Flagę trzeba szanować. Za jej znieważenie Konrad P. musi zapłacić grzywnę

Za znieważenie symbolu państwowego stanął przed Sądem Okręgowym w Lublinie 34-letni Konrad P. Przyznał się do winy i usłyszał wyrok nakazu zapłaty grzywny w wysokości 3300 zł.

Zdarzenie, w efekcie którego 34-latek odpowiadał przed sądem, miało miejsce w pierwszych dniach maja, w miejscowości Ruda Huta w powiecie chełmskim. Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, na wielu budynkach zostały wywieszone flagi państwowe. Tymczasem długi weekend dla grupy mieszkańców powodem do urządzenia zakrapianej alkoholem imprezy.

W jej trakcie padła propozycja, aby udać się na boisko, gdzie miał się odbywać mecz miejscowej drużyny piłkarskiej. Po drodze, gdy przechodzili koło szkoły, jeden z nich, Konrad P., zerwał wywieszoną na budynku flagę i paradując z nią przez miejscowość, udał się na mecz. Później wdrapał się na komin nieczynnej piekarni i tam umieścił flagę.

Kradzież zarejestrował monitoring, więc ze znalezieniem sprawcy nie było większego problemu. Mężczyzna przyznał się także, do zawieszenia flagi na kominie. Jak wyjaśniał, był pijany i zrobił to dla żartu, nie przypuszczając, że jest to zabronione i może za to ponieść konsekwencje.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2017-10-07 10:31:30

11 komentarzy

 1. Mam pytanie. Dlaczego zdjęcie flagi z budynku szkoły, paradowanie z nią po wsi i powieszenie jej na kominie uznano za przestępstwo znieważenia symbolu państwowego, a obwieszenie flagami budki z kebabami w celach komercyjnych już takim przestępstwem nie jest. Dotyczy to także przerabiania godła, malowania go na różna kolory i oklejania nim samochodów, dresów, majtek czy pościeli. To jak wygląda polska flaga i godło wyraźnie określa ustawa i każdy kto je profanuje, umieszcza w miejscach nieodpowiednich powinien być za to karany.

  • Nie wszystko co jest biało-czerwone jest flagą narodową. Istnieje coś takiego jak barwy narodowe i one już nie są chronione tak jak flaga, bandera, godło czy hymn.

  • Flaga ma odpowiednie wymiary. Jeśli ich nie spełnia to nie jest flagą tylko transparentem, a z transparentem możesz robić co chcesz.

 2. niestety dokładnie tak, dodam mazanie po flagach na sportowych wydarzeniach przez kibiców, pisanie miejscowości, tu już nie ma profanacji a większość flag ma godło i to jest już bandera

 3. A gdzie jest to zniewazenie ? To ze chodzil z flaga a pozniej ja zawiesil to jeszcze nie zniewazenie …

  • Zdjecie flagi z budynku jest liczone jako zniewazenie.
   Art. 137. § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 4. Profanacją flagi są napisy typu: Gdynia, kochamy Adama, Pcim, itp, które często widzimy na meczach.
  Czy wolno ot tak sobie bazgrać?
  Może tym zajęłyby się nasze służby porządkowe.
  Czy widział ktoś na meczu międzypaństwowym by flaga Włoch, Francji czy Hiszpanii była pomazana nazwami miast?

 5. Samo zdjęcie flagi z miejsca jej do tego przeznaczonego jest czynem zabronionym.

 6. Niech się wezmą za kodomitów, którzy po swoich wiecach flagi zostawiali wyrzucone na chodnikach w błocie.

 7. Przecież on jej niezniszczl, niepodeptal, niezucil o ziemię. To gdzie ta zniewaga? Powieszenie jej na kominie jest przestępstwem? A gdyby byłby tam wieszak do flag to wtedy by mogła tam być? Tu coś jest nietak.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online