Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Fatalna sytuacja w lasach Lubelszczyzny. Wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej

W lasach województwa lubelskiego obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jakby tego było mało, synoptycy wskazują, że będzie jeszcze gorzej.

Obecnie panuje sytuacja alarmowa w lasach naszego regionu. Towarzyszące nam w ostatnim czasie wysokie temperatury sprawiły, że z dnia na dzień spada wilgotność ściółki leśnej. To z kolei zwiększa zagrożenie pożarowe. Już teraz w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. A w najbliższych dniach ma być jeszcze gorzej.

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB wskazuje, że w czwartek i piątek temperatura może lokalnie sięgać nawet 37°C. Nic nie wskazuje również na możliwość wystąpienia jakichkolwiek opadów. To sprawi, że prognoza przewiduje wystąpienie nawet ekstremalnego zagrożenia pożarowego w niektórych lasach. Na Lubelszczyźnie mowa tu m.in. o powiatach chełmskim, hrubieszowskim, tomaszowskim i kraśnickim. W takiej sytuacji wystarczy iskra, nie mówiąc już o rzuconym niedopałku papierosa, aby doszło do pożaru.

Jeżeli sytuacja taka będzie utrzymywała się przez dłuższy czas, istnieje nawet możliwość wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu. Aby do tego doszło, wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00, przez 5 dni z rzędu, musi być niższa niż 10 proc. A warto wiedzieć, że obecnie w Lasach Włodawskich ma ona 8,9 proc. a w Lasach Janowskich już poniżej 7 proc. Dlatego też leśnicy apelują do wszystkich osób wybierających się w najbliższym czasie do lasu o zachowanie bezwzględnej ostrożności oraz o rozwagę.

W pełnej gotowości są też pracownicy poszczególnych nadleśnictw. Podczas patrolowania obszarów leśnych czy w trakcie dyżurów w punktach alarmowo dyspozycyjnych zwracają uwagę na wszelkie niepokojące sygnały. Nieocenioną pomoc stanowi też zaawansowany system monitoringu.

Fatalna sytuacja w lasach Lubelszczyzny. Wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej

(fot. Straż pożarna, IMGW-PIB)

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112