Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Flagi, Polonii i Polaków za Granicą, Grilla oraz Tuńczyka

Tak jak każdego dnia przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W niedzielę 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku i obchodzone jest corocznie. Data nie jest przypadkowa, gdyż ma na celu towarzyszyć Polakom w chwili refleksji pomiędzy dniem 1 maja, zwanym świętem pracy, a 3 maja, czyli Narodowym świętem uchwalenia Konstytucji 3 maja, które są dniami wolnymi od pracy natomiast Dzień Flagi rzeczypospolitej Polskiej, jest dniem pracującym. Celem tego święta jest oddanie szacunku dla symbolu Polski.

Z kolei Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu. Inicjatywa ma na celu uznanie wkładu Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości i pomoc w najtrudniejszych momentach. Według danych MSZ, liczba Polek i Polaków oraz osób polskiego pochodzenia żyjących na co dzień za granicą wynosi aktualnie około 20 milionów osób. Dzięki nim, na polską obecność, symbole i tradycje można natrafić nawet w najdalszych zakątkach świata.

Od lat długi majowy weekend kojarzy się między innymi z grillowaniem. Nic dziwnego, że to właśnie 2 maja, miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu, obchodzą swoje święto. Zwyczaj grillowania przywędrował do nas z Zachodu i bardzo szybko zaczął zdobywać popularność. Weekend majowy jest też kojarzony z rozpoczęciem sezonu grillowego.

Jeżeli chodzi o Światowy Dzień Tuńczyka, to ustanowiono go z inicjatywy międzynarodowej organizacji pozarządowej MSC, która powstała, aby zachować dziką naturę oceanów. Walczy ona z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa, mającego destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Święto ma na celu zachęcanie do wspierania zrównoważonych połowów tuńczyka poprzez wybór certyfikowanych produktów.

(fot. lublin112)

Jeden komentarz

  1. Polacy za granicą są atakowani jako biali, za chwilę będzie masowy exodus.

Z kraju