690 680 960

Drzewo przewróciło się na samochód, kierowca został kaleką. Powiat wypłacił mu 2 mln odszkodowania, otrzymał też dożywotnią rentę

Kierowca pomimo długotrwałego leczenia i rehabilitacji, zostanie kaleką do końca życia. Decyzją sądu właściciel drogi musiał mu wypłacić odszkodowanie w wysokości ponad 2 mln złotych. Do końca życia ma mu też przelewać kwotę 3,5 tys. zł w ramach renty.

Decyzją sądu, powiat włodawski musiał zapłacić ponad dwa miliony złotych odszkodowania mężczyźnie, który w wypadku drogowym odniósł ciężkie obrażenia ciała. Zdarzenie miało miejsce pod koniec marca 2012 r. w gminie Hańsk.

Kierujący nissanem 46-latek jechał drogą powiatową od strony drogi wojewódzkiej nr 812 Chełm – Włodawa w kierunku miejscowości Dubeczno. W pewnym momencie podmuch wiatru sprawił, że złamało się jedno z przydrożnych drzew, jego konar uderzył zaś w dach auta. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego auto zjechało na pobocze, a następnie uderzyło w kolejne drzewo.

Pasażerce, 77-letniej kobiecie, udało się wydostać z pojazdu, z kolei kierowca został uwięziony w rozbitym aucie. Aby go ewakuować strażacy musieli użyć specjalistycznego sprzętu ratownictwa drogowego. Kobieta została przetransportowana do szpitala we Włodawie, mężczyzna zaś do szpitala w Lublinie. Odniósł on bowiem liczne, ciężkie obrażenia ciała. Pomimo starań lekarzy, mieszkaniec Chełma nie wrócił do zdrowia. W wyniku poważnego uszkodzenia kręgosłupa, został on inwalidą. Od tamtej pory opiekują się nim bliscy, mężczyzna wciąż przechodzi kolejne rehabilitacje.

Kiedy rok po wypadku małżonka poszkodowanego wystąpiła w jego imieniu o odszkodowanie. Firma, która ubezpieczała drogi powiatowe, przyznała mężczyźnie niecałe 50 tys. zł. zadośćuczynienia. Ponieważ kwota ta nie pokrywała nawet kosztów leczenia, do sądu wpłynął pozew opiewający na kwotę 1,15 mln zł. Okazało się jednak, że firma ubezpieczeniowa więcej zapłacić nie może, gdyż na taką kwotę ubezpieczona była droga. W związku z tym pozwany został właściciel drogi, czyli Starostwo Powiatowe we Włodawie.

W trakcie wieloletniej batalii sądowej udowodniono, że drzewo, które upadło na przejeżdżające auto, od dawna było martwe, pomimo tego nie zostało wycięte. Również ekspertyzy biegłych nie postawiały wątpliwości, że kierowca poruszał się zgodnie z przepisami oraz w żaden sposób nie był w stanie uniknąć zdarzenia. W efekcie sąd uznał roszczenia poszkodowanego nakazując urzędnikom zapłatę odszkodowania w wysokości 2 mln i 76 tys. zł. Składa się na nie roszczenie w kwocie 1,15 mln zł oraz ustawowe odsetki. Do tego dochodzi dożywotnia renta w wysokości 3,5 tys. zł. Starostwo odwołało się od wyroku, jednak Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał orzeczenie w mocy. Wyrok jest już prawomocny, został też wykonany. Powiat przelał bowiem na konto mieszkańca Chełma zasądzoną kwotę.

(fot. Policja)

18 komentarzy

 1. czyli jak to bywa w PL mądry Polak po szkodzie…
  życzę dużo sił w codziennej walce z rzeczywistością dla całej rodziny tego człowieka

  • dla tych co czytają tylko nagłówki lub nie rozumieją tego co czytają… : „drzewo, które upadło na przejeżdżające auto, od dawna było martwe, pomimo tego nie zostało wycięte”…
   Starostwo popełniło dwa błędy: zaoszczędziło na ubezpieczeniu drogi… i nie dbało o pielęgnację przydrożnych drzew…!
   Oczywiści nadinterpretując co niektórzy będą tu zaraz drzeć japy o wycięcie wszystkich drzew w promieniu pół km żeby jakiś konar nie zwiało na drogę… dla nich i dla wszystkich miłego dnia „żyj i daj żyć innym”…

   • I cóż z tego? Czy starostwo ma swoje pieniądze, czy też tylko przekierowało nieco strumień kasy od podatników? Czy urzędnicy – konkretne osoby – odpowiedzialne za pielęgnację drzew w pasie drogowym i zawieranie umów z ubezpieczycielem zostały ukarane? Czy zmieniono przepisy odnośnie zawierania ubezpieczeń? Poczytaj na swoim OC jaka jest maksymalna kwota odszkodowania, a jaka była w tamtym przypadku.

 2. No w końcu wyrok który uzmysłowi może coś zażądcom dróg

  • Wolałbym aby uzmysłowił zarządcom dróg a przy okazji wszystkim uzmysłowił konieczność nauki zasad pisowni albo choćby to że istnieje słownik ortograficzny.

  • Dlaczego tylko zarządcom dróg? Każdy sprawca wypadku powinien rannym ofiarom tyle bulić. Mniejsza o to czy z OC czy z własnej kieszeni.

 3. I tale powinny wynosić odszkodowania dla sprawców obrażeń ciała innych osób czy w przypadku spowodowania śmierci innej osoby.

  • Gdyby odszkodowania tyle wynosiły (i co za tym idzie składka na OC uzależniona od wypadkowości) to na drogach szybko by się uspokoiło. Nawet rowerzystów nie trzeba by zmuszać do obowiązkowych ubezpieczeń, bo bali by się wsiąść na rower bez OC.

 4. Cała Nałeczowska powinna być oczyszczona z przydrożnych drzew. Jeżdżę tamtędy codziennie i wystarczy lekka wichura, żeby na drodze było pełno gałęzi. Oby tu obyło się jak najdłużej bez tragedii.

  • Największą tragedią na polskich drogach są… kierowcy. polscy, litewscy, ukraińscy – mniejsza o narodowość. Powodują oni 30.000 wypadków rocznie. Ile spadające gałęzie powodują wypadków? Nie twierdzę, że nie należy tego zagrożenia minimalizować, bo trzeba jak każde. Co do ul. Nałęczowskiej to od czasu do czasu drzewa są prześwietlane – kilka lat temu przycięli wszystkie co najmniej od ul. Głównej do Dąbrowicy – bo tyle zaobserwowałem.

 5. kwota, jak na odszkodowanie z wypadku, duża. jak na utratę zdrowia to raptem ułamek. wiele osób możliwość swobodnego poruszania się bez pomocy innych ceni znacznie wyżej…

 6. Zdolna rodzina. Zdolni ludzie. Mało kto by wygrał takie coś. Musieli mieć dobrego adwokata lub kilku.

  • Im większa jest rola adwokata w procesie, tym bardziej świadczy to o patologii sądownictwa, bo to oznacza, że wyrok trzeba sobie po prostu kupić. Zachwyconym wyrokiem chciałbym uświadomić, że na odszkodowanie będą się musieli złożyć, bo taka jest istota finansów publicznych.

   • Słuchaj kolego. To są brednie . Na całym świecie wiodaca rolę odgrywają prawnicy , adwokaci. Czy w Europie czy w USA. Niestety tak jest czy komuś się to podoba czy nie. To jest swego rodzaju patologia. A kogo obchodzi to się nato złozy ?? Już składamy się itak miliardy które roztrwonił ten rząd .

 7. Bywalec ,nie masz wiekszych problemów jak pisownia ? Zawsze jak czytam takich nawiedzonych jak Ty ,co do pisowni ,to zastanawiam się jak trzeba mieć zrytą banię ,żeby czepiać się takich pierdół

 8. 18 lat walki z polską ludową – jestem pełen podziwu, zdrowia dużo trzeba mieć, zdrowia życzę więcej
  na pohybel sqrwesynom w urzędach !!!

 9. Najdroższe „wycięcie” drzewa. Na przyszłość się nauczą aby wcześniej „monitorować” stan drzew i odpowiednio reagować.

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas