Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Dzień Sprzątania Świata w Lublinie. Uporządkowali zapomniany zagajnik w dzielnicy Sławin (zdjęcia)

Ponad 160 worków śmieci zebrano w dwie godziny w zagajniku na terenie Lublina. To pokazuje, jak bardzo zaśmiecony był ten teren.

Tuż przy granicy Lublina z Marysinem, w rejonie ul. Szafranowej w dzielnicy Sławin, znajduje się niewielki zagajnik. To urokliwe miejsce niestety od lat było niezwykle zaśmiecone. W końcu mieszkańcy z grupy Czysty Lublin postanowili posprzątać ten teren. Okazją do podjęcia działań był Dzień Sprzątania Świata.

Jak wskazuje inicjator akcji Mateusz Piekarski, sygnały na temat fatalnego stanu zagajnika docierały od dawna. Sporo mieszkających w pobliżu osób wskazywało nawet, że tego miejsca nie da się już odmienić. Jednak, kiedy osoby chętne do działania zbiorą się razem, to nie ma rzeczy niemożliwych a zaśmiecony las przestał straszyć walającymi się wszędzie odpadami.

W sobotniej akcji wzięło udział ponad 50 osób. Przez 2 godziny porządkowano zagajnik w różnych miejscach. Uczestnicy podzielili się na grupy, część sprzątała teren od strony ul. Szafranowej w Lublinie, a część od ul. Aksamitnej w Marysinie. Zebrano łącznie 116 worków śmieci plastikowych i metalowych oraz 46 worków szkła.

– Dziękuję wszystkim za tak liczny udział i nieskończone chęci do odmiany tego terenu. Chcemy, aby lasek służył nam wszystkim. Odmieniamy, żeby zamiast dzikiego śmietniska było tam po prostu ładnie – mówił Mateusz Piekarski.

Co ważne, w sprzątaniu zagajnika licznie wzięli udział okoliczni mieszkańcy oraz młodzież. Zebrane odpady zostaną teraz zabrane przez służby miejskie.

 

21 komentarzy

  1. A może najlepiej jakby każdy kto chce wziąć udział w wyborach do sejmu pojawił się corocznie na takim zlocie? Może któryś to czyta i rozpocznie ten trend?

  2. Wstyd, że są tak zaśmiecone lasy w Lublinie. Miasto inspiracji, młodzieży, kultury itp. a syf. Moglibyśmy startować w konkursach najbardziej zaśmieconego miejsca. Kto powinien sprzątać? Nie ochotnicy tylko władze, które pozwoliły, aby ten teren tak wyglądał.

  3. Są specjalne służby, które sprzątają zaśmiecone miejsca. Bez sensu to robić. Jak się nazbiera więcej to przyjeżdżają i sprzelatają. Wystarczyło napisać do gminy lub miasta.

  4. PRL się skończył, ale niektórzy widać jeszcze nie słyszeli lub nie wiedzą. Nie powinno być już zmuszania do czynu społecznego. Są od tego specjalne firmy i fundusze w gminie.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo