Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dużo nie znaczy ładnie: Samorząd apeluje o rozsądne dekorowanie grobów

Pomyślmy nie tylko o tych, którzy odeszli, ale także o tych, którzy przyjdą po nas – wskazują władze Biłgoraja. Mowa o ograniczeniu zniczy i sztucznych kwiatów na grobach bliskich. Chodzi oczywiście o troskę o środowisko.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W sklepach jak też na bazarach czy utworzonych specjalnie z tej okazji straganach trwa szał zakupowy. Dostępne są dziesiątki rodzajów zniczy i szereg kwiatowych kompozycji. Tymczasem samorząd Biłgoraja, który od dawna znany jest z licznych proekologicznych działań, zwrócił się z apelem do mieszkańców o rozsądek podczas dekorowania nagrobków.

Chodzi oczywiście o troskę o środowisko, a tym samym ograniczenie ilości szklanych i plastikowych odpadów. Urzędnicy wskazują, iż zapalenie symbolicznego znicza na grobie, do tego modlitwa czy wspomnienie bliskich nam zmarłych, znaczą więcej niż ustawianie dziesiątek lampek.

– Ponawiamy apel do mieszkańców Biłgoraja o niekupowanie niepotrzebnie dużej ilości zniczy i sztucznych kwiatów. Dużo nie znaczy ładnie. Zatem nie dekorujmy grobów bliskich dziesiątkami zniczy i wątpliwej urody sztucznymi kwiatami, często umieszczonymi w tandetnych plastikowych donicach i zalanych gipsem, bo nie jest to ani estetyczne, ani przyjazne dla naszej planety – tłumaczą władze Biłgoraja.

Urzędnicy przypominają również o regałach na zużyte znicze, jakie ustawione zostały na biłgorajskich cmentarzach komunalnych. Trzy znajdują się przy starym cmentarzu przy ul. Lubelskiej, dwa przy tzw. Lapidarium, a jeden przy cmentarzu przy ul. Batorego. Zamiast wyrzucać znicze, które jeszcze mogą posłużyć, warto je zostawić w tych miejscach dla innych.

21 komentarzy

  1. Ponad 1000 lat od chrztu Polski. a ludzie nadal wierzą w głupoty. Zabobon nie do wytępienia. Oczywiście pazerny rynek, w odpowiedzi na głupotę klientów sztucznie wygenerwał potrzebę całą masą kiczowatych błyskotek. A naród już prześciga w bezmyślności.

  2. Cmentarze za sprawą licznych firm kamieniarskich szpetnieją coraz bardziej. Natłok gładkich”łóżek” na cmentarzach i wycinanie drzew, które miały walor dekoracyjny i praktyczny; rozkładały szczątki w ziemnych grobach. Teraz trupy leżą w betonowych konserwach, w pełnym słońcu. Naokoło nagrobków wyłożona jest kostka różnej wysokości i szerokości względem sąsiednich, nagrobki sytuowane są jak popadnie, zabić się można na takim cmentarzu.

  3. Na niektórych cmentarzach stoją już zadaszone boksy gdzie można odstawić niepotrzebne znicze. Dlaczego nie zrobić takich miejsc na wiązanki. Można dać jej nowe życie wykorzystując chociażby odświeżone kwiaty. Ja tak robię. Nie wyrzucam wiązanek, tylko robię coś z niczego. Wychodzi super, oryginalnie i niedrogo. A co najważniejsze EKO.

Dodaj komentarz

Z kraju