690 680 960

Górnicy pikietują przed siedzibą Zarządu Lubelskiego Węgla w Bogdance (wideo)

O godzinie 13 rozpoczął się protest górników przy budynku Zarządu LW „Bogdanka” SA. Organizatorem pikiety jest Związek Zawodowy „Przeróbka”, jedna z czterech organizacji związkowych działających w kopalni.

Organizatorzy pikiety, podczas czwartkowego zgromadzenia przed siedzibą Zarządu Lubelskiego Węgla w Bogdance, wyrażają swoje stanowisko wobec postulatów płacowych. Związek Zawodowy „Przeróbka” nie podpisał porozumienia płacowego w węglowej spółce. Przedstawiciele Związku uważają, że wynegocjowane warunki nie satysfakcjonują górników, dlatego ogłosili swoje postulaty.

Jak informuje ZZ „Przeróbka” chodzi o wzrost średniego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w stosunku do roku 2021 o 15 proc. do kwoty 10100 zł (kwotowo i procentowo), wzrost odpisu na Pracowniczy Program Emerytalny do 5,5 proc., podniesienie wartości posiłków regeneracyjnych do 1 proc. minimalnego wynagrodzenia (oznacza to, że wartość posiłku wzrosłaby do 30,1 zł za każdą dniówkę), podniesienie kwoty na dojazdy do pracy do 12 zł za dniówkę oraz zapewnienie środków na realizację wniosków złożonych do zmian w ZUZP (wśród nich wniosek dotyczący prawa do dodatkowego urlopu płatnego dla pracowników „Przeróbki” z tytułu pracy w szczególnych warunkach).

Postulaty zostały zgłoszone 22 grudnia 2021 r. Nie zostały one zrealizowane, więc 3 stycznia ZZ „Przeróbka” wszedł w spór zbiorowy. Sławomir Łukasiewicz, przewodniczący ZZ „Przeróbka” informuje, że kluczową sprawą jest tutaj sprawiedliwy podział wzrostu stawek – kwotowo i procentowo.

– Tak żeby ci którzy mają najniższe stawki również mieli zagwarantowany wzrost wynagrodzenia na poziomie konkretnej kwoty i żeby był to wzrost dla nich odczuwalny – informuje Sławomir Łukasiewicz.

🔴Zobacz wideo z protestu – kliknij🔴

(fot. LW Bogdanka)

29 komentarzy

 1. Zwolnić wszystkich związkowców bo oni generują największe koszty i dać te pieniądze pracującym pod ziemią, to oni najwięcej przychodów generują. Sprawa prosta WYWALIĆ NA ZBITY ………………….. TYCH KRZYCZĄCYCH ZWIĄZKOWCÓW NIEROBÓW i będzie dobrze 🙂

 2. ciekawe czy u prywaciarza byliby tacy mądrzy. Ja jestem po studiach informatycznych, pracuję w dziale IT a zarabiam ledwo 4000 netto. Jakoś ani mi się śni strajkować czy coś podobnego. Za mało mi płacą? To szukam innej, lepiej płatnej pracy. Już nie wspomnę o zwrocie za dojazdy bo „posiłek” jeśli mogę to tak nazwać to mamy 2 ekspresy do kawy i w każdej chwili można sobie za darmo wypić..

  Ot zachciało się im strajkować…. Rozgoniłbym towarzystwo i niech idą gdzie indziej pokazać swoje „umiejętności”.

  • Damian nikt Ci nie broni strajkować! Chcesz to pracuj za tyle ile chcesz bo to twoja decyzja ale nie masz prawa negować tego co ktoś chce wywalczyć w swoim zakładzie. A rozgonić to możesz kury w kurniku.

   • Dzisiaj nikt na siłę do roboty nie zmusza. Nie podobają się warunki to wypad szukać innej pracy. Nie usprawiedliwiaj i nie próbuj wmawiać ludziom, że te śmieszne (najlepsze jak wychodzą do mediów z buziami wcześniej specjalnie umazanymi węglem) strajki i absurdalne żądania finansowe to normalność, bo tak nie jest. Uwierz, że wiele osób się znajdzie na wasze miejsce, nie jesteście niezastąpieni.

    • kolego nie komentuj jeżeli nie wiesz o co chodzi artykuł ten jest troszkę rozbieżny od rzeczywistości krotko ujmując.
     Ale przez tyle lat można było się przyzwyczaić do naszych „WOLNYCH MEDIÓW”.
     Jeżeli ludzie pracują od kilku do kilkudziesięciu lat w tym zakładzie to chyba mają coś do powiedzenia.
     w twój zakład bądź firmę nikt nosa nie wciska wiec spróbuj zrobić to samo!
     pozdrawiam kumatych…

 3. Obłuda i propaganda zakładu.

 4. Ja razem z żoną mamy 14 tyś miesięcznie i chce więcej bo mi się należy.

 5. Chyba jakiś deb!l albo prowokator ich podpuszcza do tych strajków.
  Ile chcą zarabiać ??
  Ile wynosi nowy próg podatkowy ??
  Kto będzie miał więcej pieniędzy ??
  Tylko państwo jest wygrane w tej sytuacji 😉

 6. Je**ni górnicy , tylko daj i daj wicej.
  Nie pasuje robota pod ziemią to gdzie indziej idź.
  A nie tylko podwyżki, i na posiłki i na dojazdy i deputat i Barbórka. Zwykły człowiek zapierdziela za tylkk pensje a tym ciągle mała
  I tylko Państwo dopłaca do kopalni bo wydobycie nieopłacalne

 7. Tym to zawsze mało. Powinni dostać dobrze pałą.
  Dej, dej i dej. Rzygać się chce.

Kursy walut

 • USD 4.0181zł -0.04%
 • GBP 5.0458zł -0.27%
 • EUR 4.3303zł -0.07%
 • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas