Środa, 11 grudnia 202411/12/2024
690 680 960
690 680 960

Dywan, saksofon, pierścionek zaręczynowy. Tysiące przedmiotów zgubionych w pociągach POLREGIO – jak je odzyskać?

Podróżując pociągami POLREGIO, pasażerowie codziennie pozostawiają za sobą tysiące przedmiotów, z których wiele nigdy nie wraca do swoich właścicieli. W 2023 roku do Biur Rzeczy Znalezionych tego przewoźnika trafiło prawie 2700 zgub, a w bieżącym roku już ponad 1700. Wśród zagubionych przedmiotów znajdziemy nie tylko kurtki, telefony komórkowe czy dokumenty, ale także bardziej nietypowe rzeczy, takie jak dywan, saksofon, a nawet pierścionek zaręczynowy.

Co dzieje się ze zgubami?

Biura Rzeczy Znalezionych POLREGIO działają w czternastu województwach, w których kursują pociągi tego przewoźnika. To właśnie tam trafiają przedmioty zgubione przez podróżnych. Obsługa pociągów po zakończeniu kursów skrupulatnie sprawdza pojazdy i odnalezione przedmioty dostarcza do biur. Zdarza się również, że zguby są przekazywane przez uczciwych pasażerów, którzy je znaleźli.

Pracownicy biur podejmują starania, aby odnaleźć właścicieli przedmiotów, kontaktując się z nimi telefonicznie lub mailowo, jeśli dane te są dostępne. W przypadku bardziej wartościowych przedmiotów, takich jak dokumenty czy drogi sprzęt elektroniczny, szanse na odzyskanie zguby są większe.

Jak odzyskać zagubione przedmioty?

Jeśli zorientujesz się, że coś zgubiłeś w pociągu POLREGIO, pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z Biurem Rzeczy Znalezionych w województwie, w którym podróżowałeś. Telefony oraz adresy wszystkich biur znajdują się na stronie internetowej przewoźnika: Biura Rzeczy Znalezionych POLREGIO. Informacje te można również uzyskać na stacjach oraz przystankach, gdzie zatrzymują się pociągi POLREGIO, a także dzwoniąc na infolinię spółki: 22 474 00 44.

Aby odebrać zgubę, warto przygotować dowód zakupu przedmiotu lub inny dokument potwierdzający własność. Przyspieszy to proces odzyskania zguby. W przypadku braku takiego dokumentu konieczne będzie dokładne opisanie przedmiotu, w tym jego cech charakterystycznych, terminu oraz przybliżonej godziny zgubienia, a także trasy podróży. Im więcej szczegółów podasz, tym większe są szanse na odzyskanie zgubionej rzeczy. Pamiętaj, że przy odbiorze zguby wymagane będzie okazanie dokumentu tożsamości.

Co się dzieje ze zgubionymi przedmiotami?

Znalezione przedmioty przechowywane są w Biurach Rzeczy Znalezionych POLREGIO przez trzy dni od dnia ich znalezienia. Po upływie tego terminu, dokumenty przekazywane są Policji, a przedmioty o wartości powyżej 100 zł trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych przy najbliższych starostwach powiatowych. Pozostałe rzeczy, które nie spełniają tych kryteriów, podlegają komisyjnemu zniszczeniu.

Cała procedura postępowania z rzeczami znalezionymi jest ściśle określona przez ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych. Warto pamiętać, że im szybciej zgłosimy zagubienie, tym większa jest szansa na odzyskanie swojej własności.

9 komentarzy

  1. A skąd wiadomo, że to pierścionek zaręczynowy, a nie zwyczajny pierścionek?
    Jakieś dowody, że miał służyć do zaręczyn?

  2. z których wiele nigdy nie wraca do swoich właścicieli- po jakiemu to jest napisane? do szkoly wracac analfabeci

    • Miodek to ty sobie z ucha wyjmij, a potem naucz się czytać ze zrozumieniem.

      • z ucha se se wyjol ale nie namazgram co bo bysta sie zdziwil ale 'wiele nigdy’ ni chu chu nie pasuje

  3. Zgubienie pierścionka zaręczynowego może paradoksalnie okazać się nie lada szczęściem 🙂

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia