Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Donald Tusk w Kijowie. „Trzeba wesprzeć wszystkimi dostępnymi środkami Ukrainę w walce z Rosją” (wideo)

Premier Donald Tusk udał się dziś z wizytą do Kijowa. Spotkał się tam m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

– To nie mogła być inna stolica, to musiał być Kijów. Pierwsza stolica, którą odwiedzam po wyborach w Polsce. Doskonale pamiętam nasze pierwsze spotkanie z prezydentem Ukrainy – głęboko wierzyłeś w swoją misję, przyniesienia Europie i Ukrainie pokoju. W czasie naszej podróży na linię frontu, mówiłeś, że pokój jest możliwy i potrzebny. Nie ma dzisiaj bardziej wiarygodnego polityka na świecie działającego na rzecz pokoju niż prezydent Wołodymyr Zełenski- powiedział premier Donald Tusk.

Premier dodał, że prezydent Ukrainy stanął do walki, kiedy pokój, nie tylko w Ukrainie, ale na całym świecie został przekreślony przez rosyjskiego agresora.

– W jednej sprawie nikt w Polsce nie ma wątpliwości, że musimy wspierać Ukrainę, bo stawką jest także nasze bezpieczeństwo. Nie jesteście sami, ta walka o wartości trwa na całym świecie. Chcę zwrócić się z tego miejsca do światowych przywódców, żeby zaznaczyć, o co walczy dzisiaj Ukraina – dodał Donald Tusk.

Zaznaczył też, że Polska dołączyła do deklaracji grupy G7 – ta deklaracja ma mobilizować kraje demokratyczne na rzecz wsparcia Ukrainy.

– Przyjąłem deklaracje prezydenta Zełeńskiego, że będziemy budować wspólne przedsięwzięcia, a także będziemy inwestować w firmy w Ukrainie i Polsce, które będą zwiększały nasze bezpieczeństwo. Nic tak nie buduje wzajemnego szacunku i przyjaźni jak bezinteresowna pomoc w chwilach próby. Chcę Was zapewnić, że nie zostaniecie sami. Nie jesteście sami, także w tym sensie, że ta walka toczy się w każdym państwie Europy. Dzisiaj każdy w wolnym świecie, kto udaje neutralnego, że ma równy dystans albo prezentuje go do Ukrainy i do Rosji zasługuje na to najciemniejsze miejsce w politycznym piekle – powiedział premier.

Konferencja prasowa premiera Donalda Tuska i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

39 komentarzy

  1. Wołodymir już by sobie darował te dresiki 🙂 Coraz mniej już działają na „darczyńców”

  2. Wybraliście głąbów to teraz do roboty ha ha jak ja się cieszę z pełowskich nieudaczników.

  3. trzeba uważać na zegarki

    a Nowaka tego od zegarków to tusek zabrał ze sobą.

  4. Zełensky wes go sobie jako dar od Polaków wykupisz za niego pare batalionów jenców

  5. Zełeński naplułeś w twarz wcześniejszemu rządowi pomimo, że oddał wam wszystko, nawet Chiny pisały, że Polska jako jedyna walczy, w osamotnieniu aby wam pomóc, teraz jestem za Rosją, powinni was wziąć za py…i zrobić z wami porządek .

  6. Sam sobie im pomagaj Tfusku

  7. Lewactwo opanowało Unię europejską, teraz ta plaga jest już w Polsce.

  8. A ten to nie może czasem zrzucić tego dresu jak podejmuje delegację lub sam wizytuje u innych przywódców lub nawet w ONZ? Rozumiem że asymiluje się z walczącymi, ale niech nie pajacuje jakby na czas delegacji zagranicznej na chwilę odłożył broń, wyskoczył z okopu i nie zdążył się przebrać.

Dodaj komentarz

Z kraju