Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Do 2023 roku w Lublinie powstanie 1000 nowych mieszkań komunalnych

Miasto rozpoczyna kolejny etap budowy nowych mieszkań na terenie Lublina. Spółka TBS Nowy Lublin uzyskała pozwolenie na budowę 2 nowych budynków mieszkalnych przy ul. Składowej.

Na II kwartał 2019 roku planowane jest rozpoczęcie budowy nowych mieszkań komunalnych w Lublinie. Inwestycja ma się zakończyć w drugiej połowie 2020 r. Jej koszt to około 16 mln złotych.

– Rozpoczynamy realizację nowego planu budowy mieszkań komunalnych. W latach 2010-2018 roku w ramach budownictwa spółki TBS Nowy Dom oraz Zarządu Nieruchomości Komunalnych powstało 15 nowych bloków, a w nich blisko 650 mieszkań. W ciągu najbliższych 5 lat planujemy budowę kolejnych 1000 mieszkań m.in. na terenach odzyskanych przez miasto na Bronowicach przy ul. Składowej. Budowa nowych dwóch bloków mieszkalnych to pierwszy etap dużego planu inwestycyjnego. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Spółka złożyła już wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego w celu pozyskania preferencyjnego współfinansowania budownictwa mieszkaniowego. Planowana struktura finansowania obejmuje w 40 % współfinansowanie BGK, 20 % środków własnych TBS, 10 % współfinansowania Gminy Lublin oraz 30 % partycypacji chętnych mieszkańców.

W latach 2010-2018 w ramach budownictwa TBS powstało 8 budynków 8 mieszkalnych (łącznie 307 mieszkań) przy ul. Zygmunta Augusta 16, 17, 18, 19, 21, 24, 26 i 28. W ramach tego budownictwa dziewiąty budynek nr 15 powstał jako lokal użytkowy, zajmowany obecnie przez filię Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 26. W ramach budownictwa ZNK powstało 7 budynków (łącznie 339 mieszkań) przy
ul. Zygmunta Augusta 9, 11, 13, 30, 32 i 32 oraz przy ul. Mireckiego 4.

 

(fot. UM Lublin)

Autor: redakcja

19 komentarzy

 1. tam, na dachu to krzesła?

 2. W dwa lata 1000 mieszkań komunalnych? Kłamie jak to przedstawiciel partii Puste Obietnice. Nawet Warszawa tyle nie buduje. Ile powstało mieszkań w Rządowym programie „Mieszkanie +” Biała Podlaska już dała pierwsze klucze rodzinom. Kiedy w Lublinie otrzymają klucze? Od kiedy to TBS buduje mieszkania komunalne ? Odzyskane tereny? A ile atrakcyjnych terenów sprzedał kolegom deweloperom? Chce przykryć porażkę wizerunkową z marszem zboczeńców. Najpierw gorliwy zwolennik zarzucający Wojewodzie namawianie do łamania Konstytucji; wraz ze swoją świtą bojkotujący zwołaną nadzwyczajną radę miasta w tej sprawie a następnie z fałszywą troską o bezpieczeństwo zakazuje promocji wszelkiej dewiacji. Jest do cna niewiarygodny jak cała PO. Byle u władzy i koryta. Przypominam. Bez zgody i przeciw woli mieszkańców Lublina i za ich plecami, wbrew stanowisku demokratycznie wybranego Rządu RP podpisał lojalkę o przyjmowaniu i utrzymywaniu beżowych w Lublinie. Jego dalsze rządy w Lublinie to początek końca naszego miasta. Już pokazał przez trzy lata, jak to będzie współpracował z Rządem. Na samych funduszach europejskich daleko nie zajedzie a te będą co raz niższe. Planuje prywatyzację LPEC i innych spółek miejskich przynoszących miastu zysk, to z czego będzie spłacał kredyty zaciągane na uzupełnienie wkładu przy finansowaniu projektów Unijnych? Zaciągane obecnie kredyty, nie wystarczają na spłatę odsetek od już zaciągniętych a chce budować mieszkania komunalne w tak krótkim czasie i w takiej ilości? Chyba tylko na papierze przed wyborami.

 3. A jaki jest czynsz w tych TBS.

 4. TBS to kicha.

 5. Tylko potem nie jekajcie że czynsz drogi i że nie da się wykupić.

 6. Ciekawe kto,komu i za co to wybuduje????Tak tylko pytam bo wybory się zbliżają?????

  • Gmina Lublin dołoży 10% czyli tylko 100 mieszkań a nie 1000. Żuk kłamstwa rozpowszechnia a durne lemingi kupią kiełbasę wyborczą. A te 40% kredytu + 20% środków TBS to zapłacą ci co własne środki na mieszkania do TBS wpłacają. Biznes dla przyszłych lokatorów jak diabli. Ci z komunalnych, na ogół nie płacą. Współczuję mieszkańcom utrzymywać takich sąsiadów, co im się od Państwa wszystko należy. Po roku, klatki do malowania, bo „artyści” upiększą swoimi dziełami.

 7. pytanie do "lublin112"

  Pytanie do „lublin112”:
  Skąd wzięliście dane do tytułu „Do 2020 roku w Lublinie powstanie 1000 nowych mieszkań komunalnych”?
  Pytam, ponieważ jednocześnie cytujecie Prezydenta Żuka:
  (…) W ciągu najbliższych 5 lat planujemy budowę kolejnych 1000 mieszkań m.in. na terenach … (…)
  Najbliższe pięć lat to raczej nie do 2020 roku 🙂
  Do 2020 to raczej część z tysiąca planowanego na 5 lat.

  • Dziękujemy za zwrócenie uwagi, chodziło oczywiście o kolejne 5 lat, czyli do 2023.

   • pytanie do "lublin112"

    Teraz lepiej 🙂
    Zdarza się ale najciekawsze (nie tylko w tym przypadku) jak niektórzy potrafią się „nakręcić” i popisywać się komentarzami czytając tylko tytuł 🙂
    Pozdrawiam.

 8. Sęk w tym ze te mieszkania by już dawno powstały gdyby miasto przekazało grunty pod budowę, tymczasem Pan Żuk jakoś do tej pory się z tym nie kwapił …. Czy politycy wciąż myślą że naród jest dalej aż tak głupi jak w latach 90-siątych że nie potrafi sie dogrzebać do informacji i zweryfikować te przedwyborcze banialuki ?

  • Skoro do tej pory nie podjął współpracy z Rządem to i w przypadku wygranej też nie podejmie. Prosty przykład z programem „Mieszkanie+” Inne miasta już oddają klucze do mieszkań a Żuk w swoim zaciećwierzeniu szuka innych wątpliwych rozwiązań. Przez jego głupotę tylko mieszkańcy cierpią i spycha Lublin w czarną dziurę długów. Jak ulał pasuje do niego powiedzenie ” Na złość mamie, odmrożę sobie uszy”, Niestety, uszy są mieszkańców nie jego.

   • I bardzo dobrze, że nie przekazuje.
    Jak sprzedaje to źle ale oddać cwaniakom za darmo to dobrze?
    Poczytaj sobie o programie „Mieszkanie plus”.
    Nie jakieś tam artykuły tylko oficjalne dokumenty umieszczone na rządowej stronie.
    To jest dopiero jeden wielki „deweloperski układ”.
    Układ, na którym miasto nie tylko nie zarabia ale traci.
    A przecież dało za darmo działki, które mogło sprzedać lub samemu wybudować i pobierać czynsz.
    Mieszkańcy wcale nie mają tańszych mieszkań.
    Jedź do Białej P. i zapytaj czy mają umowy z dojściem do własności.
    Zapytaj o faktyczne opłaty (wszystkie) za wynajem.

    • Już Żuk wybudował biurowiec dla swojej świty w centrum miasta. Nie bądz śmieszny. Miał teren to sprzedał. Nawet umowę najmu podpisał bez przetargu. za którą pod Sąd powinien trafić. Wycofał się rakiem i sprawa pod dywan. Pierniczy głupoty, że budynek odkupi. Ja się pytam za co, skoro miasta na wybudowanie na własnym terenie stać nie było?
     Co zyskało miasto z rabunkowej wyprzedaży gruntów miejskich, skoro obecnie zaciąga kolejne kredyty, nie wystarczają na spłatę odsetek od już zaciągniętych? Równia POchyła.
     Cały ten jego komitet wyborczy to jedna lista płac mafii na usługach deweloperów. Od PO, odciął się jak Jaśkowiak, po obsadzeniu kluczowych stanowisk. Lublin, traktuje już jak swój folwark.

 9. od 7 lat wykup mieszkania komunalnego w Lublinie jest najdroższy w Polsce czyli chyba 60% wartości rynkowej. Kto np na Tatarach zapłaci 100tys. zł. za 47m. z takimi sąsiadami. Inne miasta mają sensowne upusty i kasa wpływa do miasta.