Duży protest rolników w naszym regionie. Nie pozwolili wybijać zdrowych świń w ramach walki z ASF

Rolnicy z jednej z miejscowości w powiecie parczewskim wyszli na ulice. Walczą o wstrzymanie wybijania zdrowych świń w ramach walki z ASF, co jest ich zdaniem pozbawione jakiegokolwiek racjonalnego wytłumaczenia. Mają za to szereg zarzutów do służb weterynaryjnych.

We wtorek w miejscowości Dawidy rozpoczął się protest rolników, sprzeciwiającym się wybijaniu zdrowych świń, co jest prowadzone w okolicznych gospodarstwach. Pikieta odbywa się na skrzyżowaniu w centrum miejscowości, gdzie zatrzymano samochód, którym jechali weterynarze do jednego z okolicznych gospodarstw. Lekarz miał tam dokonać wybicia kilkuset świń. Pojazd został otoczony a protestujący rolnicy, wspierani przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw, zastrzegli, że nie dopuszczą do dalszych tego typu działań.

Praktycznie w każdym gospodarstwie w tej miejscowości znajdują się chlewnie, w wielu z nich utrzymywane są setki a nawet tysiące świń. Jak wyjaśniają pikietujący, każdy z nich zainwestował duże środki aby dostosować gospodarstwa do surowych zasad bioasekuracji. Wybudowali specjalne baseny dezynsekcyjne przed wjazdem na teren gospodarstw, ich teren został ogrodzony, do chlewni wchodzą tylko i wyłącznie właściciele w specjalnych ubraniach. Tymczasem jak twierdzą, służby weterynaryjne wybierają losowo gospodarstwa, w których nie stwierdzono obecności wirusa, i wybijają utrzymywane tam świnie.

Na miejscu interweniowała policja, jednak protestujący zapewnili, że nie uwolnią weterynarzy, dopóki na miejsce nie przyjedzie wojewoda i wojewódzki lekarz weterynarii. Po kilku godzinach pojawili się przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i w świetlicy miejscowej OSP rozpoczęły się rozmowy. Rolnicy żądali zapewnienia, że do czwartku, kiedy to w Ministerstwie Rolnictwa odbędą się rozmowy w tej sprawie, nie zostanie wybita w tej okolicy nawet jedna świnia. Drugim żądaniem było to, aby żaden z protestujących nie stał się obiektem szykan ze strony służb weterynaryjnych.

Wobec nich rolnicy mają także bardzo poważne zastrzeżenia. Chodzi o to, że właściciele gospodarstw pod rygorem bardzo dużych kar finansowych, nie mogą sobie pozwolić nawet na najmniejsze uchybienia związane z zapewnieniem ochrony przed chorobą w swoim gospodarstwie. Z kolei lekarze mają przemieszczać się pomiędzy gospodarstwami, nie zachowując praktycznie żadnych zasad bioasekuracji. W ostrych słowach niektórzy z pikietujących sugerowali nawet, że to właśnie to może być powodem rozprzestrzeniania się wirusa.

Ze względu na brak porozumienia, rozmowy zostały przerwane a protestujący wrócili na skrzyżowanie. Po pewnym czasie otrzymali jednak zapewnienie, że ubój zdrowych świń zostanie wstrzymany. W czwartek mają zostać przeprowadzone kolejne rozmowy z ministrem rolnictwa w sprawie skutecznej walki z ASF.

(fot. wideo – lublin112)
2018-07-17 20:43:13

Zobacz również

50 komentarzy

 1. Stop idiotycznemu zachowaniu służb i wladzy!
  Bravo za tą inicjatywę. Niech w końcu osoby, które tak ochoczo niszczą Polskich Rolników zastanowią się co robią!

  • czy ja śnię???? na koniec władze przyznały, że do tej pory wybijały zdrowe stada???????????

  • rolnicy nie przestrzegają zasad ochrony przed rozprzestrzenianiem ASF, zresztą zobaczysz szybko jaki będzie efekt wstrzymania uboju świń w strefie zapowietrzonej

 2. Bardzo prosty sposób w Polsce na nadwyżki wieprzowiny. Wybić tysiące zdrowych świń. I nadwyżki niema.

  • Cieee, choroba !

   I w ten, jakże nieskomplikowany sposób, robi się popyt na świninę z tzw. Zachodu.

  • Dokładnie. Co jeszcze dziwne to pod krasnymstawem znaleziono zawiśniętego „na drzewie, zamarznietego (w środku lata ) dzika ” noszącego wirus asf. Rozumiem żeby po wirusie następowały mutacje, ale że aż takie to się nie spodziewałem.

 3. a w kalifacie germańskim już są budowane wielkie chlewnie aby zaopatrzyć lidle i biedry w wieprzowe mięsko.dziękujemy dobra zmiano.Polecam film .Trzech wspaniałych ,na YT.

 4. Bo nasza wieprzowinka jest beee! Ale niemiecka belgijska itp. w Lidlach bidrach itp. już jest super walić tą UE ROLNICY NIE DAJCIE SIĘ !!! Bo za kotleta będziemy płacić 30 pln. !!!

 5. Powybijać to powinno się tych durnych i bezmyślnych polityków co to doprowadzają do upadku swoich ,ku uciesze zagranicy

 6. nie dajcie sie dobrej zmianie. To gorsze od islamistów

 7. Wybijają świnie za darmo rolnikom a następnie taki jeden w Polsce zakład mięsny w S.. przetwarza na konserwy jako pasztet sterylizowany. Rolnik dostaje … nic nie dostaje za wybitą trzodę … a zakład otrzymuje za darmo świnie do przetwórstwa za darmo. No ale już nie za darmo sprzedaje taki pasztet. Można zarobić kosztem rolnika MOŻNA i majestacie prawa. Głośno było o tym zakładzie ze dostarczał pasztet do szpitali, przedszkoli, domów opieki i stołówek. Pozytajcie w internecie o tym wspaniałym projekcie naszych rządzących. Skoro świnie były zakażone to mięso powinno być utylizowane a tu … pasztet w puszce beż dodatkowej informacj !!! Człowiek nie świnia wszystko zeżre. Ciekawe czy w Warszawskim znanym bufecie też był podawany ?

 8. Wybic zdrowe a z Holandi przywozi się gotowe mięso i sprzedaje bo chyba oto chodzi aby zniszczyc Polskiego rolnika aby zrobic miejsce zbytu to jest dopiero polityka…

 9. Kasę brać z unii to każdy chce i potrafi, ale jak cos jest nie pomyśli cebulaka to będzie protestował. Tak samo z owocami miękkimi jak były dopłaty duże to każdy cebulak nasadzil aby jak najwięcej, a teraz zdziwiony że cena mala, jak podaż jest większa od popytu

  • chłopom nie potrzeba żadnych dopłat, wystarczy tylko nie przeszkadzać i przestać w końcu promowaćschemizowane rolnictwo ukraińskie czy z zachodniej Europy

 10. Nie rozumiem o co ten szum skoro podobno ten wirus nie jest szkodliwy dla ludzi…Wiec to mięso powinno się sprzedawać normalnie, a nie zabija całe stada

  • Nie wiesz jak to jest…? No wiesz…

  • To kup sobie pasztet mazowiecki sterylizowany z S. Ten był robiony z wybitych świń z ASF. Jak nie jest goźny dla ludzi to jedz spokojnie…ja go omijam na półkach sklepowych szerokim łukiem. SMACZNEGO Stokrotko238

 11. Nareszcie, jeden z nielicznych protestów rolników który w pełni popieram .Ciśnijcie tak dalej to w końcu sobie odpuszczą ta beznadziejnie głupią politykę wobec wsi .

 12. Brawo chodowcy nie dajcie się,, oderwać z ostatniej skóry”
  To kolejna nagonka na nasze polskie rolnictwo. UNIA zniszczyła naszą wieś, ten sprzęt który zakupilismy od nich na kredyt będzie stał po krzakach bo nic już się nie opłaca robić ani na polu ani w oborze.
  Dfinansowali nam budowę dróg tylko po to by łatwiej im było sprzedawać swoje produkty.
  To wszystko celowe i wcześniej zamierzone działania!
  Jesteśmy m z Wami!!!! W grupie siła ? ?!

 13. 1.drogo redaktorze. Nie ma zawodu „weterynarz” tylmo lekarz weterynarii
  2.drodzy rolnicy. Powinniście mieć również pretensje do siebie, bo sami się chwaliliscie, że macie zapasowe nieporejestrowane świnki, które podstawiacie pod te które wam padną. W chwili kontroli w waszych gospodarstwach może nie być wiremii a w praktyce za kilka dni już jest i to Wy jesteście źródłem roznoszenia wirusa.

 14. Zaorali przemysł teraz chłopów solidaruchy oszukali naród zostaną tylko pomniki i pielgrzymki,wiocha była zawsze głupia politycznie i religijnie,macie teraz stulecie niepodległości,szumne przemowy,tematy zastępcze a Polska umiera,sankcje na wschód,zachód was załatwi,liczy się ekonomia nie wojenki polityczne,Ukrainie zafundują prezenty was pogrzebią żywcem,co robią w temacie ano nic

  • DOKŁADNIE! ale do Polaczkuff dotrze jak zwykle za późno że są w doopie!
   Przemysła rozwalony, hodowców warzyw i owoców też niedługo dobiją, trzoda także na wykończeniu, będziecie zapitalać na obcy kapitał, jeść goowno, wtedy będzie super!
   Ciemnogród…

 15. Niezależnie od nazwy partii, każda realizuje plan masońskich zydoglobalistów NWO.

  Niezależnie od nazwy partii, każda realizuje plan masońskich żydoglobalistów NWO.
  Każda nas WYPRZEDAJE, każda nas ZADŁUŻA, każda GRABI nas podatkami, każda promuje globalistyczne korporacje, każda zwiększa żydofiskalizm, zamordyzm i inwigilację Każda nas wynarodowia!

 16. Czasami, (bo bez przerwy ponoć niezdrowo) tak se myślę, że gdyby Hitler zamiast wywoływać II Wojnę Światową, założyłby Unię europejską, to żyłby teraz długo, szczęśliwie i w chwale.
  A i ludzi by mniej zginęło, popyt na „zachodnie” wytwory i przetwory, byłby większy.

 17. wybic te swinie i tyle !!!!!!!!!!!!!! protesty hahah i po co to ?? proste i logiczne jest zaraz to się wybija wszystkie i tyle takie sa zasady a jak to bydlnoo nie rozumie co protestuje ich sprawa , a swoja droga rolnikom dobrze się zyje wiec niech wypier..

  • Zamknij mordę frajerze, gdyby nie wieś to nie miał byś co do swojego śmierdzącego tanim piwem z biedry pyska wsadzić!!!! Zazdrościsz, to weź się smieciu do roboty a nie tylko z zasiłków żyć!!!

   • lol nie prawda – zarcie mozna kupic tanio za granicą, a was małorolnych zatrudnić w przemyśle. bardzo brakuje tam niewykwalifikowanej siły roboczej ostatnio.

 18. taka im bieda a każdy jeden ciągnik na zdjęciu ile kosztuje minimum 200.000 zł kto ma 200 tysięcy 300 tysięcy zł na samochod lekarz prawnik człowiek po szkołach , nawet i tych nie stać na luxus,,a tym wiecznie bieda i bieda pozamykać to towarzystwo i tyle i niech się ciesza ze nie jestem w rzadziee bo moment bym zaostrzyl prawa i pierwsza rzeccza jaka by rolnik placil to bylby poterzny podatek jeśli wartość gospodarki z ziemia przekracza milion złotych np. 30 hektarow ziemi plus dom ! do d.. mment bym wam się wziol ,, ale na przeszkodzie nic nie stoji można zbierac podpisy i skladac deklaracje

  • „david”, może i ty zarobisz kiedyś na auto za 200 tys., ale najpierw trzeba jakąś szkołę skończyć i nauczyć się pisać po polsku w miarę poprawnie. Ortografia, interpunkcja – mówi ci to coś?

   • potem isc brac kredyt na chlwenię i narzędzia te ciągniki a potem przychodzi taki weterynarz i pis-du wywala ci cały dochód (swine) i masz te ciągniki a tak nawiasem czy tyc choć raz ubrudziłeś rączki w ziemi wiesz co to za praca ile wysiłku i potu kosztuje nie ty masz mięso w pudełku z biedry lub lidla

 19. protesty ? kto protestuje ten co zatrudnia murzynow by im pracowaly w chlewni a sami powystawili palace poszol z nimi

 20. Widać ze tu jakieś upośledzone dzieci piszą …bo jak czytam co niektórych ,którzy zazdroszczą rolnikom ,to tylko taki wniosek mogę wysnuć …kazdy normalny widzi ze takie wybijanie jest bez sensu ..ale nie …zawsze znajadą się idiocii którzy nie widza w tym nic zlego …szkoda ze takich idiotów nie wybiją …swiat byłby normalniejszy

 21. Protestujący zachowują się jak dzieci obrażone na brzydką pogodę dzieci. Nie rozumieją istoty i sposobu rozprzestrzeniana się choroby i wobec swojej bezsilności próbują szukać winnych wszędzie dookoła. Wirus jest wysoce zaraźliwy i przeniesienie go w obrębie strefy gdzie występuje jest szalenie łatwe nawet przy zachowaniu wszystkich zasad bioasekuracji. Ona zmniejsza szansę stada na zachorowanie, ale go nie wyklucza. Poza tym konieczne jest wybijanie sąsiadujących stad i jeżeli tego zaniechamy to wirus bedzie się rozprzestrzeniał szybciej i wieksza iość stad zostanie bezpośrednio dotknięta problemem (więc większe straty poniosą rolnicy). Żeby to jednak udowodnić potrzebowalibyśmy alternatywnej rzeczywistości gdzie nie podejmuje się wybijania i nie prowadzi się bioasekuracji i wtedy zobaczylbyście jak szybko by się to wtedy rozniosło po całej Polsce. Widzicie, że walka trwa od kilku lat i wciąż zachorowania u świń mamy tylko w rejonie przygranicznym od strony, z której wirus przyszedł do naszego kraju. Jedno co hodowcy mogą zrobić aby sobie i swoim kolegom po fachu pomóc, to ściśle współpracować ze służbami weterynaryjnymi. Rozumiem, że straty niosą ze sobą emocje, ale nie mają one dla sprawy żadnego znaczenia. Program powstrzymywania ASF i tak będzie się toczył zgodnie z procedurami bez względu na wolę rolników.

  • pafełku, Ty tak sam z siebie, czy płacą za to?

   • płacą, ale słabo 🙂

    Masz jakiś konkretny argument przeciwko temu co napisałem czy tak tylko z troski o moje finanse piszesz?

    • Pawełku obyś ty płacił za schab 50pln,głupi jesteś z natury i nadajesz się tylko do łopaty podczas zimy z dużymi opadami śniegu!!! Pozdrawiam cię serdecznie!!!

     • bk z czereśniaków

      Miło mi było panią poznać. Dziękuję za dogłębną analizę mojej skromnej osoby. Chyba się po tym nie podniosę xd

     • bk z czereśniaków

      Właśnie wybychły w okolicy dwa nowe ogniska – śmiało winę można przypisać protestującym, którzy unuiemożliwili wybicie świń w obszarze zapowietrzonym. Brawo protestujący – sami się wykończycie.

 22. BRAWO chłapaki Brawo Popieram obiema rękami

 23. Zemsta wetrynarii co nam chłopki podskakujecie

 24. Jestem z małej wioski pod Łukowem, wczoraj u sąsiada wybili 70 świń w tym maciorę która się właśnie oprosiła i małe prosięta. Bez badań. Prądem usypiają i szpikulec w głowę. Do czego ten świat dąży, ludzie głodują, klepią biedę a tu Unia sobie rzeź prosiątek urządziła. ehh

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8706zł -0.57%
  • GBP 5.0472zł 0.04%
  • EUR 4.5869zł 0.01%
  • CHF 4.2802zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach