Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Fundacja Wolności chwali dyrektora miejskiej instytucji. Koszty sądowe pokrył z własnej kieszeni

Miejska instytucja nie chciała wyjawić szczegółów dotyczących kosztów przeznaczonych na jedno ze swoich przedsięwzięć. Kiedy sąd orzekł, że powinna to uczynić, dyrektor postanowił koszty sądowe pokryć z prywatnych pieniędzy. Zaskoczyło to Fundację Wolności.

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę, jaką Fundacja Wolności złożyła na Warsztaty Kultury w Lublinie. Wszystko zaczęło się od wniosku Fundacji dotyczącego szczegółowych kosztów realizacji zadania pn. „Kultura Enter”. Warsztaty Kultury nie udzieliły odpowiedzi, argumentując, że w pytaniu podana została błędna kwotę zadania: zamiast 83 tys. zł było wpisane 93 tys. zł.

Sąd uznał, że tego typu pomyłka nie powinna mieć wpływu na udzielenie odpowiedzi. Zobowiązał Dyrektora Warsztatów Kultury do udzielenia informacji publicznej oraz zwrotu kosztów sądowych na rzecz Fundacji Wolności. Dyrektor postanowił nie odwoływać się od decyzji sądu. Jak wyjaśnia Krzysztof Jakubowski z Fundacja Wolności, instytucja nie tylko zaakceptowała ten wyrok bez przeciągania sprawy do sądu II instancji, do tego dyrektor zwrócił koszty z własnych, prywatnych pieniędzy.

– Pierwszy raz w historii naszej działalności zdarzyło się, że zwrot kosztów sądowych nastąpił z prywatnego konta, a nie ze środków publicznych instytucji skarżonej. Działanie dyrektora zasługuje na pochwałę, bo wziął osobistą odpowiedzialność za swoją decyzję. Jakże jest to odmienne postępowanie od wielu sytuacji, z jakimi spotkaliśmy się w swojej działalności – tłumaczy Krzysztof Jakubowski.

Fundacja złożyła już do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka pismo, w którym podkreśla odpowiedzialność Grzegorza Rzepeckiego za własne decyzje i dbałość o finanse publiczne, jak też postawę godną naśladowania dla osób zarządzających instytucjami i środkami publicznymi. Wnosi też o docenienie działania dyrektora, oraz uwzględnienie jego postępowania podczas podejmowania decyzji o przyznaniu nagród dla osób kierujących miejskimi jednostkami kultury.

(fot. Warsztaty Kultury)

4 komentarze

  1. Inwestycja życia. Pokrył 500zl a już głosują na niego w sprawie nagród i odbierze sobie z nawiazka

  2. Ale nadal nie wiemy czy p.Ż. udzielił tej odpowiedzi czy tylko wykpił się 500+

Z kraju