Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ganiają panny, zaczepiają kierowców. Spotkać ich można tylko w jednym miejscu w Polsce

Sławatycze są jedynym miejscem w Polsce, gdzie można spotkać brodaczy. Choć dają się we znaki zaczepiając przechodniów i kierowców, a przede wszystkim kobiety, to jednak wszyscy są zadowoleni, gdyż mają oni przynosić szczęście w nadchodzącym roku.

W piątek, 29 grudnia, o godz. 13.30 w centrum Sławatycz odbędą się w prezentacje i wybory Brodacza roku 2023. Jest to regionalna tradycja pożegnania starego roku, która cieszy się popularnością nie tylko w okolicy. Ściąga bowiem wiele zafascynowanych tą lokalną tradycją osób z całego regionu, lecz również z różnych zakątków kraju.

Określenie „brodacze” pochodzi od bardzo długich bród, które są wykonane z lnianego włókna. Mają one symbolizować długie życie, duże doświadczenie i bogactwo przeżyć. Kolejnym obowiązkowym elementem stroju, są ogromne, gdyż mające nawet 80 cm kapelusze ozdobione kolorowymi kwiatami i bardzo długimi wstążkami z bibuły. Na twarzy znajduje się zaś wykonana ze skóry maska z długim nosem, do tego dochodzi barani kożuch i długi kij.

Brodacze wychodzą na ulice i paradując po Sławatyczach zaczepiają przechodniów, ganiają panny biorąc je na „hocki”, czyli podrzucają do góry, zatrzymują też kierowców. Do tego kolędują i składają życzenia noworoczne mieszkańcom. Zgodnie z wierzeniami, spotkanie z nimi przynosi szczęście w nadchodzącym Nowym Roku.

Dawniej po wsi chodziło 30 – 40 a nawet więcej brodaczy, obecnie spotkać można ich, w zależności od roku, od kilku do kilkunastu. O to, aby tradycja Brodaczy nie odeszła w zapomnienie postanowił zadbać były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Bolesław Szulej. Dzięki temu co roku, w ostatnich dniach grudnia, o tej niewielkiej przygranicznej miejscowości z naszego regionu, robi się głośno w całym kraju.

Co więcej, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwyczaj ten został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

10 komentarzy

 1. Wieś tańczy i śpiewa!

  Dziewczyny ! Usuńcie brodacze z pomiędzy NÓG!!!!!!!! Szczególnie BOLCIARY !!!!

 2. Ja nie lubię łysych bobrów.

 3. Później takiemu brodaczowi patyk w tyłek i palma wielkanocna gotowa 😉

 4. „ganiają panny biorąc je na „hocki”, czyli podrzucają do góry, zatrzymują też kierowców”

  To już podpada pod molestowanie i blokowanie ruchu drogowego.
  Gdzie jest policja?

 5. W dwóch miejscach w Polsce! W Slawatyczach i w Zakopanem,bo tam co roku Maryla gra

Dodaj komentarz