Wtorek, 08 października 202408/10/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze wystąpią w kolejnych godzinach nad regionem. Zagrożeniem będą ulewy, silny wiatr 75 km/h i lejki kondensacyjne

Zgodnie z prognozami minionej nocy oraz dziś rano obserwowane były burze, które głównie niosły intensywne opady deszczu na Lubelszczyźnie. W ciągu najbliższych godzin należy spodziewać się kolejnych niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Szacuje się, że wysokość dotychczasowych opadów wyniosła 5-10 mm/10 minut. Burze przechodziły już dzisiaj m.in w rejonie Chełma, Łęcznej, Lubartowa, Kocka, Lublina, Puławy, Bełżyc, Poniatowej, Ryk i Dęblina. Z danych radarowych wynika, że nie obserwowano dziś w obrębie burz opadów gradu z uwagi na uniesiony charakter konwekcji. W ciągu 3-4 godzin może spaść dziś miejscami 40-60 mm, powodując miejscowe podtopienia i zalania. Jednak w godzinach popołudniowych wiatr w burzach sięgnie 60-75 km/h. Mogą się zdarzyć także opady gradu o średnicy 1-2 cm, ponadto nie można wykluczyć lokalnej trąby powietrznej. Sobota przyniesie zachmurzenie duże, lokalnie okresami całkowite.

Przemieszczające się ze wschodu, południowego-wschodu na zachód i północ regionu kolejne konwekcyjne opady deszczu, będą na ogół przelotne, miejscami umiarkowanie aktywne elektrycznie burze. Przewidywane są opady okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Spodziewana wysokość opadów konwekcyjnych, szczególnie w czasie burz, od 25 mm do 70 mm. Temperatura maksymalna wyniesie dziś od 19°C na południowym wschodzie do 24°C miejscami na północy regionu. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, wschodni i północno-wschodni. Tylko w czasie burz możliwe porywy do 70 km/h.

Kolejna strefa burz w drugiej części dnia

W drugiej połowie dnia nad regionem pojawić powinna się druga strefa burz, która może przybierać formę klastrów burzowych i superkomórek burzowych. Przechodzić ma ze wschodu na zachód Lubelszczyzny, powodując lokalne zalania i szkody miejscami powodowane przez wyładowania atmosferyczne. Ograniczone będzie prawdopodobieństwo szkód powodowanych przez wiatr, ale nie da się ich całkowicie wykluczyć. Ponadto istnieje niskie ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych w woj. lubelskim. Prawdopodobieństwo takiego lokalnego groźnego zjawiska nie przekracza 15-30%. Mimo że jest niskie, to należy o nim wspomnieć. Możliwe są lejki kondensacyjne.

Dziś istnieje możliwość przejścia kilku burz przez ten sam obszar w okresie, co może powodować wyższe łączne sumy opadów, do około 30-60 mm. Do jutrzejszej doby do około 60-90 mm.

Noc dalej z niżową pogodą

Prognozuje się, że w nocy na terytorium woj. lubelskiego obserwowana będzie w dalszym ciągu niżowa pogoda kształtowana przez cyklon genueński. Spodziewane jest zachmurzenie duże z lokalnymi przejaśnieniami. Okresami i gdzieniegdzie opady deszczu, na ogół przelotne, możliwe lokalne burze. Natężenie opadów miejscami będzie o charakterze umiarkowanym, okresowo i miejscami silnym. Spodziewana wysokość opadów konwekcyjnych, zwłaszcza w czasie burz, od 10 mm do 40 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 11°C do 14°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. Głównie w czasie burz możliwe porywy do 50-65 km/h.

Niedziela z przelotnym deszczem i burzami

Ostatni dzień weekendu przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie jeszcze przelotne, konwekcyjne opady deszczu, miejscami słabe i umiarkowane burze. Spodziewana opadów, głównie w czasie burz, do 10-20 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 20°C do 22°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany i porywisty, południowo-wschodni i wschodni. Tylko w czasie burz możliwe porywy do 50-65 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz wynosi w kolejnych godzinach 90% w woj. lubelskim. Noc również może być burzowa, ale szczyt aktywności burzowej przypadnie na okres od 14:00 do 19:00 czasu lokalnego. Niedziela zapowiada się burzowa.

Prognoza pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

Gwałtowne burze wystąpią w kolejnych godzinach nad regionem. Zagrożeniem będą ulewy, silny wiatr 75 km/h i lejki kondensacyjne

Burze w regionie w ciągu ostatnich godzin

20 komentarzy

  1. Oj,żeby tak bo na rzie troszkę tylko pokropiło.

  2. Przecież nic nie pada! Pada na dolnym śląsku nie u nas ile można powtarzać!

  3. przecież rano psdało :p

  4. Jasne będzie ulewa, tak sami jak miała być od rada 😀 Praktycznie nic nie padało i tak zostanie niestety mamy susze. :/

  5. Trolle tańcują i świetnie wkręcają nawet redakcję .
    A ja dziś w domu siedzę, będzie pogoda, będzie wyjazd rowerowy.

  6. Takie opady jak na Lubelszczyźnie to nic nadzwyczajnego o tej porze roku..!!

  7. Straszą od kilku dni a tu parę kropelek wody i nic więcej. Popue… to wszystko. Bo susza jakiej od dawna nie było.

  8. Połamane drzewa, grzmoty, wiatr i leje non stop. 10km dalej w sąsiedniej gminie tak sucho, że trawa żółta i nie ma jak szpadla wbić bo twardo. Niebo tylko zachmurzone. Duszno i nie ma czym oddychać, a człowiek cały mokry ale od potu. Taka to Lubelszczyzna.

  9. No u nas to wielkiego zagrożenia opadami to nie ma – najwyżej zaleje Wapienną i resztę tych slumsów.
    Gorzej z wiatrem – tego się obawiam.
    Mieszkałem w bloku – to miałem głowę spokojną, teraz nie mam pewności czy dachu nie będę po wsi szukał…

  10. Gdzie te burze?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia