Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Duże zainteresowanie mieszkańców Lublina pokazem astronomicznym (zdjęcia)

W miniony piątek wieczorem, 7 października, członkowie Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii przeprowadzili obserwacje astronomiczne najjaśniejszych obiektów nieba przez kilka teleskopów dla mieszkańców Lublina przy Zamku Lubelskim.

Pokaz był zapowiedziany wcześniej w mediach, co spotkało się z licznym zainteresowaniem mieszkańców miasta. W obserwacjach wzięło udział co najmniej 200 osób.

Obserwacja skupiała się na trzech najjaśniejszych obiektach: Księżycu, Jowiszu i Saturnie. Jowisz był widoczny wraz z czterema najjaśniejszymi księżycami, a trzy z nich ustawione były w postaci trójkąta. Dało się nawet dostrzec Wielką Czerwoną Plamę pośród pasów chmur na tej planecie.

Na Księżycu dobrze były widoczne morza, a szczególnie Morze Deszczów i wschodnie rejony tego globu. Natomiast podczas obserwacji Saturna dobrze widoczne były pierścienie, a w niektórych teleskopach dało się zauważyć przerwę Cassiniego. Również pasy w atmosferze wyraźnie się prezentowały. Dało się zauważyć również księżyce (Tytan i Rea), które w warunkach miejskich były najjaśniejsze.

Wiele osób było zainteresowanych obserwacjami, miały miejsce dyskusje służące zgłębieniu wiedzy o obserwowanych obiektach. Podczas obserwacji Księżyca można było dzięki autorskiej mapie zapoznać się z budową geologiczną tego obiektu. Wiele osób było pod wrażeniem widoków planet i Księżyca w teleskopie.

To już drugi taki pokaz dla mieszkańców Lublina w tym roku. W przyszłości będą planowane kolejne pokazy, dlatego zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku PTMA Lublin oraz strony www.lublin.ptma.pl.

(fot. PTMA Lublin)

2 komentarze

  1. Ale mamy ładny Parking Zamkowy w centrum Lublina. Pasuje do straganów po drugiej stronie śródmiejskiej uliczki Tysiąclecia.

  2. Czy ktoś ma wiedzę w kwestii „aromatu” obecnego tamtego wieczora na wzgórzu zamkowym od prawej strony stojąc przed wejściem do zamku? Waliło smrodem jak z kibla lotniskowego a Świdniku, lecz o wiele obficiej.
    Jak ma to zachęcić turystów do kolejnych odwiedzin Miasta Aspiracji???!