690 680 960

Grzybiarze wyczekują na pierwsze kurki i borowiki. Na razie zadowalają się innymi wiosennymi grzybami (zdjęcia)

Grzybiarze już ruszyli w las. Na razie zbierają głównie wiosenne grzyby takie jak żółciaki siarkowe oraz żagwiaki łuskowate, jednak niebawem powinny się pojawić pierwsze kurki i borowiki.

Przełom maja i czerwca to czas, kiedy w lasach pojawiają się pierwsze kurki i borowiki. Grzybiarze czekają na to od wielu miesięcy i wszystko wskazuje na to, że już niebawem będzie można zbierać te smaczne grzyby. Zwłaszcza, że warunki ku temu sprzyjają. Po ostatnich opadach deszczu w lasach wzrosła wilgotność ściółki, do tego jest dość ciepło.

Jak wskazuje Paweł Broda z grupy „Grzyby Lublin i okolice”, w ostatnich dniach pojawiły się pierwsze doniesienia o kurkach. Obecnie jednak wielu grzybiarzy korzysta ze szczytu sezonu występowania żółciaka siarkowego oraz żagwiaka łuskowatego. Grzyby te są wspaniałą bazą na wszelkiego rodzaju kotlety, nuggetsy i inne specjały. Dobiega też końca sezon na smardze, czarki i inne typowo wiosenne grzybki.

Natomiast co do samych borowików, to pojawiają się już informacje o pierwszych ich zbiorach, jednak na terenie innych województw. Oprócz borowików ceglastoporych, sosnowych i usiatkowanych, grzybiarze natrafiają również na pojedyncze koźlarze czerwone. Jest więc szansa, że również na Lubelszczyźnie w najbliższym czasie będzie można znaleźć pierwsze z tych szlachetnych grzybów.

(fot. Grzyby Lublin i okolice/nadesłane)

8 komentarzy

 1. Warto podkreślić, że smardze zbieramy tylko na terenie własnych posesji, w innych miejscach są pod ochroną.

 2. Już nie mogę doczekać się pierwszego wysypu grzybów sos jest przepyszny mniam.

 3. no i grzyb ze ścian

 4. Grzybiarze schowajcie swoją wątrobę do słoika może wam się jeszcze przydać (na przeszczep 🙂

 5. Opodatkować grzybiarzy.

  • Karta grzybiarska na wzór karty wędkarskiej. Płacisz składki? Przeszedłeś szkolenie (to szczególnie ważne, gdyż nie ma u nas ryb trujących, a grzyby owszem)? To możesz zbierać w lasach państwowych, w prywatnych za zgodą właściciela. Inaczej grzywna. Ze składek finansowane sprzątanie lasów i szczepienie grzybni. Ech, pomarzyć można.

 6. No i odezwały się sieciowe trutnie, jakby nie internet życie by wam zgasło, jaki z was pożytek? zero pasji i empatii, za to pluć jadem lubicie … szkoda że zabieracie tlen innym, zastanówcie się po co każdego dnia wstajecie i sięgacie po internet?

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin