?? hahaha

Z kraju