Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Fundacja Wolności złożyła wniosek do Wojewody Lubelskiego w sprawie uchwały dotyczącej opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Fundacja Wolności z Lublina skierowała wniosek do Wojewody Lubelskiego o zbadanie zgodności z prawem uchwały Rady Miasta Lublin z 29 kwietnia br. dot. opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wątpliwości wzbudza przyjęta przez miasto w uchwale liczba mieszkańców Lublina.

Wątpliwości Fundacji Wolności wzbudza przyjęta w uchwale dotyczącej opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi liczba mieszkańców Lublina (280 tysięcy).

Zgodnie z przepisami prawa, rada określając stawki opłat za śmieci powinna brać pod uwagę liczbę mieszkańców gminy. Tymczasem w uzasadnieniu do uchwały bazowano na liczbie osób ujętych w deklaracjach za śmieci. Potwierdzają to inne dokumenty opracowane w urzędzie, które wskazują na znacznie wyższą liczbę mieszkańców (np. „Analiza systemu gospodarki odpadami komunalnymi za 2019 rok”, w której urzędnicy oszacowali liczbę mieszkańców miasta na ponad 329 tys. osób).

Fundacja tłumaczy, że kalkulacja kosztów funkcjonowania systemu odbioru odpadów jest nieprawidłowa. Ponadto uchwała wprowadziła zwolnienie dla rodzin wielodzietnych, jednak z analizy jej treści wynika, że zwolnieniem zostanie objęta tylko część rodzin wielodzietnych.

– Mamy wątpliwości czy przepisy prawa pozwalają radzie miasta wprowadzenie zwolnienia tylko dla niektórych rodzin wielodzietnych. Powyższe argumenty mogą stanowić podstawę do uchylenia uchwały. Wojewoda ma 30 dni od momentu otrzymania uchwały, na ew. jej uchylenie – wyjaśnia Krzysztof Jakubowski Prezes Zarządu Fundacja Wolności.

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

  1. I bardzo dobrze. Niech każdy zapłaci za swoje śmieci. 500+ dostają, to niech regulują należności od liczby osób zameldowanych., Mieszkańcy bloków nie segregują śmieci, niech się za to wezmą w końcu a nie ciągle opłaty przerzucają na mieszkańców domków jednorodzinnych, że niby więcej śmieci produkują?

    • Norsk Arisk Black Metal

      Mieszkańcy domków jednorodzinnych za to bardzo lubią przerzucać i to dosłownie śmieci na inne osiedla.

    • Jasio (z III d)

      Myślałem, że segregując śmieci dostarczam surowca tym, którzy na tym zbijają interes, więc spodziewałem się, że te segregowane śmieci, jako swój materiał do produkcji np. butelek PET, odbiorą go sobie ode mnie nieodpłatnie, ale jak ja im mam jeszcze płacić, że łaskawie sobie ten materiał odbiorą, to pier…lnę to do wspólnych śmieci i niech sobie sami segregują.

      • Bzdury piszesz .Mieszkańcy domów jednorodzinnych najlepiej segregują śmieci. Są najbardziej zdyscyplinowani w tej kwestii. I bardzo dobrze że blokowiska zapłacą więcej, bo nie segregują, a jeszcze podrzucają na osiedla domków i na tereny publiczne śmiecie.

  2. Aniu mieszkańcy domków mają na pewno mniej śmieci bo nie raz widziałem jak podrzucają je do altan śmietnikowych przy blokach .

  3. Fundacja Wolności z Lublina zajęła by się uchwałą rady miasta dotycząca podniesienia opłat za parkowanie w Płatnej Strefie Parkowania i bezprawnym pobieraniem opłat za parkowanie od mieszkańców mieszkających w złodziejskiej strefie parkowania.

  4. Dosyć tego ! !

    Precz z abonamentami dla mieszkańców mamy mieć darmowe miejsca postojowe w obrębie miejsca zamieszkania

  5. stać was na samochód a na parking już nie!!! zanim kupiłem samochód wybudowałem dom i nie płacę za parkowanie , trzeba myśleć a nie marudzić

Z kraju