690 680 960

Dorohusk: Ogromna kolejka ciężarówek na granicy

Ogromna kolejka samochodów ciężarowych czeka na przekroczenie granicy w Dorohusku.W tej chwili jest ich ponad tysiąc.

Jak poinformowała Izba Celna w Białej Podlaskiej przed granicą w Dorohusku ciągle zwiększa się liczba samochodów ciężarowych oczekujących na wyjazd z Polski na Ukrainę. W sobotę o godzinie 14 czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosił aż 42 godziny. Kolejka cały czas się zwiększa.

Jak się dowiedzieliśmy, w piątek przed przejściem granicznym w kolejce oczekiwało 800 ciężarówek a w sobotę w godzinach wieczornym już ponad 1000 ciężarówek. Przez całą noc dojeżdżały kolejne i kolejka wydłużyła się o blisko 8 kilometrów. W chwili obecnej ostatnie pojazdy stoją już w Jankowicach przed Stołpiem. Tak więc sznur ciężarówek ma już 40 kilometrów, a stoi w niej ok. 1200 samochodów. W Chełmie policja nie wpuszcza ciężarówek do miasta aby nie doszło do jego paraliżu. Kierowcy są zatrzymywani przed granicami Chełma i w miarę możliwości, kiedy po drugiej stronie miasta zrobi się miejsce, pojedynczo są przepuszczani dalej.

Służba celna mówi, że robi co może aby nie dopuścić do całkowitego zablokowania granicy, jednak w ciągu doby możemy odprawić maksymalnie 600 pojazdów. Tak duża kolejka spowodowana jest przez bardzo duże natężenie ruchu towarowego na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą- dodają celnicy.

Jednocześnie apelują do przewoźników o wybieranie w miarę możliwości mniej obciążonych przejąć granicznych. Dodatkowo informują, że bieżącą sytuacje na granicach pokazuje specjalna elektroniczna tablica umiejscowiona na DK 12 w Piaskach. Pozwala ona kierowcom na wybranie przejścia w którym czas oczekiwania na przekroczenie granicy jest najmniejszy.

Jednak jak wyjaśniają kierowcy – My wyboru nie mamy, gdyż to firma decyduje o miejscu przekroczenia granicy. Jedziemy przez Dorohusk gdyż jest to najkrótsza droga do miejsca rozładunku, a co za tym idzie oszczędności dla firmy.

Przy obecnych cenach paliwa mało kto się zdecyduje żeby nadrabiać tyle drogi i jechać na inne przejścia graniczne, gdyż może się później okazać że zamiast zysku z trasy będzie trzeba do tego interesu dołożyć – wyjaśniają.

Tymczasem na pozostałych przejściach granicznych ruch jest znacznie mniejszy. W Hrebennem na wyjazd z Polski czeka się 4 godziny podobnie w Medyce zaś w Korczowej 10 godzin.
null
null
(widok z kamer drogowych GDDKiA)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

„Piknik Janowski” – Gwiazdami imprezy będą Biała Armia i Cleo
Dni Kraśnika 2022: Zagrają: Alien, Pawkin, Bovska, Organek i Chonabibe
Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie w Łążku Garncarskim
Nadbużańska Noc Świętojańska
Festiwal Kultury Rodzinnej w Parku Ludowym. Atrakcji nie zabraknie