690 680 960

Duża akcja policji w całym kraju. Chodzi o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Lubelscy policjanci uczestniczą dzisiaj w ogólnopolskiej akcji „NURD” (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego), skupiającej się na bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów na drodze. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec tych uczestników ruchu drogowego. Działania będą prowadzone tak z ziemi, jak i z powietrza.

Dzisiejsza akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy są szczególnie narażeni na tragiczne skutki wypadków drogowych. W ramach działań policjanci skupiają się na zachowaniach kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, takich jak piesi, rowerzyści i motocykliści.

To właśnie ta grupa najbardziej cierpi w wyniku wypadków drogowych i ponosi najcięższe obrażenia w konfrontacji z samochodami. Statystyki pokazują, że najwięcej wypadków z udziałem pieszych powodują kierowcy pojazdów, zwłaszcza samochodów osobowych, a ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. W 2022 roku policjanci zanotowali 170 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których 27 osób zginęło, a 142 zostało rannych. 85 wypadków miało miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych. W przypadku rowerzystów, odnotowano 156 wypadków, w których 13 osób zginęło, a 137 zostało rannych.

Przykładem lekceważenia zasad ruchu drogowego przez kierowców samochodów jest opublikowane wczoraj nagranie z Chełma. Kierowca przejechał przez pasy w momencie, gdy na nich znajdowała się czwórka osób, w tym dwoje dzieci. Dzięki nagraniu od świadka chełmscy policjanci zdołali ustalić kierowcę, który został ukarany za swoje zachowanie.

🔴Przeczytaj: To był kosztowny manewr. Nagranie trafiło na skrzynkę mailową policji (wideo)

Dzisiaj od rana mundurowi obserwują poczynania kierowców na trasach krajowych i wojewódzkich oraz w centrach miast, gdzie ruch pieszych i rowerzystów jest największy. Funkcjonariusze pełnią służbę zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych, a w działaniach wspiera policjantów również dron.

Przypominamy, że naruszenie przepisów ruchu drogowego polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub znajdującemu się na nim, grozi mandatem karnym w wysokości 1500 złotych za pierwsze naruszenie, a w przypadku recydywy mandat wynosi 3000 złotych. Podobnie jest w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Kierowcy, którzy dopuszczają się tych wykroczeń, otrzymują również 15 punktów karnych.

(fot. Policja Lublin)

47 komentarzy

 1. Przydałoby się, żeby jeszcze zająć się tymi co jadą na zderzaku i poganiają innych…

  • Pcha twój samochód swoim zderzakiem, czy jak Ciebie pogania? Jeżeli „presja innych” zmusza Cię do nieprawidłowych zachowań na drodze, to znaczy, że do kierowania pojazdami się nie nadajesz.

 2. Akcja o ochronie pieszych, a policji dzis obstawila caly lublin i pilnuje predkosci 🙂 🙂 🙂

 3. Z wieloma przykładami hipokryzji na tym forum spotykam się regularnie.
  Ale zarzucanie w pierwszym zdaniu rowerzystom tego, że jeżdżą po chodnikach, w drugim tego, że jadąc jezdnią utrudniają ruch innym, a w trzecim, że drogi rowerowe są niepotrzebne jest już wielokrotnym dowodem, na to, że tak piszący są idiotami.

 4. Największe zagrożenie dla pieszych to rowerzyści jadący po chodniku – czyli bezmózgie nie///dowały.

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.3697zł -0.83%
 • GBP 5.3464zł -0.31%
 • EUR 4.6356zł 0.03%
 • CHF 4.803zł 0.12%

Polub nas