Drzewa w Śródmieściu Lublina będą miały lepsze życie. W wielu miejscach kierowcy już nie zaparkują (zdjęcia)

Przy ul. Zamojskiej w Lublinie ruszyły prace mające na celu poprawę warunków życia drzew. Poszerzenie mis, w których rosną, ograniczyć ma jednocześnie miejsce, które kierowcy wykorzystywali do parkowania pojazdów, choć było to zabronione.

W centrum Lublina rozpoczęły się kolejne prace związane z realizacją działań mających na celu poprawę życia drzew rosnących w pasie drogowym w Śródmieściu. To jeden z projektów z Zielonego Budżetu, który wybrali mieszkańcy do zrealizowania. Wiosną m.in. przy ul. Zamojskiej, Wyszyńskiego, czy Marii Skłodowskiej – Curie wykonana została biologiczna rewitalizacja gleby i systemów korzeniowych drzew. Teraz przy ul. Zamojskiej prowadzone są prace mające na celu poszerzanie mis, w których rosną drzewa.

Po stronie z nieparzystymi numerami budynków trwa demontaż obecnych obrzeży wokół 15 drzew. Zdejmowane są także znajdujące się obok nich płyty chodnikowe. Następnie usuwana będzie podbudowa z odkrytej powierzchni chodnika a później wstawione zostaną nowe obrzeża w powiększonych misach drzew. Wszystkie te zabiegi mają na celu przede wszystkim zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej w obrębie systemów korzeniowych drzew, wpływając na poprawę ich warunków życia. Na koniec przeprowadzone zostaną prace ogrodnicze i estetyczne wykończenie powiększonych mis przy drzewach.

W niektórych lokalizacjach, jeżeli warunki techniczne na to pozwolą i bez szkody dla korzeni, zastosowane zostaną obrzeża mocowane na płasko. Ich celem jest ograniczenie przestrzeni, którą obecnie niektórzy kierowcy wykorzystują do nielegalnego parkowania swoich pojazdów. Zapewni to jednocześnie większy komfort i bezpieczeństwo pieszych korzystających z chodnika.

zielo

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

14 komentarzy

 1. Na wiosnę będą suche badyle , jak większość nasadzonych już drzew w mieście .

 2. Jaką firmą wykonuje te prace?
  Kto jest udziałowcem tej firmy?

 3. to niech ZNK i UM zajmie się podwórkami na Zamojskiej w których pełno samochodów i wyłoży je kostką brukową !!!!!!!

  • A jaśnie posiadacze czterech kółek to na kogoś liczą że im coś zaspnsorują? Jak ich stać na samochód to i powinno być ich stać na koszty związane z utrzymaniem tegoż samochodu.

  • Jak ty kradniesz i kombinujesz, łamiesz przepisy to jest OK. A jak ktoś załatwi komuś robotę to już be?

 4. poprawi się komfort życia dla mieszkańców ! he he brawo
  i autobus dla każdej gminy !!!

  • Nie wiem z czego się hehasz. Bardzo dobrze ,że ratują drzewa, a parkowanie dzikie uniemożliwią burakowozom. Tak poprawi to komfort pieszych jak również rowerzystów korzystających z pasa rowerowego. Parkowanie tyłem do pasa rowerowego to kompletny absurd, kierowca wycofujący samochód nic nie widzi i nie może być tutaj przerzucania uwagi na rowerzystę. Parkowanie przy pasie rowerowym jedyne sensowne i nie zagrażające bezpieczeństwu to równolegle do jezdni/pasa rowerowego. Czas skończyć z mozliwością parkowania w miejscach które są do tego nie przeznaczone i do tego bez płacenia w strefie płatnego parkowania.

   • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

    Dokładnie, dlatego trzeba tam zlikwidować ścieżkę rowerową i wprowadzić zakaz jazdy rowerem na całym obszarze starego miasta dla roszczeniowych i wiecznie sfrustrowanych rowerzystów. Dzięki temu z uzyskanego miejsca zrekompensuje sie utracone miejca do parkowania dla samochodów. Czas skończyć z tą chorobą komunikacyjną zwaną rowerami (spowalnianie ruchu, zagrożenie na chodnikach itd.) Jeżeli nie chcą płacić za bilet mpk niech chodzą piechotą!

 5. Nic dziwnego że centrum miasta pustoszeje!

 6. Wycinanie bardziej szkodzi drzewom, niż parkujące samochody

 7. wszystko w ramach ,,zagonic wszystkich na platne parkingi wlasciciel … wiadomo!”kto przejał miejsca parkingowe i zgarnia hais?

 8. Jak się usunie samochody to się parasoli perły nastawia.

 9. prawidłowo. a auta ludzie będą zostawiać na szosie, macie platfusów swoich. jak nie bloki to ucinają miejsca parkingowe, bóstwo, a żuczek dalej brązową kulkę pcha dalej.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online