Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024
690 680 960
690 680 960

Dzik w mieście ryje prywatne posesje. Straż Miejska radzi jak postępować (wideo)

Nasz Czytelnik przekazał nam, że od pewnego czasu po terenie Świdnika spaceruje dzik, który ryje prywatne posesje. Na nagraniu, które do nas dotarło, widać zwierzę żerujące przed jednym z domów. Straż Miejska ze Świdnika radzi, jak postępować, kiedy widzimy dzika, a także przekazuje, że o sprawie został powiadomiony Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz inne służby.

Pan Tomek powiadomił nas, że na terenie Świdnika dość często pojawia się dzik, który ryje na prywatnych posesjach. Co więcej, o sprawie powiadomiona została świdnicka Straż Miejska, ale obecnie problem nie został rozwiązany. Zwierzę, jak się pojawiało, tak się pojawia nadal.

– Coraz częściej zdarza się, że dzikie zwierzęta odwiedzają nasze miasto. W ostatnim czasie napływają do Straży Miejskiej w Świdniku czy Policji sygnały o odwiedzającym tereny miejskie Świdnika dziku czy innych leśnych zwierzętach. O naszych interwencjach powiadomiliśmy Powiatowego Lekarza Weterynarii i inne służby. Obecne przepisy dotyczące afrykańskiego pomoru świń nie dopuszczają przemieszczania tych zwierząt. Mówiąc wprost nie możemy zlecić odłowu dzika weterynarzowi i przewieźć go w inne miejsce – informuje Straż Miejska w Świdniku.

Jeżeli chodzi o dzika, który pojawia się na terenie Świdnika, strażnicy miejscy przekazują, że jest on spokojny, a jego głównym celem jest pokarm, który znajduje z reguły na działkach nieogrodzonych. Nie ma również objawów chorobowych, nie posiada żadnych obrażeń.

– Nie można zlecić też odstrzału zwierzęcia gdyż w obszarze 150 metrów od zabudowań mieszkalnych obowiązuje zakaz polowań. W tej sytuacji pozostaje nam zniechęcenie dzika do przebywania w mieście, czyli ograniczenie dostępu do pokarmu. Jeśli jednak tak jak w tym przypadku dzik się zadomowi i będzie stanowić realne zagrożenie dla mieszkańców Straż Miejska w Świdniku wystąpi do Starosty Świdnickiego o wydanie decyzji na jego odłów przez lekarza weterynarii, który posiada uprawnienia do uśpienia zwierzęcia – wyjaśniają strażnicy miejscy.

Straż Miejska w Świdniku apeluje do mieszkańców o zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa i zastosowania się do następujących zasad:
1. Nie zbliżaj się do dzikich zwierząt i nie wykonuj wobec nich gwałtownych ruchów!
2. Nie hałasuj, nie strasz i nie płosz zwierząt!
3. Psy wyprowadzaj wyłącznie na smyczy!
4. Nie karm dzikich zwierząt!

Hałas, gwałtowny ruch, interakcja może sprawić, że zwierzę będzie czuło się zagrożone i wówczas może zaatakować, szczególnie w obronie potomstwa. Wszelkie sytuacje, które mogą powodować zagrożenie należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Świdniku lub Policji.

20 komentarzy

 1. nikt tam nie ma teściowej ? Dałaby radę i dzikowi

 2. Odłowić, uśpić, zutylizować- chore postępowanie, przecież może zostać zagospodarowane z pożytkiem na stół.

 3. Ładne zwierze, Komu ono przeszkadza? Niech sobie żyje. Boisz się to nie zaczepiaj. Samo sobie pójdzie.

  • no spoko pójdzie, a potem trawnik ogarniesz ??
   jeżeli tak nie ma problemu daj numer będę dzwonił, jak zniszczą trawnik lub jak zniszczą uprawy, wtedy chetnie oddasz pieniądze rozumiem, te pieniądze o ile będę stratny, a trawnik to będziesz musiał sam osobiście naprawić, żeby ładny dzik nie musiał się martwić XD

 4. Wsidnik to miasto?

 5. A czy pan Dzik wie że ma zakaz przemieszczania? Czy straż m(w)iejska poinformowała go o tym?

 6. odstrzelić i po kłopocie, a nie durni zieloni mówią że to wina ludzi. ale sami nie żyją ekologicznie, tylko w drewnianych domkach bo cieplej, bo on ekologii szuka wszędzie ale nie u siebie, nie będzie rezygnował z przyjemności i luksusu, ale wy najlepiej jakbyście się do ziemianek przenieśli, bo nie ekologiczni jesteście.
  kilka lat temu było nie do pomyślenia żeby dzik czy sarny czy jak w niektórych regionach wilki podchodziły pod zabudowania. ale co dziwnego jak ułomy w polsce żyją i rządza. ważniejszy dzik niż człowiek, zmniejszyć populacje dzika nie będzie chodził po miastach.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport