Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze możliwe w woj. lubelskim. Grad, podtopienia i silne porywy wiatru do 75 km/h

Gwałtowne burze pojawią się dziś na obszarze woj. lubelskiego. Zjawiskom konwekcyjnym towarzyszyć mają opady gradu o średnicy do 1-2 cm, ulewy do 20-40 mm, które mogą spowodować podtopienia, możliwe są porywy wiatru do 75 km/h. Pierwsze z burz mogą rozwinąć się w środę już około południa. Szczyt aktywności burzowej przypadnie pomiędzy godz. 14.00 a 18.00. Pod wieczór i w pierwszej części nocy zjawiska burzowe zanikną.

Rozwój burz nastąpi dziś na lokalnych strefach zbieżności, które pojawią się na przedpolu nacierającego chłodnego frontu atmosferycznego. Jesteśmy w polu obniżonego ciśnienia. Na południowym-wschodzie i wschodzie zaznaczy się wpływ płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia, który może wspomóc rozwój chmur Cb. Będą dogodne warunki do rozwoju burz. Nie można wykluczyć lokalnych zalążków trąb lądowych, a nawet w pełni wykształconych trąb niezwiązanych z działalnością mezocyklonu.

Dominować mają pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Obok jednej wygasającej burzy, tworzyć mają się kolejne na granicy odpływu zimnego powietrza. Burze mogą pojawić się dziś na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Środowy charakter konwekcji nie pozwala na precyzyjne wskazanie powiatów zagrożonych, gdyż miejscami zagrzmi na terenie całej Lubelszczyzny. Zalecamy śledzić niebo pod kątem rozwoju chmur cumulus i cumulonimbus, dane radarowe, detektory wyładowań i zdjęcia satelitarne.

W środę prognozowane jest w drugiej części dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie przelotne i konwekcyjne opady deszczu oraz burze z gradem. Spodziewana suma opadów podczas burz wyniesie do 30-40 mm, co może powodować miejscowe podtopienia. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 20°C na zachodzie do 24°C na północy. Wiatr okaże się przeważnie słaby, zmienny z przewagą południowo-wschodniego. Aczkolwiek w czasie burz porywy wiatru osiągną do 75 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz, które lokalnie spowodują szkody ocenia się na 80% w woj. lubelskim.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

15 komentarzy

  1. Dziadek Slamsonowicz

    Jeśli prognozy miałyby by się sprawdzić, to strażacy powinni ustawiać już bloki startowe, szykować pompy do podtopień i piły do eliminowania zwalonych drzew.
    Ja tam na ten wszelki wypadek jakąś „świętą” facjatę wraz ze świczką wystawię w okno i będę czekał na grzmoty.
    Nie napiszę przy czym, bo policzą mi to jako reklamę alkoholu i ukarzą grzywną jak jakiego Polikota.

  2. Znaczy się,jakieś damozjady biorą pieniądze za prognozę a to my musimy zadzierał łeb do góry i zastanawiać się będzie czy nie bedzie lało.

  3. „Zalecamy śledzić niebo pod kątem rozwoju chmur cumulus i cumulonimbus”… Taaaa rada godna zastosowania dla przeciętnego homo sapiens. Patrzeć w górę i czekać….

  4. jak zwykle zgadywanka hahahah

    • Jak zwykle komentarz osoby, który nie sprawdziła, co dzieje się w pogodzie tylko pisze, aby pisać. 🙂
      Polecamy radary pogodowe, tam pozna Pan fakty, bo od kilku godzin są burze w regionie.

      • Taaa, a deszczu jak nie było, tak nie ma… /Lublin/

        • Patrząc na całe woj Lubelskie to………. gdzie ten deszcz, burze i trumby jerychońskie?? Rozlicza was ktoś z pisania tych pierdół????

          • Warto zapoznać się z danymi przed pozostawieniem komentarza…
            https://www.blitzortung.org/pl/historical_maps.php

            • Czyli, burze wystąpiły na max 10% województwa Lubelskiego

              • A gdzie napisane jest, że mają wystąpić na 100%? Przecież zaznaczone jest, że zjawiska pojawią się lokalnie. Po drugie od kiedy burze to zjawiska globalne, występujące nad całym województwem? Zalecamy śledzenie danych z radarów pogodowych. Pozdrawiamy

                • No właśnie i tu pojawia się niedokładność prognoz. Burze wystąpią na wschodzie i będą lokalne, tyle to i ja potrafię wywróżyć. Sprawdzi się? Sprawdzi bo pierdnie ze 2 razy i już ogłaszamy że prognoza się sprawdziła. Niestety, prognozy nadal są bardzo niedokładne i chyba szybko się to nie zmieni.

                  • Nie ma obecnie na świecie narzędzi do prognozowania burz z dokładnością do miejsca zamieszkania szanownego komentującego.

  5. Niestety pogodynka nie trafiła w lotka

  6. burza z definicji jest gwałtowna.

Dodaj komentarz

Z kraju