Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dodatkowe ponad 15 mld zł dla placówek ochrony zdrowia w kraju. Do regionu trafi blisko 900 mln zł

Dodatkowe ponad 15 mld zł dla placówek ochrony zdrowia w kraju. Do lubelskich podmiotów medycznych trafi blisko 900 mln zł m.in. na wzrost wynagrodzeń.

Ponad 15 mld zł wpłynie do placówek ochrony zdrowia w całym kraju w związku ze wzrostem minimalnych wynagrodzeń. Do podmiotów leczniczych w naszym województwie trafi blisko 900 mln zł.

– Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ przekazał do placówek w regionie informację z wysokością nowych budżetów po uwzględnieniu dodatkowych środków finansowych – poinformowała Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych lubelskiego oddziału Funduszu

Wzrost budżetów szpitali wynika z wyliczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja przygotowała je na podstawie danych kosztowych, które otrzymała od 85% szpitali w kraju.

– To rozwiązanie zapewnia dodatkowy zastrzyk w wysokości 900 mln zł w skali roku dla systemu opieki zdrowotnej w woj. lubelskim – dodaje dyr. D. Marczewska. Są one podzielone na trzy podstawowe składowe: pierwsza składowa pokrywa wzrost minimalnych wynagrodzeń. Druga ma kompensować wzrosty cen wynikający z inflacji. Trzeci komponent dotyczy wzrostu wyceny świadczeń na oddziałach internistycznych, chirurgicznych i położniczych. W ten sposób wspieramy szpitale powiatowe, które są najbliżej pacjenta i które mają takie oddziały – tłumaczy dalej dyr. D. Marczewska.

Ten proces wiąże się z przygotowaniem i podpisaniem blisko 2 tys. aneksów zwiększających wartość kontraktów z NFZ.

– Propozycje aneksów, które właśnie otrzymałem z Lubelskiego NFZ – pozytywnie mnie zaskoczyły – ocenił Robert Lis, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim. Nasze wstępne analizy wskazują na to, że przy utrzymaniu dotychczasowego wykonania świadczeń, uda nam się sfinansować ustawowe podwyżki pracowników, a także zmierzyć się z kosztami inflacji. Oczywiście ciężko w tych trudnych czasach przewidzieć przyszłe koszty, ale w takiej sytuacji mogę nieco spokojniejszy o finanse szpitala udać się na krótki wakacyjny urlop – dodaje dyr. Lis.

Podobnego zdania jest Andrzej Jarzębowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie:

– Dla Szpitala Powiatowego w Krasnymstawie przedstawione propozycje wzrostu kontraktowania umożliwią realizację podwyżek wynagrodzeń wskazanych w ustawie o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Żywię nadzieję, ze pozyskane dodatkowe środki pozwolą na ustabilizowanie funkcjonowania jednostki, którą kieruję.

Aneksy podpisywane przez placówki medyczne z Lubelszczyzny na bieżąco wpływają do Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Obecnie podpisane jest blisko 90% udostępnionych aneksów.

(źródło NFZ)

20 komentarzy

 1. Oddajcie pieniądze, pojde prywatnie

 2. Może splaca dług szpitala w lubartowie 90mln

 3. Ile by nie wpompował pieniędzy czy to w NFZ czy ZUS i tak nic pozytywnego to nie przyniesie zwykłemu obywatelowi. Taka smutna prawda.

 4. Szpitale powinno sie sprywatyzowac. Skladki placimy a jak cos trzeba to albo z laska albo za 2 lata….
  Ostatnio bylem z synem u ortodonty.
  Tak tak potrzeba aparat na gorne zeby. Bez problemu, na fundusz za 2 lata a prywatnie 2 tygodnie…..
  Wizyty, wie pan jak aparat prywatnie to wizyta nie moze byc na fundusz….. 170zl
  I jak ma byc normalnie w tym kraju?
  9% miesiecznie sie placi. Ja juz 25lat place skladki i co?!? I idz prywatnie……..

  • Przecież szpitale to i tak prywatny folwark ordynatorów. Wizyty prywatne, leczenie na koszt NFZ w szpitalu w trybie pilnym, a reszta niech czeka…

Dodaj komentarz

Z kraju