Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Duża sieć handlowa bierze przykład z Żabki i zmienia się w placówki pocztowe

Już niebawem nie tylko sklepy Żabka będą czynne w każdą niedzielę. Przykład z nich bierze inna duża sieć handlowa, która zamierza nazwać swoje punkty placówkami pocztowymi.

Państwowej Inspekcji Pracy nie udało się wygrać z operatorami sklepów Żabka i Freshmarket, którzy pomimo zakazu handlu w niedzielę i święta prowadzą normalną działalność. Wszystko dzięki nawiązaniu przez sieć współpracy z operatorami pocztowymi, a te jak wiadomo są wyłączone z ograniczeń ustawy. Inspektorzy robili co mogli, kierując nawet wiele spraw do sądu, jednak nie przyniosło to żadnego skutku. Ustawodawca wskazał bowiem 32 przypadki, w których przepisy nie obowiązują. Wśród nich są m.in. stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, cukiernie jak też właśnie placówki pocztowe. Dlatego też sądy za każdym razem uznawały, że sklepy te działają w zgodzie z przepisami prawa.

Nie trzeba było długo czekać, aby przykład Żabki znalazł naśladowców. Sieć sklepów Livio poinformowała właśnie, że zakończyła negocjacje z Grupą Znatury, która pilotuje program punktów pocztowo/kurierskich pod nazwą GlobBox dla placówek handlowych. W związku z tym wdrożony został proces aplikacji tej umowy na zainteresowane nią sklepy. Działaniom sprzyja również osłabienie zapowiedzi co do ukrócenia tego typu praktyk. Jeszcze nie tak dawno politycy głośno mówili o nowelizacji ustawy w celu zaostrzenia przepisów, obecnie zaczęli iść raczej w odwrotnym kierunku, czyli zliberalizowaniem zakazu.

Należąca do Grupy Kapitałowej Specjał Sieć Livio liczyła w ubiegłym roku 2460 sklepów i osiągnęła 3,08 mld zł obrotów. W województwie lubelskim sklepy Livio znajdują się m.in. w Lublinie, Janowie Lubelskim, Baranowie, Kurowie, Białej Podlaskiej, Frampolu, Tyszowcach a także w kilku innych mniejszych miejscowościach. Działają one w formule franczyzowej. Sieć jest w pełni oparta na polskim kapitale.

(fot.Livio)

24 komentarze

 1. Jeśli ktoś się porusza po europie to wie że tak u nas teraz to działa połowa Europy i cała Skandynawia. Na wszystko jest czas i ci ludzie o tym wiedzą. Jest czas na pracę i jest czas dla rodziny i ci ludzie to wiedzą tylko jak zwykle u nas większość ludzi ma problem żeby to zrozumieć. Dlatego wszędzie gdzie nie pojadą Polacy czy polscy turyści to zawsze postrzegani są za snobów, pijaków i dziwaków. Tyle w temacie.

  • Coś mała ta Europa,skoro kilka krajów (chyba 8) to połowa. A Skandynawię chyba tylko na mapie widziałeś.

   • ma rację, Skandynawia jest pozamykana tak jak większość EU, zawodowi kierowcy wiedzą najlepiej bo tam pauzują .

    • Aha,czyli ICA i COOP to placówki pocztowe? A może specjalnie dla mnie otwarte w niedzielę były?

 2. poczta jak się patrzy, widać na załączonym zdjęciu, ciekawe czy można nadać polecony, albo opłacić rachunki?

Z kraju