Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Drastycznie wzrosły koszty remontu szpitala dziecięcego. Placówka dostała kolejne środki na ten cel

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy otrzymał kolejne wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Środki te pozwolą pokryć koszty przebudowy placówki, które wzrosły niemal dwukrotnie.

Rozpoczęty trzy lata temu remont Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie miał kosztować 59,1 mln zł. Chodzi m.in. o gruntowną przebudowę Oddziałów: Hematologii, Onkologii, Anestezjologii i Polikliniki, a także doposażenie części obszarów udzielania świadczeń. Sytuacja, jaka wystąpiła na runku budowlanym sprawiła jednak, iż koszty wzrosły niemal dwukrotnie, do blisko 118 mln zł. W wyniku tego placówka wpadła w spore problemy finansowe. W pewnym momencie szpital nie miał pieniędzy nawet na opłaty składek ZUS swoich pracowników.

Z pomocą przyszedł m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Zapadła decyzja, aby wszystkie tzw. wolne środki z kończącego się Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 lokować w szpital dziecięcy. W środę marszałek Jarosław Stawiarski wręczył dyrektorowi szpitala Ryszardowi Śmiechowi kolejny już aneks do umowy o dofinansowanie inwestycji. Tym razem do placówki trafi blisko 10,5 mln zł. Środki te pochodzą z funduszy unijnych. Oznacza to, że łączny poziom dofinansowania wyniesie ponad 85 mln zł.

– Wszystkie pieniądze, które płyną w postaci zwrotów i środków niewykorzystanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014- 2020, lokujemy w Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Dzieci, w przeciwieństwie do osób dorosłych, nie mogą leczyć się w innych województwach, bo są zupełnie innym typem pacjenta. To jeszcze nie koniec naszej pomocy szpitalowi dziecięcemu – zapowiedział Jarosław Stawiarski.

Rozbudowa szpitala ma na celu poprawę stanu oraz jakości życia pacjentów. Placówka ma być również doposażona w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Pozwoli to na wykonywanie większej ilości badań diagnostycznych i przesiewowych. Równocześnie w ramach inwestycji szpital planuje rozszerzyć zakres wykonywanych badań genetycznych.

Na oddziałach: Endokrynologicznym, Rotacyjnym, Otololaryngologii, Ortopedii I i II, Nefrologii, Pulmonologii czy Neurologii prace już dobiegły końca. To samo dotyczy nadbudowy VI piętra szpitala. Obecnie wykonawca skupia się na oddziale Hematologii i Pracowni Endoskopowej oraz Poliklinice. Wymieniana jest stolarka, instalacje elektryczna, teletechniczna, gazów medycznych, wodno-kanalizacyjna i wentylacja. Planowane zakończenie inwestycji to IV kwartał bieżącego roku.

(fot. lublin112)

16 komentarzy

 1. Babcia - słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

  Najważniejsze żeby najtańszą ofertą wygrać przetarg, potem dobry wujek dołoży dwa razy więcej.
  Tak jak nie przymierzając, do Dworca Metropolitarnego.
  Dobrze mieć takich wujków.

  • Babcia dworzec buduje PO a tu rząd. Tu są wielkie potrzeby a dworzec będzie świecił pustkami.

   • Sam świecisz pustką ale w głowie.
    Idź z ciekawości na Podzamcze i sam zobacz ile ludzi codziennie przyjeżdża i odjeżdża busami i autobusami.

 2. podziękujcie PISowi i ich cenom za Tuska tego nie było , choć finalnie to i tak wina Tuska za 100 lat rządów PIS bohaterem ich niepowodzeń będzie Tusk . Skąd się biorą Ci nieudacznicy ?

 3. Co to znaczy, że w międzyczasie koszty się podwoiły? Umowy podpisane na konkretne roboty i kwoty – mają być zrealizowane na określonych warunkach.
  Prawnik konstruujący umowę i dyrektor ją podpisujący po stronie szpitala powinni odpowiadać za niegospodarność. Ale z publicznej kieszeni prywatnej firmie się dosypie ile krzyknie, jak z budową dworca…

  • Andy twój komentarz najlepiej świadczy o tym, że stan twojego umysłu nie potrafi tego zrozumieć.
   Nie wysilaj się zatem bo to może jeszcze zaszkodzić 🙂

   • Komentarz w stylu „jak się przyczepić bez argumentów” oraz „jak dużo mówić, a nic nie powiedzieć”.
    Jesteś dla mnie takim rozmówcą, jak dziecko odpowiadające na wszystko „chyba ty”.
    Bardzo dobrze, że ci wesoło. Śmiej się dalej jak głupi do sera.

    • Argumenty są dla ludzi inteligentnych. Jak widać nie spełniasz tego warunku.

     • Tak sobie tłumacz swoją tępotę.
      Argumenty są dla ludzi inteligentnych, owszem – bo trzeba je wymyślić i uzasadnić. Zwyczajnie nie jesteś do tego zdolne.

  • Dokładnie

 4. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Dopłaty są generowane wtedy jak pracownicy zatrudnieni z dniówkowa umową o pracę.
  Gdyby ich zatrudniali na wykonanie danej roboty, dotrzymywaliby terminów, bo mieliby świadomość, że jak przekroczą termin to będą musieli pracować za darmo.

 5. ale PISuary bronią sowich złodziei

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo