Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Gęste mgły znów dają się we znaki. Mogą stwarzać duże zagrożenie dla pieszych i kierowców

Z prognoz wynika, że obszar mgieł w nocy z poniedziałku na wtorek będzie większy niż podczas ubiegłej nocy. Będzie to także zjawisko znacznie intensywniejsze. Lokalnie może padać mżawka. W rejonie mgieł warunki do jazdy będą bardzo trudne. Hamowanie utrudniać mogą również mokre liście na drogach, dlatego zalecamy dostosować prędkość do panujących warunków na drogach. Przypominamy również, aby nie nadużywać świateł przeciwmgłowych.

Ostatnie noce oraz poranki na terenie województwa lubelskiego obfitują w gęste mgły. Nie inaczej będzie w nocy z poniedziałku na wtorek. Co więcej, synoptycy wskazują, iż warunki na drogach będą jeszcze gorsze niż w poprzednich dniach. Oprócz mgieł zalegać mają nieprzyjemne warstwowe chmury stratus. Dlatego też w lokalnie widzialność wyniesie zaledwie 50 m. Szczególnie zła widzialność może być poza aglomeracjami miejskimi, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Mgły tworzyć mają się już w w godzinach wieczornych. Ich szczyt intensywności przypadnie na drugą część nocy i wtorkowy poranek.

Z prognoz numerycznych wynika, że w nocy z 31 października na 1 listopada 2022 będą dogodne warunki do formowania się gęstych mgieł i zamgleń, czemu niewątpliwie sprzyjać ma obecność wyżu, mała różnica ciśnienia i duża wilgotność względna powietrza. W dolnych warstwach troposfery, a szczególnie w najniższej warstwie obserwowana jest duża akumulacja wilgoci pod inwersją wyżu. Na skutek nocnego wypromieniowania ciepła z gruntu, formować zaczynają się gęste mgły, wzrasta wyraźnie wilgotność względna powietrza, która w mgłach oscylować w okolicach 100%, a gdzieniegdzie osiągnie 100%.

Pierwszy dzień listopada może okazać się mglisty i pochmurny na przeważającym obszarze województwa lubelskiego. Zwłaszcza w pierwszej części dnia. Dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie przemieszczania się po drogach. Po wschodzie słońca powoli poprawiać ma się widzialność, a przy niewielkiej prędkości wiatru w warunkach małego gradientu ciśnienia i słabej listopadowej insolacji, nie oczekuje się, aby był to proces szybki. Około południa powinno wypogodzić się na przeważającym obszarze naszego regionu. Po ustąpieniu nocnych i porannych mgieł w drugiej części dnia na termometrach możemy zobaczyć nawet 13°C/16°C.

Kolejna noc z wtorku na środę przyniesie gęste mgły i podinwersyjne chmury stratus w zasięgu słabnącego wyżu. Od 2 listopada 2022 wzrośnie dynamika w pogodzie, ruszy cyrkulacja atlantycka i warunki pogodowe staną się zmienne, nie zabraknie chmur i opadów nad Polską. Okresami zatoki niżowe będą przedzielane klinami wysokiego ciśnienia, które przyniosą stabilizacje pogody, ale musimy mieć na uwadze, że w półroczu chłodnym wyż nie zawsze przyniesie pogodną aurę. Możliwe są okresami mgły, zamglenia i podinwersyjne chmury ograniczające dopływ promieni słonecznych. Listopad będzie znacznie chłodniejszy niż październik, a w drugiej połowie miesiąca jest szansa na pierwszy powiew zimy tej jesieni.

Prawdopodobieństwo uformowania się gęstych mgieł ocenia się na 90% w wielu miejscach województwa lubelskiego.

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. Co tam jakaś durna mgła? Dla polskiego kierowcy prędkość dopuszczalna to prędkość minimalna. A i trzeba by jeszcze dorzucić 10-30 km/h z uwagi na błąd prędkościomierza i mierników prędkości.

  2. Zagrożenie dla pieszych! Czyli, że co? Że zderzy się dwóch pieszych na chodniku i nabiją sobie nawzajem guza?

  3. Ale ja uwielbiam mgłę <3

  4. ,aa,boKrzycho.paPj

    Graniu prędkość tak we mgle , jeżdżą za szybko ,ale gorzej jak masz przed sobą 20 metrów widoczności we mgle a z tyłu siedzi ci na zderzaku taki szybki i nie wyprzedza a strasznie cię oślepia światłami mijania razem przeciwmgielnymi

  5. ,aa,boKrzycho.paPj

    Przepraszam Franiu, niechcący napisałem G zamiast F w twoim nicku

Z kraju