Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Escape roomy pod większą kontrolą. Dzisiaj wchodzi nowe rozporządzenie

11 stycznia minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podpisał zmianę rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Dzisiaj to rozporządzenie weszło w życie, w szczególności obejmuje ono działalność escape roomów.

Po tragicznym pożarze w Koszalinie wprowadzono zmianę przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym.

– Przypadek Koszalina pokazuje, że kontrole były potrzebne. W naszym regionie pokazują to 62. nieprawidłowości wykryte przez straż pożarną w zakresie niedostatecznego zabezpieczenia przeciwpożarowego i 14 nieprawidłowości w zakresie ewakuacji w tych czternastu skontrolowanych lokalach – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek na zwołanym 8 stycznia w trybie pilnym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W całej Polsce od 10 stycznia skontrolowano 504 lokale działające jako escape roomy. Stwierdzono ogółem 1 874 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym 733 w zakresie warunków ewakuacji. Łączna liczba escape roomów z nieprawidłowościami wynosiła 433 (na 504 skontrolowane lokale). Stanowi to prawie 86 proc. wszystkich skontrolowanych do tej pory obiektów. Dla 69 lokali wydano decyzje o zakazie ich eksploatacji, a w 47 przypadkach nałożono grzywny w drodze mandatu karnego.

Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania. W lokalach stwierdzano również m.in. brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych oraz użytkowanie prowizorycznych instalacji np. elektrycznych i grzewczych.

Nowelizacja rozporządzenia uszczegóławia przepisy ochrony przeciwpożarowej dotyczące ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym. W lokalach, w których organizowane są gry lub zabawy, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników.

– Ktoś, kto podejmuje taką działalność gospodarczą jak escape roomy, musi wziąć odpowiedzialność za to, co się dzieje w środku, za bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Rozporządzenie wprowadza bardzo potrzebne zmiany – podkreśla wojewoda Czarnek.

Zgodnie z wprowadzanymi zmianami właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na 2 lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Takiego sprawdzenia dokonuje się z udziałem rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, osób posiadających tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub osób posiadających ukończone w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego. Przewidziano ponadto, aby o sprawdzeniach oraz o ich wynikach informowany był właściwy miejscowo komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej.

Na właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu został nałożony obowiązek przeprowadzenia takiego sprawdzenia – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia MSWiA.

– To pozwoli przykładać dużo większą staranność do bezpieczeństwa uczestników gry – podkreśla wojewoda Czarnek.

(fot. LUW)

4 komentarze

  1. Ja się pytam, a gdzie byliście jak inspektor (którego pewnie nie było nawet na miejscu ) odbierał projekt i go zatwierdzał ??
    Dlaczego w tym kraju najpierw musi stać się tragedia żeby później myśleć o bezpieczeństwie …? Może tak ktoś zacznie myśleć zanim będzie kolejna ?

    • Myślisz, że ten dom publiczny jaki PO sobie zostawiła POprzednia władza tak łatwo posprzątać? Prawdziwa Stajnia Augiasza. Na to kilkanaście lat potrzeba, nim o takich kwiatkach w różnych dziedzinach życia, przestaniemy czytać. Ale przede wszystkim należy oczyścić Sądy z niezawisłej, czerwonej kasty. Nawet najlepsze przepisy, zagrożenie wysoką karą za przestępstwa nie pomogą, jeśli w Sądach będą zasiadać potomkowie czerwonoarmistów oddelegowanych do pilnowania porządku w PRL. Wystarczy solidna lustracja do trzeciego pokolenia a zobaczysz ilu tam takich. A mieli się sami oczyścić po 89. I popatrz Pan ile lat się już oczyszczają a na swoje miejsce potomków wsadzają.

  2. Czytam artykuł a na dole ukazuje się link – „W piątek nawet 20stopni” klikam a tam odgrzany kotlet z 2014. Posprzątajcie ten smietnik ze strony.

  3. Kolego taa glupi zes jak.ustawa o.pomocy spolecznej za duzo telewizi za malo.myslenia .zebys ty chociaz wiedzial kto.obecnie sadzi w polskich sadach bylo by super a tak.wypisujesz glupoty

Z kraju