Dziś Dzień Kaszanki, Drona, Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników oraz Nagiego Ogrodnictwa

Tak jak każdego dnia przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W sobotę 1 maja obchodzimy Ogólnopolskie Święto Kaszanki. Jego pomysł narodził się w Płocku, w jednej z firm z branży przetwórstwa mięsnego. Ogłosiła ona, że 2005 rok będzie Rokiem Kaszanki, a 1 maja Międzynarodowym Dniem Kaszanki. Inicjatywę zaakceptowali tamtejsi urzędnicy, a do obchodów przyłączyli się kolejne firmy. Obecnie święto jest obchodzone w całym kraju.

Z kolei Międzynarodowy Dzień Drona obchodzony jest od 2015 roku. Początkowo była to lokalna inicjatywa dwójki amerykanów, którzy w swojej działalności wykorzystywali właśnie te bezzałogowe statki powietrzne. Zajmowali się organizacją eventów dronowych oraz produkcją wideo. Wraz z rosnącą popularnością dronów, również inicjatywa zdobywała kolejnych entuzjastów i stawała się popularna w kolejnych krajach.

Jeżeli chodzi o Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników, to narodził się on w Wielkiej Brytanii za sprawą znanego aktywisty Richarda Reynoldsa. Wpadł on na pomysł obsadzania słonecznikami pustych donice w mieście oraz wysepek między pasami jezdni. W lecie w tych miejscach pojawiły się duże żółte kwiaty. Reynolds zapewnia, że jego działania mają na celu upiększanie miejskich terenów. Z roku na tok inicjatywa ta stała się popularna w kolejnych krajach.

W kalendarzy pod dzisiejszą datą znajduje się również Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa. Został on wymyślony w 2005 r. w USA przez Marka Storeya redaktora magazynu Nude & Natural i permakulturzysty Jacoba Gabriela, jako projekt Body Freedom Collaborative. Akcja odbywa się co roku w pierwszą sobotę maja i polega na wykonywaniu prac w ogrodzie całkowicie nago. Ma na celu kreowanie pozytywnego wizerunku nagiego ciała w harmonii z przyrodą.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

4 komentarze

  1. Pierwszy raz w życiu żałuje że nie mam ogrodu.

  2. O dzien drona ….hahaha to się posypią mandaty w lubelskim hahahahaha

  3. Niebawem pewnie opublikujecie że właśnie nadszedł dzień bicia czołem o ścianę, dzień lizania psu jajek (żeby sam nie musiał), dzień dłubania palcem w d*pie…

    • To chyba Czytelnika/Czytelniczki fantazje, więc prosimy obchodzić samemu takie dni 😉

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na otwarcie Izby Pożarnictwa OSP Bełżyce
Strefa gier – biblioteka otwiera się dla graczy
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Święto teatru studenckiego w Chatce Żaka!
Wirtualne spotkanie z Kombatantem AK i NZW ppor. Włodzimierzem Korsakiem