Funkcjonariusze pogotowia wypadkowego otrzymali nowe radiowozy (wideo, zdjęcia)

Trzy specjalistyczne radiowozy do obsługi wypadków trafiły do drogówki z naszego województwa. Jeżdżą w Białej Podlaskiej i Lublinie. „APRD” czyli Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego jest wyposażony w sprzęt niezbędny do pracy na miejscu wypadków i kolizji. To między innymi: maszt z dodatkowym oświetleniem, agregat prądotwórczy, biurka, laptop, drukarka czy router WiFi.

Funkcjonariusze pogotowia wypadkowego z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie mają do dyspozycji nowe radiowozy. Zostały one zbudowane na bazie produkowanego w Polsce Volkswagena Craftera. Pojazdy posiadają silnik o pojemności 2.0l i mocy 177 KM. Do tego są wyposażone w szereg systemów bezpieczeństwa m.in. asystent bocznego wiatru, system wykrywania zmęczenia kierowcy, asystent ruszania pod górę, kontrolę podsterowności, kontrolę hamowania na zakrętach czy też system zapobiegający wywróceniu się auta. Auta mają też wzmocnione zawieszenie, amortyzatory, a także stabilizatory.

Radiowozy przeznaczone są do wykonywania przez policjantów zadań realizowanych w miejscu kolizji lub wypadku drogowego, a także kontroli pojazdów. Dlatego też ich wnętrze zostało specjalnie przystosowane do prowadzenia tego typu czynności służbowych. Oprócz odpowiednich miejsc na dokumenty, znajduje się w nim nawet drukarka i xero.

W tylnej części wydzielono przestrzeń, w której umieszczono m.in. agregat prądotwórczy, torbę medyczną, parawan, pachołki, kilkanaście znaków ostrzegawczych, kolczatkę, przenośną lampę oświetleniową, lampy ostrzegawcze oraz dyski świetlne. Na dachu znajduje się specjalna rozkładana elektrycznie tablica sygnalizacyjna emitująca komunikaty świetlne zmiennej treści do oznaczania miejsca wypadku. Do tego dochodzi teleskopowy masz oświetleniowy rozkładany pneumatycznie z dwoma najaśnicami LED. Wszystko to jest sterowane dotykowo za pomocą pilota oraz tabletu.

Radiowozy marki Volkswagen Crafter ze specjalistycznym wyposażeniem zakupiono za kwotę ponad 460 tys. złotych każdy. Lubelska drogówka otrzymała dwa takie pojazdy, trzeci trafił do bialskich policjantów. Zakupiony przez Komendę Główną Policji radiowóz „APRD” był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – Projekt „ Bezpieczniej na drogach – Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego dla Policji”.

(fot. wideo lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. Najwyższa pora., bo ten 20 letni master, który jeździł po Lublinie już dawno powinien wylądować w hucie, lub co najmniej mieć zatrzymany dowód za stan techniczny.
  Kiedyś przyjżałem się oponom tego pojazdu stojąc na skrzyżowaniu na czerwonym świetle i to co było na felgach ciężko było nazwać oponami. To były sliki, ale jak wiadomo ‚kruk krukowi oka nie wykole’.

 2. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Funkcjonariusze pogotowia wypadkowego otrzymali nowe radiowozy, które dzięki męczennikom motoryzacji i innych posiadaczy praw jazdy, szybko się zamortyzują.

  • Czy ty wiesz po co jest radiowóz do obsługi wypadków. Jakie zdarzenia musi obrobić? To nie jest radiowóz nieoznakowany z wideorejestratorem. Kolejny znaFca. Nie wiem ale się wypowiem, tzw. TROLL

 3. A ktoś je ważył z tym sprzętem czy są poniżej 3,5T DMC? 😉 Żeby nie wyszło jak z karetkami we Wrocławiu…

 4. ,,są wyposażone w szereg systemów bezpieczeństwa m.in. asystent bocznego wiatru, system wykrywania zmęczenia kierowcy, asystent ruszania pod górę, kontrolę podsterowności, kontrolę hamowania na zakrętach czy też system zapobiegający wywróceniu się auta” A to policjanci nie potrafią opanować auta? Na kurs jazdy zapisać tylko który zda?

 5. Uwaga na plamy oleju przy ulicy Filaretów.

 6. Pieczychlebek Garncarz

  Superr!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi