Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Piwowara, Ręcznika, Królewny, Sąsiada, Weterana, Stemplarza oraz Dziecka Zaginionego

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

We wtorek 25 maja obchodzimy Dzień Piwowara. Ustanowiono go w celu docenienia fachu rzemieślników zajmujących się warzeniem piwa. Warto wiedzieć, że tradycja tego zawodu sięga czasów średniowiecza. Wówczas też ustanowiono prawnie prawa i obowiązki piwowara. Piwo jest bowiem najstarszym i najczęściej spożywanym napojem alkoholowym na świecie, popularnością ustępuje tylko wodzie i herbacie.

Dzień Ręcznika, to z kolei nieformalne święto obchodzone jako hołd składany Douglasowi Adamsowi przez jego fanów. Ustanowiono go dwa tygodnie po śmierci pisarza w 2001 roku. Tego dnia fani Douglasa Adamsa noszą ze sobą przez cały czas ręczniki, które są nawiązaniem do popularnego cyklu powieści pt. Autostopem przez Galaktykę. Często umieszczany jest na nich napis: Don’t panic!, czyli Nie panikuj!, oraz liczba 42. Stanowią one znane motywy z twórczości Adamsa.

Jeżeli chodzi o Dzień Królewny, to jest on okazją do zaprezentowania literatury, w których postacie te występują. Jest to bowiem bardzo popularna bohaterka bajek. Zazwyczaj jest jedynaczką lub jedną z trzech córek króla. Najczęściej występuje w roli panny na wydaniu, tyle że na przeszkodzie do jej zamążpójścia stoi zazdrosny ojciec bądź nadprzyrodzony stwór, który porywa i więzi dziewczynę. Z czasem święto to stało się również okazją dla wszystkich mężczyzn, którzy mogą się wykazać przed swoją wybranką serca.

Europejski Dzień Sąsiada obchodzony jest corocznie od 2000 roku w ponad 30 krajach europejskich w ostatni wtorek maja. Jego inicjatorem jest Europejska Federacja dla Lokalnej Solidarności. Jest to największe święto społeczności lokalnych w Europie, objęte patronatem Komisji Europejskiej i wspierane przez Komitet Regionów. Dzień Sąsiada został też włączony w obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Jego celem jest zachęcanie do spotkań z sąsiadami w celu zawarcia trwałych więzi, jak też otwarcia się na inne osoby.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem. Zostało ustanowione w 2011 roku przez Sejm RP. Po raz pierwszy oficjalnie obchodzone było 29 maja 2012 roku. Oprócz centralnych obchodów Dnia Weterana corocznie na terenie całego kraju organizowane są lokalne uroczystości honorujące uczestników misji zagranicznych. Prym wiodą tu garnizony z których wywodzą się największe grupy weteranów.

Na dzisiejszej kartce z kalendarza widnieją również: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, Dzień Stemplarza oraz Dzień Wyzwolenia Afryki.

(fot. pixabay)

Komentarze wyłączone

Z kraju