Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Festiwal Sztuki Nad Rzeką – nowe wydarzenie Warsztatów Kultury w Lublinie!

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w portfolio Warsztatów Kultury, obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Tym razem organizatorzy zaproszą nas nie na Stare Miasto, a nieco dalej, na brzeg przepływającej przez centrum Lublina Bystrzycy. Przez całe lato spacer tym zielonym zakamarkiem miasta uatrakcyjnią nam instalacje artystyczne wykonane przez artystów i artystki.

W trakcie Festiwalu, niczym w letniej galerii sztuki, na świeżym powietrzu wśród zieleni, zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej. Do ich realizacji zostali zaproszeni artyści i artystki posługujący się różnorodnymi mediami i technikami artystycznymi. Ich prace, zrealizowane specjalnie na tę okazję, wchodzić będą w dialog z otaczającą przestrzenią czy stanowić komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych.

– W Festiwalu wezmą udział artystki i artyści z Polski pracujący w różnych mediach. Będą realizować obiekty, instalacje i inne prace site-specific zaprojektowane specjalnie na potrzeby Festiwalu, działając samodzielnie lub w kolektywach artystycznych. Ich nazwiska będziemy ujawniać systematycznie na naszych stronach i zapraszać Państwa do oglądania ich dzieł. Festiwal odbędzie się na trasie wzdłuż rzeki Bystrzycy pomiędzy dwoma zabytkowymi mostami inż. M. Lutosławskiego w Lublinie. To idealne wydarzenie dla osób, które poszukują inspiracji i chcą doświadczyć kontaktu z kulturą i naturą na własnych zasadach, przy szumie Bystrzycy w spokojny i niezobowiązujący sposób – opowiada Magdalena Linkowska z Warsztatów Kultury.

Jak zapewniają organizatorzy Festiwal Sztuki Nad Rzeką będzie prezentacją nowych trendów w sztuce w przestrzeni miejskiej, budowaniem poczucia wspólnoty kulturowej i zadawaniem pytań o naszą rolę w zmieniającym się świecie. Ma łączyć wysoką jakość artystyczną z eksperymentami w sztuce, troską o środowisko oraz pozwalać na bezpośredni kontakt z naturą.

– Pomysł na realizację Festiwalu narodził się z doświadczenia dwóch pokrewnych projektów Warsztatów Kultury: ogromnego w swojej skali przedsięwzięcia, jakim jest lubelska Noc Kultury oraz niszowego projektu skoncentrowanego na sztuce współczesnej pod nazwą Biopolis – Natura Miasta. Postanowiliśmy przekuć nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji dużych wydarzeń kulturalnych oraz doświadczenia kuratorskie w zakresie prezentacji sztuki współczesnej w nowy projekt – dodaje Anna Gładysz – Jasińska z Warsztatów Kultury.

Uroczyste otwarcie Festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r. o godzinie 19.00 na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które organizatorzy będą regularnie zapraszać. Mapa instalacji, lista artystów, opisy prac oraz terminy oprowadzań wkrótce dostępne będą na stronie warsztatykultury.pl

Informacje praktyczne

Otwarcie Festiwalu Sztuki Nad Rzeką z oprowadzaniem
Kiedy: 1 czerwca 2024, godz. 19.00
Gdzie: start przy Moście Mariana Lutosławskiego (tzw. Most Kultury) w Lublinie

Dostępność: Tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM).
Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.

Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką
Kiedy: czerwiec – październik 2024
Gdzie: Lublin – nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego
Dostępność: Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.

Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.

2 komentarze

  1. wiat psieje.Kiedyś wystawiane były dzieła sztuki a teraz „instalacje artystyczne” tworzone z jakichś śmieci.

  2. wszystko to lewicowe konie trojanskie – mają propagować multikulti i wynaturzenia

Dodaj komentarz