Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Duży wybuch gazu w hali produkcyjnej. Budynek nadaje się tylko do rozbiórki

Minionej nocy w jednym z budynków w Łaziskach doszło do wybuchu. Jak się okazało, najpierw zaczął się palić wózek widłowy. Straty są bardzo duże.

Wybuch w budynku magazynowo – produkcyjnym w miejscowości Łaziska w powiecie opolskim miał miejsce w czwartek o godzinie 2:46. Pracownicy zakładu powiadomili o wszystkim służby ratunkowe. Na miejsce przyjechała straż pożarna, zespół ratownictwa medycznego oraz policja.

– Strażacy po przybyciu na miejsce zastali zewnątrz budynku palący się wózek widłowy. Na zewnątrz leżały porozrzucane elementy, okna jak też brama wjazdowa. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia jak też odłączeniu dopływu prądu. Następnie ugaszono płonący wózek widłowy oraz schłodzono znajdujące się w środku 9 jedenastokilogramowych butli z gazem – wyjaśniał nam Michał Badach z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Jak wstępnie ustalono, prawdopodobnie na skutek pożaru wózka widłowego doszło do rozszczelnienia się jego instalacji gazowej a następnie wybuchu. W wyniku tego na powierzchni ok. 150 mkw zawalił się dach, popękały ściany a okna zostały wyrwane. – Strażacy przeszukali wnętrze budynku, jednak nie stwierdzili aby ktokolwiek znajdował się w środku. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń – dodaje Michał Badach.

Ponieważ siła wybuchu sprawiła, że budynek nadaje się się tyko do rozbiórki, strażacy za pomocą stempli podparli jedną ze ścian, która groziła zawaleniem. Ze środka ewakuowano cześć mienia, w tym wyprowadzono na zewnątrz dwa samochody dostawcze. Sprawdzono również, czy w sąsiadujących z miejscem wybuchu domach nikt nie odniósł obrażeń.

W akcji ratunkowej uczestniczyło 6 zastępów straży pożarnej. Działania zakończyły się dopiero po godzinie 9 rano. O zdarzeniu powiadomiono Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowego Inspektora Budowlanego. Ze względu na ryzyko zawalenia się hali, wydano zakaz wchodzenia do środka jak też przebywania w sąsiedztwie budynku. Straty powstałe w wyniku wybuchu szacowane są na 150 000 złotych.

(fot. lublin112)
2016-11-17 20:34:23

3 komentarze

  1. Wybuch w budynku magazynowo – produkcyjnym w miejscowości Łaziska w powiecie opolskim miał miejsce w czwartek o godzinie 2:46. Pracownicy zakładu powiadomili o wszystkim służby ratunkowe. Na miejsce przyjechała straż pożarna, zespół ratownictwa medycznego oraz policja ” Co robili tam pracownicy o tej godzinie ? Nigdy tam nikt na noc nie zostaje , i nagle sam wózek widlowy zaczyna się palić ? heh chyba ktoś tu na duże odszkodowanie liczył .

  2. Może więc trzeba sprawdzić czy firma nie ma problemów finansowych i nie chce wyłudzić odszkodowania ?

  3. w nocy tam nikogo niema skąd się wzieli pracownicy o 2 giej w nocy?