690 680 960

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Wręczono odznaczenia dla zasłużonych krwiodawców (zdjęcia)

Dzisiaj w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy. Złożono kwiaty pod pomnikiem „Honorowym Krwiodawcom Krwi PCK – Społeczeństwo” przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz wręczono odznaczenia resortowe „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

W tym dniu, czyli 14 czerwca, w 1868 roku urodził się Karl Landsteiner – austriacki lekarz i odkrywca grup krwi, za co w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Święto zostało ustanowione w 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.

Propagowanie tego dnia ma także zwiększać świadomość społeczeństwa jak bezcenne jest oddawanie krwi i zachęcić do oddawania krwi. Bez HONOROWEGO KRWIODAWSTWA, bez armii ludzi dobrowolnie i bezpłatnie oddających krew nie można byłoby przeprowadzić zabiegów, operacji, a także leczyć i ratować ludzi.

W ramach obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy dzisiaj o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem „Honorowym Krwiodawcom Krwi PCK – Społeczeństwo” przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, ul. Żołnierzy Niepodległej 8.

W biurze LOO PCK odbyło się również wręczenie odznaczeń resortowych Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu dla krwiodawców, którzy oddali ponad 20 litrów krwi. Odznaczenia wręczył prezes LOO PCK Jan Staroch.

Dzień ten świętowano również w Oddziałach Rejonowych PCK

Oddział Rejonowy PCK w Biłgoraju zorganizował 13 czerwca V rowerowy Rajd Honorowych Dawców Krwi Ziemi Biłgorajskiej PCK, a także przedstawiciele krwiodawców z Biłgoraja uczestniczyli 29 maja w XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę.

Ponadto podczas sesji Rady Miasta w czerwcu odbędzie się wręczenie odznaczeń państwowych dla wyróżniających się krwiodawców. 26 czerwca Oddział Rejonowy PCK w Radzyniu Podlaskim wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK im. Eugeniusza Kaznowskiego w Radzyniu Podlaskim organizuje wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego zakończoną ogniskiem.

W ramach Światowego Dnia Krwiodawcy w Oddziałach Rejonowych PCK prezes LOO PCK Jan Staroch wręczy odznaczenia resortowe Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu dla wyróżniających się krwiodawców:
– 21 czerwca 2021r. w Oddziale Rejonowym PCK w Zamościu,
– 24 czerwca 2021r. w Oddziale Rejonowym PCK w Hrubieszowie,
– 25 czerwca 2021r. w Oddziale Rejonowym PCK w Kraśniku.

(fot. RCKiK)

3 komentarze

  1. Oddawałam w czwartek. Żeby się chociaż ktoś zająknął…

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…