Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze w niedzielę w woj. lubelskim. Przyniosą silne ulewy, grad i groźny wiatr powodujący szkody

W niedzielę w regionie prognozowane są groźne burze, które przyniosą ulewne opady deszczu. W trakcie burz należy spodziewać się silnych porywów wiatru i lokalnie opadów gradu.

W niedzielę przez obszar Polski powoli będzie się przemieszczać zatoka niżowa związana z wieloośrodkowym niżem o imieniu „LOTHAR”, którego centra znajdą nad Europą Zachodnią. Dodatkowo z zachodu na wschód ma przemieszczać się front okluzji, który prawdopodobnie będzie poprzedzony linią zbieżności wiatru dolnego. Wystąpią dogodne warunki do rozwoju silnych burz, które miejscami mogą spowodować szkody. Termometry pokażą dziś od 17°C do 21°C w woj. lubelskim.

Wiele wskazuje, że to właśnie niedziela przyniesie silne burze, które szczególnie groźne mogą powstać na przedpolu frontu okluzji. Inicjacja chmur Cumulonimbus powinna zajść na przedfrontowej strefie konwergencji wiatru dolnego. Dzisiejsze burze przemieszczać będą się niemal równolegle do strefy frontowej, co stwarzać może zagrożenie zwiększonymi sumami opadowymi, co w konsekwencji doprowadzi najprawdopodobniej do miejscowych podtopień miejscowości.

W drugiej części dnia burze powinny pojawić się najpierw na zachodzie regionu, ale także na południu woj. lubelskiego. Przemieszczać mają się z południa, południowego-zachodu na północ, północny-wschód. Następnie dość szybko powinny dotrzeć do centralnej i wschodniej części regionu. Najpóźniej zacznie grzmieć na północy woj. lubelskiego. Wiele jednak wskazuje, że lokalne burze wystąpią w całym regionie.

Niedzielne burze przyniosą opady do 10-25 mm, ale mając na uwadze równoległy przepływ mas powietrza w środkowej troposferze do linii frontu możemy spodziewać przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem, co może skutkować znaczną akumulacją opadów powyżej 40 mm, zatem przy całkiem sporej zawartości wody opadowej w pionowym słupie powietrza spowoduje gdzieniegdzie podtopienia.

Oczekujemy rozwoju całkiem dobrze zorganizowanej konwekcji. Będą to zarówno superkomórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe, nawet o charakterze liniowym. W czasie przechodzenia burz obserwowana powinna być w wielu miejscach duża ilość wyładowań atmosferycznych, co może stwarzać zagrożenie dla życia i mienia. Podczas burz możliwy grad do 1-3 cm, zaś wiatr do 90 km/h.

Pierwsze burze możliwe są po godzinie 12, ale szczytowa aktywność konwekcyjna powinna przypaść po godzinie 15. W pierwszej części nocy atmosfera zacznie się stabilizować, zatem chmury burzowe będą zanikać, jak i też oddalą się nad Ukrainę i Białoruś.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz w niedzielę ocenia się na 85% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

4 komentarze

  1. Studętkom jezdem to se wiem, że...

    No to się zacznie karanie grzeszników na oślep piorunami (bo Bozia już stara i niedowidzi), a „cołaskabiorcy” niech nie czekają, aż się zacznie, wcześniej proszę na kolanka i w intencji…

  2. Tak samo się pewnie sprawdzi jak w ostatniej prognozie w tym tygodniu co był.

  3. I co znowu coś nie pykło z prognozą???Brawo FANI POGODY

    • Oj widzimy, że ktoś nie potrafi korzystać z narzędzi pogodowych 🙂

      Zalecamy przed pozostawieniem komentarza nie mającego nic wspólnego z rzeczywistością, aby skorzystać z narzędzi pogodowych dostępnych dla każdego w sieci :).

      Można też za kilka ostatnich godzin sprawdzić wyładowania i burze tutaj:
      https://awiacja.imgw.pl/mapa-burz-rad/burzrad_AP.html

      Burze w ciągu ostatnich 30 minut w regionie i liczna wyładowań:

Z kraju