Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze w poniedziałek nad woj. lubelskim. Groźne gradobicia, podtopienia i silny wiatr do 75 km/h

W poniedziałek w regionie prognozowane są miejscami silne burze. Będą towarzyszyły im nawalne opady deszczu, miejscami może wystąpić grad. Burze przyniosą sporą liczbę wyładowań atmosferycznych.

Dziś Polska od zachodu będzie dostawać się pod wpływ płytkiego ośrodka niżowego znad Niemiec, natomiast od wschodu zaznaczy się ośrodek wyżowy znad Rosji. Taka konfiguracja pola ciśnienia sprowadzać będzie opady deszczu oraz silne burze. Z biegiem godzin coraz wyraźniej wpływ na pogodę będzie mieć niż Katinka znad Niemiec. Nad przeważający obszar Polski docierać będą bardzo ciepłe masy powietrza polarnomorskiego ciepłego z południowej i południowo-wschodniej części Europy. Chmury burzowe tworzyć będą się w strefie lokalnych stref zbieżności wiatru i mogą powodować lokalne poważne szkody w woj. lubelskim.

Zasadniczo znajdziemy się w polu lekko obniżonego ciśnienia, które charakteryzuje się niewielkim gradientem barycznym i słabym wiatrem w całym pionowym przekroju troposfery. Dlatego poniedziałkowe burze będą słabo zorganizowane i na ogół krótkotrwałe, ale miejscami powodujące duże szkody. Szczególnie spowodowane ulewnymi opadami deszczu w formie „oberwań chmury”. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Niewykluczone, że pierwsze burze utworzą się już około południa i z biegiem godzin wzrastać ma ich intensywność. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie do 20-40 mm, ale miejscami na południu regionu może przekroczyć 50 mm. Nie można dziś wykluczyć lokalnie szkód wiatrowych, gradowych i zalań spowodowanych intensywnymi opadami deszczu. Podczas burz spaść może miejscami nawet miesięczna norma opadowa dla maja.

Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz w krótkim czasie, powodując duże akumulacje opadów i poważne szkody. W obszarach mocniej zurbanizowanych nie można wykluczyć podtopień, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Opady gradu mogą powodować szkody na polach uprawnych. Szacuje się, że średnica gradzin nie powinna przekroczyć 1-3 cm podczas najsilniejszych poniedziałkowych burz.
Burze tworzyć będą się dziś wewnątrzmasy, w strefie lokalnych stref konwergencji wiatru dolnego. Ponadto kolejne burze mogą tworzyć się na granicach odpływu chłodnego powietrza z innych burz w pewnej odległości od nich.

Nie można wykluczyć pojawienia się lejków kondensacyjnych. Istnieje niskie prawdopodobieństwo krótkotrwałej i słabej trąby lądowej w regionie. Burze przemieszczać mają się powoli z południa na północ, północny wschód. Niska prędkość przemieszczania skutkować może dużymi sumami opadowymi.

Najwięcej burz spodziewamy się po południu i wieczorem, utrzymają się jeszcze w pierwszej części nocy, następnie zaczną stopniowo tracić na intensywności i zanikać. Najsilniej rozbudowane dziś w pionie komórki burzowe wykazywać mogą się wysoką aktywnością elektryczną, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Prognozujemy najwięcej burz pomiędzy godz. 14.00 a 22.00 w poniedziałek. Potem zaczną one zanikać. Będzie ich więcej niż wczoraj oraz obejmą większy obszar Lubelszczyzny.

W poniedziałek prognozowane jest na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne konwekcyjne opady deszczu, miejscami również burze. Gdzieniegdzie gwałtowne. Możliwe są w całym regionie, najsilniejsze w powiatach na południu woj. lubelskiego. Prawdopodobny grad o średnicy 1-3 cm, miejscami intensywny. Suma opadów podczas burz do 40-50 mm, prowadząc do poważnych szkód.

W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 22°C do 25°C. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni, przejściowo zmienny. Tylko w czasie burz porywy wiatru do 70-75 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym i okresowo oraz miejscami dużym. Lokalnie zanikające przelotne opady deszczu i burze. Najsilniejsze w pierwszej części nocy, słabnące w okolicach 23 w poniedziałek. Na termometrach minimalnie od 11°C do 13°C. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz wiatr porywisty do 60-65 km/h. Początkowo możliwy miejscami grad.

W kolejnych dniach czeka nas kontynuacja gorącej i wilgotnej pogody. Będą występować następne burze z gradem, o których będziemy informować na łamach naszego portalu.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek wynoszą 90%.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

10 komentarzy

  1. Gratulacje wczorajszej prognozy burzowej. Rzeczywiście burze były, ze trzy na całe województwo ale były. Jest już bardzo dobrze, 50% sprawdzalności weekendowej. Dzisiaj warunki w lubelskim będą już niezłe, prawdopodobnie uda wam się zachować wyśmienitą jak na was serię. Jeszcze raz gratulacje.

  2. Nawracajcie się i wracajcie do Boga bo jak widać gniew Boży coraz bliżej. Nie szydźcie z wiary, z KRzyża i nie idźcie za lewicą bo zginiecie. Jak widać Bóg jest od was silniejszy a każde wasze szyderstwo to groźba strasznych kar.

  3. Jeśli nadal będziecie lekceważyć wiarę i obrażać Boga to zginiecie z głodu.

    • Na razie to Bóg ukarał rolników za blokady i szkalowanie Tuska. Niech dalej popierają ruskich agentów z PiS-u to nic im nie urośnie.

  4. żadna progrnoza nie zapowiadała burz w lublinie, nie mówiąc o opadach. obok lublina owszem.

Dodaj komentarz